Zgodnie z art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizy... - Interpretacja - FA/005/38/WM/05/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2004, sygn. FA/005/38/WM/05/04, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm ) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego powiadomi pisemnie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych własciwy organ podatkowy ( art. 9 ust. 1 w/w ustawy ).

W związku z powyższym przychód z najmu stanowi określona w umowie wartość czynszu, a także wartość wszelkich wynikających z umowy świadczeń, w tym także tych, które najemca świadczyć będzie bezpośrednio do rąk osób trzecich ( np. do spółdzielni mieszkaniowej, zakładu energetycznego ).

W przypadku zawarcia umowy najmu, przychodem podlegającym opodatkowaniu są nie tylko ponoszone przez najemcę opłaty stałe, do uregulowania których obowiązany jest wynajmujący, bez względu na okoliczność, czy lokal jest wynajmowany ( np. czynsz należny spółdzielni mieszkaniowej czy też abonament telefoniczny za posiadanie telefonu zainstalowanego w najmowanym lokalu na nazwisko jego właściciela ).

Zgodnie z powołaną na wstępie ogólną definicją przychodów opodatkowaniem objęte są również ( tj stanowią przychód wynajmującego ) ponoszone przez najemcę opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzone z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, za wodę, za energię elektryczną, za centralne ogrzewanie i za gaz, zużyte na potrzeby najemcy w ilości wynikającej z faktur wystawionych na nazwisko właściciela lokalu z uwzględnieniem wskazań liczników, jeżeli umowy z dostarczycielami mediów zawarł wynajmujący. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3a stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wynosi 8,5 % - do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 Euro, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.

W przypadku osiągania przychodów z omawianych tytułów przez podatnika, limit 25.000 Euro oraz 250.000 Euro odnosi się odrębnie dla każdego podatnika, bowiem art. 21 ust. 1b w/w ustawy nie ogranicza tego limitu.

Przychodów ( dochodów ) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami ( dochodami ) z innych źródeł podlegających opodatkowaniu na podstwie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ).

Izba Skarbowa w Warszawie