- Interpretacja - US I/415/19/05/SŁ

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.11.2005, sygn. US I/415/19/05/SŁ, Urząd Skarbowy w Sieradzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.09.2005r., (wpływ do tut. organu podatkowego 22.09.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność w zakresie usług pogrzebowych oraz produkcji trumien i ich sprzedaży. Na fakturze dokumentującej usługę pogrzebową wraz z trumną dokonuje Pan zapisu: "usługa pogrzebowa wraz z trumną" PKWiU 93.03 i jednocześnie załącza do faktury specyfikację z wyszczególnieniem wartości usługi oraz wartości trumny. Wystawia Pan również faktury, na których widnieją dwie pozycje:- usługa pogrzebowa- trumna.W obu przypadkach do obu tych pozycji stosuje Pan stawkę VAT 7%, natomiast podatek zryczałtowany oblicza od każdej pozycji odrębnie, tj. do usługi pogrzebowej 8,5%, a do wyrobu 5,5%.

Zdaniem wnioskodawcy, stosownie do art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ustawie, prawidłowym jest ustalenie ryczałtu według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) przez działalność wytwórczą rozumie się działalność w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzonej przez podatnika. Natomiast działalność usługowa w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, jest to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Właściwą stawką dla działalności usługowej jest stawka 8,5% - art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, natomiast stawką dla działalności wytwórczej jest stawka 5,5% - art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność wytwórczą i usługową. Świadcząc usługę pogrzebową, dostarcza Pan również trumnę wyprodukowaną w ramach działalności wytwórczej. Za usługę wystawia Pan faktury o treści - usługa pogrzebowa wraz z trumną lub wyszczególnia Pan usługę pogrzebową i trumnę. Z aktualnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wynika, że przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest:20.51.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z drewna93.03.Z - Pogrzeby i działalność pokrewna45.42.Z - Zakładanie stolarki budowlanej

W celu zastosowania właściwej stawki w zryczałtowanym podatku dochodowym należy mieć na uwadze definicje zawarte w art. 4 ww. ustawy. Jeżeli prowadzenie działalności obejmuje swym zakresem działalność usługową oraz działalność wytwórczą, należy przyporządkować określone przychody do poszczególnej stawki podatku, określonej w art. 12 ustawy. W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiła wątpliwość prawidłowego zaliczenia przychodu z tytułu wyprodukowanego wyrobu dostarczonego w ramach wykonywanej usługi do właściwej stawki ryczałtu.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), sprzedaż trumny realizowana przez ten sam podmiot w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej mieści się w grupowaniu PKWiU 93.03.11-00.00 - "Usługi związane z przeprowadzaniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacją grobów". W związku z taką klasyfikacją, usługi pogrzebowe wraz z dostawą trumny zalicza się do działalności usługowej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Dlatego też właściwą stawką dla opodatkowania przychodów z wykonania usługi wraz z dostawą trumny, bez względu na to, czy faktura zawiera jedną pozycję "usługa pogrzebowa wraz z trumną" czy też zawiera dwie pozycje: - usługa pogrzebowa, - trumna, jest stawka 8,5%. Ponadto zaliczenie tej usługi dla celów podatku VAT wg stawki 7% wskazuje na kompleksową usługę pogrzebową, a nie na sprzedaż własnego wyrobu w ramach działalności wytwórczej.Powyższe stanowisko, tutejszy organ podatkowy opiera również na informacji nadesłanej przez Główny Urząd Statystyczny, Departament Koordynacji i Organizacji Badań w Warszawie, zawartej w piśmie nr OB-02-9-5672/KU-240/2005/3483 z dnia 30.06.2005r., stanowiącą odpowiedź na zapytanie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z dnia 07.06.2005r. Z informacji tej wynika, iż sprzedaż trumny realizowana przez ten sam podmiot w ramach wykonywanej kompleksowej usługi pogrzebowej - nie jest odrębnie klasyfikowana i zgodnie z obowiązującą do celów podatkowych PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264, ze zm), usługi te mieszczą się w grupowaniu 93.03.11-00.00.

Zatem przychody dotyczące wykonania usługi wraz z dostawą trumny należy opodatkować wg stawki 8,5% jako działalność usługowa, natomiast stawką 5,5% - wyłącznie sprzedaż własnych wyrobów jako działalność wytwórcza.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko podatnika w sprawie nie jest właściwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Sieradzu