W odpowiedzi na pismo z dnia 26.03.2003r. w sprawie zastosowania stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od usług najmu lokali użytkowych w ramach ... - Interpretacja - II-415-14/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.04.2003, sygn. II-415-14/2003, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 26.03.2003r. w sprawie zastosowania stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od usług najmu lokali użytkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Urząd Skarbowy w Nowej Soli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) wyjaśnia co następuje:

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) poza opcją ryczałtu od przychodów z najmu jako odrębnego źródła nie związanego z działalnością gospodarczą przewidują także objęcie ryczałtem usług najmu wykonywanych na zasadzie działalności gospodarczej.

W swoim piśmie podatnik informuje, iż od dnia 01.01.2003r. poszerzył prowadzoną działalność gospodarczą o świadczenie usług najmu lokali użytkowych, co zostało udokumentowane wpisem do ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta . Pan Bogdan W. nadmienia, iż jako jedyny właściciel lokali użytkowych wprowadził je z dniem 01.01.2003r. do ewidencji środków trwałych jako składniki majątku.

Zgodnie z nową treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, z zastrzeżeniem pkt 3 lit f. Owo przytoczone zastrzeżenie wprowadza regułę, że wyjątkiem od zasady objęcia takich przychodów stawką 17% ryczałtu są przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Te bowiem objęte są stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Ryczałt 8,5% dotyczy składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (ujętych w wykazie środków trwałych), które jednak nie stanowią przedmiotu tej działalności, a jedynie jej służą. Dotyczyć to będzie zarówno lokali, jak i np. wynajmowanego (dzierżawionego) majątku ruchomego - samochód, maszyna, itd. Gdy zaś taki składnik majątku (w tym przypadku tylko nieruchomości) jest przedmiotem działalności polegającej na świadczeniu usług związanych z wynajmem nieruchomości, właściwa jest stawka, 17 %. ryczałtu a składnik majątku powinien być także ujęty w ewidencji środków trwałych.

Z pisma podatnika wynika, że lokal jest wynajmowany jako składnik majątku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, co potwierdza dokonany wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Konkludując, należy stwierdzić, iż w przypadku prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi najmu lokali użytkowych właściwa jest stawka ryczałtu w wysokości 17%.

Urząd Skarbowy w Nowej Soli