POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB2-415-61-06-JM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2006, sygn. PB2-415-61-06-JM, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej możliwości wyboru kwartalnej formy opłacania ryczałtu od przychodów z najmu, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się do tut. Organu pismem z dnia 29.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik wraz z małżonką uzyskują przychody z najmu lokalu mieszkalnego położonego w K., którego najem w 2006 r. rozpoczął się w dniu 22 maja 2006 r.
Zapytanie Podatnika dotyczy prawa do wyboru kwartalnej formy opłacania zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.
Zdaniem Podatnika rozpoczęcie najmu w trakcie roku podatkowego nie pozbawia Go prawa do wyboru kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście informuje, iż kwestie formy opłacania ryczałtu, co miesiąc lub kwartalnie, reguluje art. 21 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 14, poz. 930 ze zm.).
Zgodnie z art. 21 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.
Jak wynika z art. 21 ust. 1a ustawy podatnicy mogą również obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania.
Jednakże wyboru kwartalnej formy opłacania podatku dokonać mogą jedynie podatnicy spełniający, między innymi, warunek określony w art. 21 ust. 1c ustawy.
Zgodnie z art. 21 ust. 1c ustawy podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, są obowiązani do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej, nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania lub nie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał, uważa się że nadal opłaca ryczałt w ten sposób.
Jak wynika z art. 21 ust. 1c ustawy warunkiem opłacania ryczałtu co kwartał jest dokonanie wyboru takiej formy opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Przepisy podatkowe nie przewidują w tym wypadku możliwości wyboru kwartalnej formy opłacania ryczałtu w innym terminie.
Tym samym dokonanie wyboru kwartalnej formy opłacania ryczałtu przez Podatnika rozpoczynającego najem w ciągu roku podatkowego jest nieskuteczne.
Jednocześnie tut. Organ informuje, iż kwestia dotycząca wysokości limitu przychodów, po przekroczeniu którego przychody małżonków z najmu podlegają opodatkowaniu wyższą 20% stawką zryczałtowanego podatku zostanie rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście