Działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz U Nr 137, poz. 926 ze zm.) Pierwszy Urząd Skarbowy w Kiel... - Interpretacja - KW/005/7/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.03.2003, sygn. KW/005/7/2003, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz U Nr 137, poz. 926 ze zm.) Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach w związku z zapytaniem - czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług projektowania i nadzoru architektonicznego może Pan płacić podatek dochodowy na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego w stawce 17% wyjaśnia:

Z dniem 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 141, poz. 1183). Powołana nowela rozszerzyła zakres przedmiotowy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych między innymi na osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy jako wolny zawód określa się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście wyłącznie na rzecz osób fizycznych przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacji polegających na udzielaniu lekcji na godziny. W świetle tej definicji dla celów podatku zryczałtowanego istotą wolnego zawodu jest działalność wykonywana osobiście, a więc samodzielne wykonywanie czynności stanowiących o istocie tego zawodu - ewentualnie przy zatrudnieniu innych osób w charakterze pomocy np.: sekretarka, sprzątaczka i wyłącznie na rzecz osób fizycznych. Do definicji wolnego zawodu włączono nauczycieli, natomiast wyłączono z niej prawników, ekonomistów, inżynierów architektów, techników budowlanych, geodetów rzeczników patentowych i księgowych. Stawka ryczałtu dla wolnych zawodów wynosi 20%.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzona przez Pana zarobkowa działalność w zakresie usług projektowania architektonicznego i inżynierskiego, architektonicznego nadzoru autorskiego (P.K.W i U 74.20) nie jest wykonywaniem wolnego zawodu w świetle ww. przepisów gdyż, przedmiotowe usługi są wykonywane zarówno dla osób fizycznych jak i innych podmiotów. W prowadzonej działalności korzysta Pan z usług innych podmiotów kupując usługi architektoniczne, inżynierskie oraz zatrudniając na umowy zlecenie i o dzieło architektów inżynierów.

Gdy podatnik jest zarejestrowany jako przedsiębiorca realizujący na podstawie zleceń podmiotów gospodarczych działalność usługową w celach zarobkowych w sposób zorganizowany i ciągły to przychody osiągane z tego rodzaju działalności należy uznać za przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 u.p.d.f), a nie z działalności wykonywanej osobiście.

Uzyskane przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług związanych z nieruchomościami, wynajmem mieszczą się w sekcji "K" Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług i będą opodatkowane zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 2 w/w ustawy, który stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy z zastrzeżeniem pkt 3 lit. f.

Wykonywana przez Pana działalność oznaczona w P.K.W i U symbolem 74.20 nie jest wymieniona jako wyjątek w sekcji K w powołanym załączniku Nr 2 i może Pan korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 17%.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach