Mając na uwadze fakt, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przed upływem pięciu lat od dnia jej nabycia została dokonana w 2003 roku, należy stwier... - Interpretacja - PD.II/415/9/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.03.2004, sygn. PD.II/415/9/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Mając na uwadze fakt, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przed upływem pięciu lat od dnia jej nabycia została dokonana w 2003 roku, należy stwierdzić, że do niniejszej sprzedaży mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym, odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodu, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
W myśl art. 28 ust. 2 powołanej ustawy podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c): w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- budynku mieszkalnego lub jego części,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,oraz na:
- budowę, rozbudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c): w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Tak więc podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu powyższego zwolnienia jest przeznaczenie przychodów (lub ich części) uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości wyłącznie na cele i w terminach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy. Przepis ten reguluje bowiem wyczerpująco warunki zwolnienia od podatku dochodowego sprzedaży nieruchomości. Wobec tego, iż ustawodawca w ww. zwolnieniach przedmiotowych nie wymienił celu związanego z przebudową budynku na cele mieszkalne, brak jest możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodu osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości zbytych przed upływem pięciu lat w przypadku wydatkowania go w terminie dwóch lat na przebudowę budynku na cele mieszkalne.
Wprawdzie ustawodawca w 2004 roku rozszerzył zakres zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o wydatki na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże w myśl art. 16 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956), przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do podatników, którzy przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy, uzyskali przed dniem 1 stycznia 2004 roku. Do podatników tych, stosuje się przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.
Oznacza to, że skoro sprzedaż nieruchomości została dokonana w 2003 roku, to aby skorzystać z przedmiotowego zwolnienia, podatnik obowiązany jest do wydatkowania przychodu na cele objęte zwolnieniem przedmiotowym wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. Dlatego też poniesienie wydatków na przebudowę poddasza na cele mieszkalne nie zwolni podatnika ze zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości.

Urząd Skarbowy w Głogowie