POSTANOWIENIE - Interpretacja - PBII-415-6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.03.2005, sygn. PBII-415-6/05, Urząd Skarbowy w Mogilnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst - Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 01.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania stawki ryczałtu do opodatkowania usług optycznych

postanawiam

że stanowisko przedstawione w punkcie IV wniosku jest słuszne i zgodne z aktualnym stanie prawnym.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług optycznych. Przychody z powyższej działalności podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Cztery pytania postawione we wniosku dotyczą stawki ryczałtu w zależności od rodzaju świadczenia.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 4 ust.1 pkt 1, pkt 3 i pkt 4 oraz art.12 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 z 1998r., poz. 930 z póź. zmian.). Powołana wyżej ustawa stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określone w art.12 ust. 1 uzależnia od rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Pkt 3 lit. b i f powyższego przepisu wskazuje, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%:

- przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,

- przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.

Z kolei zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a cyt. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5 % przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Dla działalności usługowej w zakresie handlu w świetle art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b cyt. ustawy ryczałt ten wynosi 3%.

Użyte w powyższych normach prawnych pojęcia zostały zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 4 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Działalność usługowa określona została jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z póź. Zmian.). PKW i U pod pojęciem usług rozumie:

- Wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych.

- Wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Działalnością wytwórczą zgodnie z art. 4 ust.1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Natomiast definicję działalności usługowej w zakresie handlu ustawodawca zawarł w art. 4 ust.1 pk 3 w/w ustawy, który stanowi, że jest to sprzedaż w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Z treści IV pytania zawartego w przedmiotowym wniosku wynika, że stoi Pani na stanowisku, że świadcząc usługi optyczne polegające na oszlifowaniu soczewek i ich montażu w oprawie (zarówno soczewki, jak i oprawa stanowią własność klienta - materiał powierzony), to świadczy Pani usługę, podlegającą opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5%.

W świetle wyżej przedstawionych uregulowań prawnych jednoznacznie wynika, że jest to usługa, podlegająca opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 8,5%, a podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi przychód uzyskany z tytułu świadczonej usługi.

W przypadku wykonania usługi z materiału powierzonego, polegającej na oszlifowaniu i montażu soczewek okularowych w oprawie, przychód uzyskany z tego tytułu opodatkowany jest ryczałtem wg stawki 8,5%.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Informuje się, że w/w interpretacja obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informować Pani o zmianie stanu prawnego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Mogilnie