Z pisma skierowanego do tut. Organu dnia 30.01.2006 roku, (wpływ do tut. Organu 07.02.2006 roku) oraz dołączonego do wniosku zaświadczenia o wpisie d... - Interpretacja - ZD/415-04/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2005, sygn. ZD/415-04/06, Urząd Skarbowy w Złotowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z pisma skierowanego do tut. Organu dnia 30.01.2006 roku, (wpływ do tut. Organu 07.02.2006 roku) oraz dołączonego do wniosku zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 20.12.2004 roku wynika, że w latach poprzednich podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie:

  • produkcji wyrobów pozostałych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych - zaliczonej do podklasy 36.63.Z PKD oraz sklasyfikowanej w PKW i U w grupie 36.6 (produkty pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane ) oraz w klasie 36.63 (wyroby pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane), oraz
  • w zakresie sprzedaży hurtowej pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego -zaliczonej do podklasy PKD 51.47.Z oraz sklasyfikowanej w PKWiU w grupie 51.4 (usługi w zakresie handlu hurtowego artykułami użytku domowego) oraz w klasie 51.47 (usługi w zakresie handlu hurtowego pozostałymi art. gospodarstwa domowego).

Przychody osiągnięte z tytułu prowadzenia tej działalności do końca 2005 roku korzystały z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W 2006 roku podatnik postanowił rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o świadczenie usług:

  • związanych z organizacją targów i wystaw w zakresie przygotowania stoisk zaliczonych do podklasy PKD 74.87. A. oraz sklasyfikowanych w PKWiU w grupie 74.8 ( usługi związane z prowadzeniem interesów pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane), w klasie 74.84 ( usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane ), w podkategorii 74.84.15 ( usługi organizowania wystaw, targów i kongresów ) oraz
  • związanych z dekorowaniem wnętrz - zaliczonych do podklasy PKD 74.87.B oraz sklasyfikowanych w PKWiU w grupie 74.8 ( usługi związane z prowadzeniem interesów pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane),w klasie 74.84 ( usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane ), w pokategorii 74.84.13 (usługi opracowania projektów wystroju wnętrz i dekoracji).

Pana zdaniem może Pan korzystać z opodatkowania kwoty osiąganych przychodów z ww. tytułów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ponieważ uzyskiwanie przychodów w 2006 roku, poza przychodami z działalności wykonywanej do końca 2005 roku, z wykonywania usług zarówno w zakresie dekorowania wnętrz jak i w zakresie organizacji targów i wystaw ( przygotowania stoisk) nie wyłącza Pana z tej formy opodatkowania.

II. Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z treścią § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ( Dz.U. z 2004 roku, Nr 89, poz. 844 ze zm.) wprowadza się do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia.

Natomiast w myśl § 2 pkt 3 ww. rozporządzenia do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3 tego rozporządzenia, tj. Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) opublikowanym w Dz.U z 1997 roku, Nr 42, poz. 264 , z 1999 r. Nr 92, poz. 1045, z 2001 r. Nr 12, poz. 94 oraz z 2003 r. Nr 28, poz. 239 i Nr 173, poz. 1682 ) , nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.

Z pisma podatnika oraz danych zawartych w danych rejestracyjnych tut. Organu wynika, że do końca 2005 roku podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, ujętą zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U z 2004 roku, Nr 33, poz. 289 ze zm.) pod numerem podklasy 36.63. Z.

Podklasa 36.63.Z - produkcja wyrobów pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana- obejmuje:

  • produkcję piór i ołówków wszelkich typów, mechanicznych i niemechanicznych,
  • produkcję wkładów grafitowych do ołówków,
  • produkcję pieczątek: datowników, numeratorów, ręcznych urządzeń do drukowania lub wytłaczania naklejek, etykiet, drukarek ręcznych, gotowych taśm nasączonych tuszem do maszyn do pisania i poduszek do pieczętowania,
  • produkcję wózków dziecięcych,
  • produkcję parasoli, parasoli przeciwsłonecznych, lasek, pejczów, biczów, guzików, zatrzasków, napów, suwaków,
  • produkcję zapalniczek i zapałek,
  • produkcję artykułów osobistego użytku: fajek, grzebieni, spinek do włosów, spryskiwaczy i rozpylaczy do perfum, termosów i pozostałych naczyń próżniowych do użytku osobistego lub domowego, peruk, sztucznych bród, sztucznych rzęs,
  • produkcję karuzel, huśtawek, strzelnic i pozostałych urządzeń tego rodzaju,
  • produkcję linoleum i pozostałych utwardzonych pokryć podłogowych niewykonanych z tworzyw sztucznych,
  • produkcję rozmaitych artykułów: świec, cienkich świeczek i podobnych artykułów, sztucznych kwiatów, owoców i liści, artykułów - niespodzianek (dziwnych zabawek), przetaków, sit, manekinów wystawowych itp.,
  • działalność związaną z wypychaniem zwierząt.

Podklasa ta nie obejmuje produkcji knotów do zapalniczek, sklasyfikowanej w 17.54.Z.

Działalność ta, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U z dnia 29 kwietnia 1997 roku, Nr 42, poz. 264, ze zm.), które, jak już wskazano wyżej, ma zastosowanie do celów opodatkowania m.in. zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do dnia 31 grudnia 2006 r. została zakwalifikowana do klasy o symbolu PKWiU 36.63 - jako wyroby pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

Ponadto do końca 2005 roku, poza ww. działalnością produkcyjną, podatnik zajmował się również sprzedażą hurtową pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego o symbolu podklasy PKD 51.47.Z .
Podklasa 51.47.Z - sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego obejmuje:

  • sprzedaż hurtową mebli, dywanów i pozostałych pokryć podłogowych oraz nieelektrycznego wyposażenia gospodarstwa domowego,
  • sprzedaż hurtową galanterii papierowej, książek, czasopism i gazet, wyrobów fotograficznych i optycznych, wyrobów skórzanych i akcesoriów przydatnych w podróży, zegarków, zegarów i biżuterii, instrumentów muzycznych, gier i zabawek, wyrobów sportowych, obuwia sportowego, rowerów i ich części i akcesoriów, wyrobów drewnianych, wyrobów wikliniarskich i wyrobów korkowych itp.

Podklasa ta nie obejmuje sprzedaży hurtowej mebli biurowych, sklasyfikowanej w 51.85.Z.

W PKWiU działalność ta została sklasyfikowana pod numerem klasy 51.47 - usługi w zakresie handlu hurtowego pozostałymi art. gospodarstwa domowego.

Od 2006 roku podatnik prowadzi działalność gospodarczą ujętą w podklasie 74.87.A - jako działalność związaną z organizacją targów i wystaw .
Podklasa 74.87.A - działalność związana z organizacją targów i wystaw obejmuje

  • działalność organizatorów targów, wystaw i kongresów,
  • przygotowywanie stoisk.

Podklasa ta nie obejmuje działalności związanej z reklamą, sklasyfikowanej w 74.40.Z.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną w tej podklasie w zakresie przygotowania stoisk.

Działalność ta, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa wyżej, została zakwalifikowana do działalności gospodarczej mieszczącej się w PKWiU w klasie 74.84 - usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, w podkategorii 74.84.15- usługi organizowania wystaw, targów i kongresów , pod pozycją 74.84.15 - 00.00 - usługi organizowania wystaw, targów i kongresów.

Kolejną działalność jaką prowadzi podatnik od 2006 roku to działalność sklasyfikowana w PKD w podklasie 74.87.B jako działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Podklasa ta obejmuje:

  • ściąganie należności płatniczych, ocenę zdolności kredytowej osób i jednostek gospodarczych prowadzoną w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • działalność organizowania zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, pośrednictwo w interesach,
  • działalność związaną z wyceną, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych,
  • projektowanie wzornictwa tkanin, odzieży, obuwia, biżuterii, mebli i inne: dekorowanie wnętrz, wzornictwo artykułów użytku osobistego i gospodarstwa domowego,
  • działalność projektantów graficznych,
  • działalność związaną z bonami premiowymi,
  • działalność dekoratorów wnętrz,
  • działalność osób prowadzących aukcje pracujących na własny rachunek,
  • działalność doradców (innych niż inżynierowie i technicy), gdzie indziej niesklasyfikowaną,
  • odczytywanie wskazań gazomierzy, liczników wody i elektryczności,
  • działalność agentów i agencji występujących w imieniu indywidualnych osób, w celu zaangażowania do filmu, teatru oraz innej działalności artystycznej lub sportowej jak również działalność zmierzającą do wydania i sprzedaży fotografii itp. przez wydawców, producentów itp.

Podklasa ta nie obejmuje:

  • działalności związanej z kartami kredytowymi, sklasyfikowanej w dziale 65,
  • projektowania maszyn, urządzeń i zakładów przemysłowych, sklasyfikowanego w 74.20,
  • działalności związanej z reklamą, sklasyfikowanej w 74.40.Z.

Z ww. rodzajów działalności gospodarczej , mieszczącej się w PKD w podklasie 74.87.B Pan prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dekorowania wnętrz.

Działalność ta, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), o którym mowa wyżej, została zakwalifikowana do działalności gospodarczej mieszczącej się również w PKWiU w klasie 74.84 - usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, w podkategorii o symbolu PKWiU 74.84.13 - usługi opracowania projektów wystroju wnętrz i dekoracji, pod pozycją 74.84.13.00.00

Stosownie do treści art. 8. 1 pkt 3 lit.e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. z 1998 roku, Nr 144, poz.930, ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku. opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Wśród wykazu usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wykazanych w załączniku Nr 2 do tej ustawy, nie wymieniono prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej do końca 2005 roku w zakresie produkcji wyrobów pozostałych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych o symbolu PKWiU 36.63 oraz w zakresie sprzedaży hurtowej pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego sklasyfikowanych w PKWiU w klasie 51.47.

Natomiast, wśród wykazu usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w załączniku Nr 2 do tej ustawy, pod liczbą porządkową 23 wymieniono świadczone przez Pana w 2006 roku usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - sklasyfikowane w klasie 74.84.

W tej klasie usług PKWiU podatnik wykonuje dwa rodzaje usług ujęte w następujących podkategoriach :

  • 74.84.13
  • 74.84.15

Na zasadzie wyjątku, z rodzaju usług objętych klasą 74.84 PKWiU, wyłączono usługi organizowania wystaw, targów i kongresów, sklasyfikowanych w podkategorii 74.84.15, co w praktyce oznacza, że ich świadczenie w 2006 roku nie wyłącza podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Usługi te podlegają opodatkowaniu według stawki 17 % przychodów.

Natomiast, z rodzaju usług objętych klasą 74.84 PKWiU nie wyłączono na zasadzie wyjątku (jak to ma miejsce dla usług zaliczonych do tej samej klasy, ale ujętych w podkategorii 74.84.15) usług sklasyfikowanych w podkategorii 74.84.13 - usługi opracowania projektów wystroju wnętrz i dekoracji, co w praktyce oznacza, że ich świadczenie wyłącza Pana z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ponieważ podatnik osiąga przychody w 2006 roku nie tylko z działalności wytwórczej i handlowej, o której mowa wyżej, ale również ze świadczenia dwóch rodzajów usług sklasyfikowanych w PKWiU w klasie 74.84 - usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, w tym usługi sklasyfikowane w podkategorii 74.84.15, których świadczenie, na zasadzie wyjątku, nie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz usługi sklasyfikowane w podkategorii 74.84.13 - usługi opracowania projektów wystroju wnętrz i dekoracji, których świadczenie wyłącza Pana z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stąd wniosek, że w przypadku osiągania w 2006 roku przychodu w całości lub w części ze świadczenia usług w zakresie wystroju wnętrz podatnik nie może korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy tut. Organ nie podziela stanowiska wyrażonego przez Pana w ww. wniosku, że świadczenie usług w zakresie opracowania projektów wystroju wnętrz i dekoracji - sklasyfikowanych w PKW i U w klasie 74.84 w podkategorii 74.84.13 nie wyłącza Pana z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w rozdziale 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę satn faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Urząd Skarbowy w Złotowie