P O S T A N O W I E N I ENa podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. ... - Interpretacja - PDI/415-3/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. PDI/415-3/05, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2005 roku, który wpłynął w dniu 18.02.2005 roku (uzupełniony w dniu 04.04.2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodów ze sprzedaży lokali mieszkalnych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 18.02.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, a w dniu 05.04.2005 r. wpłynęło kolejne pismo będące uzupełnieniem ww. wniosku.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W przedmiotowym wniosku podatnik stwierdził, że w dniu 22 lutego 1999 roku zgodnie z zapisem Aktu Notarialnego Repetytorium "A" Nr 1817/99 stał się właścicielem nieruchomości gruntowej o powierzchni 29a 93 m2, na której znajdował się ośrodek szkoleniowy, wykorzystywany w poprzednich latach jako hotel dla szkolenia kombajnistów i innych pracowników rolnictwa. Nieruchomość tę podatnik nabył w drodze darowizny. W związku z brakiem możliwości wykorzystania tego obiektu w sposób poprzedni podatnik podjął decyzję o adaptacji tego obiektu na budynek mieszkalny. Zgodnie z pozwoleniami na budowę poprzez dokonanie nadbudowy ze stromym dachem oraz dobudowaniem klatki schodowej w lewym skrzydle podatnik uzyskał budynek mieszkalny dwu - klatkowy z 23 mieszkaniami. Następnie do istniejącego budynku dobudował nowe skrzydło z dwoma klatkami schodowymi, zawierające łącznie 16 mieszkań.

Zdaniem podatnika:
- od sprzedaży 23 mieszkań powstałych w wyniku rozbudowy budynku nie powinien płacić podatku, gdyż budynek ten otrzymał w darowiźnie w dniu 22 lutego 1999 roku i od tego czasu minął okres 5 lat, co skutkuje brakiem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych,
- od sprzedaży dobudowanych 16 mieszkań powinien odprowadzić do Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych zgodnie ze zgłoszonym sposobem opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań na własny rachunek.
Jednocześnie podatnik w uzupełnieniu do zapytania oświadczył, że w 2004 roku nie osiągnął obrotu z sprzedaży 16 lokali mieszkalnych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w wysokości większej niż 250.000 euro.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe, bowiem sprzedaż wszystkich 39 lokali mieszkalnych stanowi realizację przedmiotu działalności gospodarczej i w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym jest źródłem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 li. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) sprzedaż lokali mieszkalnych może być zaliczana do dwóch różnych źródeł przychodu:
- pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy),
- odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) tej ustawy).
Zaliczenie sprzedaży tych składników majątkowych do określonego źródła przychodów rzutuje na sposób i wysokość jej opodatkowania, przy czym o zaliczeniu sprzedaży do określonego źródła przychodu decydują zdarzenia faktyczne i prawne określone przez ustawę, a nie sam podatnik.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi odrębne źródło przychodów, jeżeli sprzedaż nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego przepisu wynika, że okoliczność prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej w zakresie i przedmiocie budowy i sprzedaży mieszkań wyłącza możliwość zakwalifikowania sprzedaży wybudowanych przez Niego lokali mieszkalnych do źródła przychodu, jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości, bez względu na okres posiadania tych nieruchomości.
Należy zauważyć również, że zgodnie z treścią wniosku przedmiotem sprzedaży są w tym przypadku nowopowstałe lokale mieszkalne, a nie nieruchomość lub jej część nabyta w dniu 22.02.1999 r. w drodze darowizny.
Lokale te w świetle przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) mogą stanowić w przypadku wyodrębnienia ich własności odrębne nieruchomości.
Zgodnie z zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicją, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 ustawy.
Przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej jest budowa i sprzedaż mieszkań co potwierdza zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej.
Tak więc sprzedaż lokali mieszkalnych dokonywana przez podatnika będzie źródłem przychodu określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez względu na datę i sposób nabycia nieruchomości.
Do sprzedaży tej nie można również zastosować zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a - w całości jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z zastrzeżenia zawartego w ust. 2 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że powyższego zwolnienia nie stosuje się, jeżeli budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...). W myśl ust. 4 pkt 1 lit. a) tego artykułu podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro.
W wyżej opisanym stanie faktycznym i prawnym przychody ze sprzedaży wszystkich 39 lokali mieszkalnych stanowią źródło przychodu z działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z wybraną przez podatnika formą opodatkowania, jeżeli łączna wartość przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych nie przekroczyła w roku poprzednim 250.000 euro.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego dotyczącego 2005 r., obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Głogowie