Ustawa z dnia 19.11.1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) nie zawiera żadnych regulacji określających miejsca, ... - Interpretacja - I US I/415/53/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2003, sygn. I US I/415/53/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ustawa z dnia 19.11.1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) nie zawiera żadnych regulacji określających miejsca, w których dopuszczalne jest prowadzenie działalności lub gdzie powinna znajdować się siedziba przedsiębiorstwa. Stanowi jedynie (w art. 11 ust. 1), że zakład główny, oddział oraz inne stałe miejsce wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej powinny być oznaczone na zewnątrz. Zewnętrzne oznaczenie powinno zawierać oznaczenie przedsiębiorcy, zwięzłe określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżonkowie są współwłaścicielami kiosku, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza, tak więc mogą wykorzystywać go do prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez jednego, jak i drugiego z małżonków. Jednakże, jak wynika z treści pisma kiosk usytuowany jest na gruncie, który użytkowany jest na podstawie umowy dzierżawy zawartej pomiędzy właścicielem, którym jest Urząd Miasta a podatnikiem (faktury za wynajem wystawiane są na podatnika). W takim przypadku przedsiębiorca nie może postępować całkowicie dowolnie, lecz zgodnie z obowiązującym prawem. Będą miały tu zastosowanie przepisy, dotyczące zawieranych umów najmu i dzierżawy, które zawarte są w kodeksie cywilnym, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm. (ostatnia zmiana z 2003 r. Dz. U. Nr 60, poz. 535).

Zgodnie z treścią przepisu art. 698 § 1 kodeksu, bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać. W razie naruszenia powyższego obowiązku wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia (§ 2 art. 698). Tak więc aby małżonka mogła prowadzić swoją działalność gospodarczą zgodę musi udzielić właściciel gruntu, na którym usytuowany jest kiosk.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, małżonka zamierza opodatkować działalność gospodarczą na zasadach określonych w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Przy tej formie opodatkowania podatek naliczany jest od przychodu bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, według stawek określonych w ustawie (art. 12 ust. 1 i ust. 2 ustawy).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie