P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PF/415-21S.S./II/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2005, sygn. PF/415-21S.S./II/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie wysokości ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów uzyskanych z tytułu najmu dwóch lokali: lokalu użytkowego, stanowiącego odrębną własność małżonków oraz lokalu mieszkalnego, stanowiącego wspólną własność małżonków

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Małżonkowie osiągają przychody z tytułu najmu dwóch lokali: lokalu użytkowego, stanowiącego odrębną własność małżonków / nabyty przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego /, lokalu mieszkalnego, stanowiącego wspólną własność małżonków.

Ryczałt ewidencjonowany od przychodów uzyskanych z tytułu najmu w/w lokali, małżonkowie opłacają odrębnie.

Zdaniem podatników, kwota przychodów stanowiących równowartość 4000 euro, po przekroczeniu której wysokość ryczałtu wynosi 20% dotyczy określonego źródła przychodów, wobec czego ryczałt w wysokości 20% powinni płacić po przekroczeniu kwoty przychodu, stanowiącej równowartość 4000 euro, ale jedynie przychodu uzyskanego z najmu lokalu stanowiącego ich wspólną własność, bowiem przychodów uzyskanych z tytułu najmu lokalu użytkowego, stanowiącego odrębną własność małżonków nie łączy się z przychodami uzyskanymi ze wspólnej własności.

Zgodnie z art.6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zmian. / opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie do postanowień zawartych w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) cytowanej wyżej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z najmu, dzierżawy lub podobnych umów do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Jak wynika z treści ust. 5 i 6 cytowanego wyżej art. 12 przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasada ta ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a / tj. z tytułu najmu /, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

W myśl natomiast art.12 ust. 11 cytowanej wyżej ustawy w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu najmu, kwota przychodów określona w ust. 1 pkt 3 lit. a) / tj. 4.000 euro / dotyczy łącznie obojga małżonków.

Reasumując, w opisanej we wniosku z dnia 05.02.2005r. sytuacji uzyskiwania przez małżonków pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, przychodów z tytułu najmu lokalu użytkowego, stanowiącego odrębną własność majątkową małżonków i lokalu mieszkalnego, będącego ich wspólną własnością, w przypadku, gdy rozliczają się indywidualnie oraz w sytuacji, gdy cały przychód opodatkowuje jeden z małżonków, limit przychodu - 4.000 euro odnosi się łącznie do obojga małżonków.

Nadmienia się przy tym, iż nie ma tu znaczenia czy najem dotyczy majątku wspólnego czy też odrębnego.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za nieprawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku