Podatniczka - nie prowadząca działalności gospodarczej - osiąga przychody na podstawie umo-wy najmu lokalu mieszkalnego, opodatkowane w formie ryczał... - Interpretacja - BI/005/0663/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.09.2004, sygn. BI/005/0663/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka - nie prowadząca działalności gospodarczej - osiąga przychody na podstawie umo-wy najmu lokalu mieszkalnego, opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowa-nych. W przedmiotowej umowie strony ustaliły między innymi wysokość czynszu najmu na kwotę 2.000 zł miesięcznie oraz, że opłaty za co, wodę, gaz i energię elektryczną związane z wynajmowa-nym lokalem ponosi wynajmujący.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do treści art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) (w brzmieniu obowiązującym w 2004r.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeże-li umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podat-nika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Z powyższych przepisów wynika, iż podstawę określenia wysokości przychodu z tytułu naj-mu, dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej stanowią postanowienia wynikające z umowy najmu. Określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynaj-mującego i jako takie odpowiada pojęciu przychodu w rozumieniu podatkowym.

Zaś ponoszone przez wynajmującego wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, takie jak wskazane w zapytaniu opłaty za co, wodę, gaz, i energię elektryczną nie są ani składnikiem przy-chodu osiąganego z najmu przez wynajmującego, ani też nie ma podstaw prawnych do pomniejsza-nia przychodu o te opłaty. Opłaty tego rodzaju w prawie podatkowym zaliczają się wprawdzie do kosztów uzyskania przychodu, jednakże jak jednoznacznie stanowi art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r., podatek zryczałtowany, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3, pobiera się bez po-mniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Izba Skarbowa w Gdańsku