POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/415-24/05/R1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. PD/415-24/05/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 21.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące określenia wysokości przychodu z najmu lokalu mieszkalnego nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym uzyskuje Pani przychody z najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Od najemcy otrzymuje Pani kwotę czynszu określoną w umowie, zgodnie również z umową najemca jest zobowiązany do ponoszenia opłat z tytułu eksploatacji mieszkania: za zużycie energii elektrycznej, wody, gazu, wywóz nieczystości, korzystanie z telefonu oraz dokonuje wpłat na fundusz remontowy w kwocie ustalonej przez wspólnotę mieszkaniową. Opłaty te dokonywane są za Pani pośrednictwem; kwoty pieniężne z wymienionych tytułów najemca przekazuje Pani.

Art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje sie art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym stanowi przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub pozostawiony do dyspozycji wynajmującego.

Natomiast wydatki ponoszone przez najemcę związane z przedmiotem najmu takie jak wymienione wyżej opłaty za media, wpłaty na fundusz remontowy itp. nie stanowią składników przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego, jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego, a zatem niesłusznie zalicza je Pani do przychodów z najmu lokalu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i aktualnego stanu prawnego, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących sprawy;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze