POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDG/415-21/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.05.2006, sygn. PDG/415-21/06, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1-5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) oraz art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.03.2006r. stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w przedmiocie możliwości korzystania z opodatkowania uzyskiwanych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym mimo tego, iż w poprzednim roku pracował Pan u jednego ze swoich przyszłych kontrahentów lecz zakres wykonywanych czynności dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej będzie inny, niż wykonywany w ramach stosunku pracy jest prawidłowe z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 07.03.2006r. Pan X złożył do Naczelnika tut. Urzędu wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości korzystania z opodatkowania uzyskiwanych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym mimo tego, iż w poprzednim roku pracował Pan u jednego ze swoich przyszłych kontrahentów lecz zakres wykonywanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie inny, niż wykonywany w ramach stosunku pracy.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) - stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na żądanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w roku poprzednim pracował Pan u jednego ze swoich przyszłych kontrahentów na stanowisku biurowym : specjalista ds. komutacji i zajmował się Pan informatyczną obsługą urządzeń komputerowych. Aktualnie rozpoczyna Pan prowadzenie działalności gospodarczej polegającej wg. PKD na wykonywaniu robót ogólnobudowlanych w zakresie usług konserwacji oraz budowy i modernizacji sieci.Pana zdaniem jako pracownik wykonywał Pan czynności diametralnie inne od zakresu prowadzonych w ramach działalności gospodarczej i w myśl tego zapisu nie ma przeszkód aby mógł Pan skorzystać z ryczałtu jako formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Warunki jakie musi spełnić podatnik, aby opłacać podatek dochodowy wymienione są w art. 7 ww. ustawy. Niektóre jednak grupy podatników zostały pozbawione prawa korzystania z tej formy opodatkowania, pełen katalog wyłączeń został zawarty w art 8 cyt. ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy w tej formie nie mogą być opodatkowani podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Zgodnie z Pana oświadczeniem jako pracownik wykonywał Pan czynności diametralnie inne niż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wibec czego Pana działalność gospodarcza może być opodatkowana na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku uznać należy za prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia , traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.

Nie jest ona wiążąca dla podatnika , następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim