POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/415-37/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2006, sygn. DF/415-37/05, Urząd Skarbowy w Kościerzynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r Dz.U.Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzenia usług kierowania pojazdem na rzecz kilku firm transportowych.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Działalność prowadzona przez Podatnika została zakwalifikowana przez Wojewódzki Urząd Statystyczny ? wg Polskiej Klasyfikacji Działalności do klasy 74.50.B - jako działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy.

Podatnik wykonuje usługi w zakresie transportu samochodem powierzonym na rzecz kilku podmiotów gospodarczych i Jego zdaniem działalność ta odpowiada innej działalności, niż wskazana pod numerem 74.50.B gdyż nie ogranicza sie do świadczenia usług na rzecz jednego podmiotu.

Zapytanie podatnika:

Czy przychody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być w roku 2006 opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

Ocena prawna stanu faktycznego:

Działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy zaliczanych do grupy 7450B PKD odpowiada ? według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. nr 42, poz. 264 ze zm.) ? działalności z grupy 74.5 PKWiU opisanej jako usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W powołanym załączniku nr 2 zawierającym wykaz usług oznaczonych według Polskiej klasyfikacji Wyrobów Usług wymieniono grupę 74.5 tj. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem 74.50.2 tj. usług pozyskiwania personelu. Usługi jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących sie do pracy na rzecz jednego podmiotu mieszczą się w grupie 74.50.2, podgrupie 74.50.25-00.20, które stosownie do treści art.12 ust.1 pkt 2 lit. i) ustawy z dnia 20 listopada 1998r. podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.

Urząd Statystyczny nadaje numer identyfikacyjny na podstawie wniosku Przedsiębiorcy, w którym zawarta jest informacja dotycząca zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej, wskazana przez samego Przedsiębiorcę. Urząd Statystyczny nie sprawdza wiarygodności złożonego oświadczenia, ani też go nie weryfikuje. Nadany przez Urząd Statystyczny numer nie stwarza dla organów podatkowych domniemania, iż prowadzona przez podatnika działalność jest z nim zgodna.

Jak wynika z wyjaśnień Podatnika, wykonuje usługi w zakresie transportu samochodem powierzonym na rzecz kilku podmiotów gospodarczych, dlatego nie można ich kwalifikować jako działalność jednoosobowego podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

Tak więc o tym, czy osiągane przychody będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% czy 17,0% decyduje nie numer PKD nadany przez WUS, ale faktycznie wykonywana działalność.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, podatnik może dla przychodów uzyskanych w 2006r z tytułu:

  • świadczenia usług kierowcy na rzecz jednego podmiotu stosować stawkę ryczałtu w wysokości 17% (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy z 20.11.1998r),
  • świadczenia usług kierowcy na rzecz kilku podmiotów stosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5% (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z 20.11.1998).
Urząd Skarbowy w Kościerzynie