Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 925 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźni... - Interpretacja - N-DOFN/415/5/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2004, sygn. N-DOFN/415/5/04, Urząd Skarbowy w Gnieźnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 925 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, udziela odpowiedzi na zapytanie skierowane pismem z dnia 08.03.2004 r. odnośnie pobierania podatku od równoważnika pieniężnego, wypłacanego za remont lokalu mieszkalnego emerytom i rencistom, na podstawie art. 77 ust. 1 z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 ze zmianami ).

Zgodnie z powołanym art.77 ust.1, strażakowi przysługuje równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z odrębnych przepisów.

Wypłacone emerytom i rencistom równoważniki pieniężne, należy zatem uznać za świadczenia pieniężne z tytułu łączącego ich poprzednio z zakładem pracy stosunku służbowego i opodatkować na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% należności.

Wymienione w przepisie wyjątki nie dotyczą jednak równoważników pieniężnych, ponieważ art. 21 ust. 1 pkt 26 zwalnia od podatku zapomogi otrzymane w przypadkach indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci..., zaś pkt 38, mówi o zwolnieniu od podatku świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń, otrzymanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym. Wypłacony równoważnik pieniężny nie mieści się w pojęciu zapomogi, zgodnie z punktem 26, a także w pojęciu świadczenia rzeczowego lub ekwiwalentu w zamian tego świadczenia, dlatego nie może korzystać ze zwolnienia od podatku.

Płatnik dokonując wypłaty tych świadczeń, zobowiązany jest na mocy art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, jak również przesyłać deklarację PIT-8A.

Urząd Skarbowy w Gnieźnie