Ustosunkowując się do zajętego w zapytaniu stanowiska organ podatkowy stwierdza, co następuje. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że na podstawie... - Interpretacja - PD/413-1/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.01.2004, sygn. PD/413-1/04, Urząd Skarbowy w Złotoryi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ustosunkowując się do zajętego w zapytaniu stanowiska organ podatkowy stwierdza, co następuje.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r., Nr 202, poz. 1958) z dniem 1 stycznia 2004 roku zniesiona została ulga uczniowska w zryczałtowanym podatku dochodowym. Jednak zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. ustawy podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, oraz uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej dalej "ulgą uczniowską".
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
1) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
2) karty podatkowej.

W świetle cytowanego wyżej art. 53 ust. 1 ww. ustawy ulga z tytułu szkolenia uczniów polega na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, który - zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy - może być opłacany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej. W związku z powyższym zmiana formy opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego z karty podatkowej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie powoduje utraty prawa do korzystania z ulgi, tj. do obniżenia zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej. Korzystanie z ulgi uczniowskiej polega bowiem na "obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego" niezależnie od formy, w jakiej jest on opłacany. Ponadto treść art. 53 ust. 1 ww. ustawy jednoznacznie wskazuje, iż z ulgi uczniowskiej mogą korzystać osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opłacające zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując organ podatkowy informuje, iż w przypadku, gdy przyznana podatnikowi do dnia 1 stycznia 2004 r. kwota ulgi uczniowskiej nie znalazła pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym należnym za lata poprzedzające rok 2004 (opłacanym w formie karty podatkowej), to po tej dacie podatnik ma prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę niewykorzystanej ulgi niezależnie od tego, czy nadal będzie korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej czy też wybierze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Urząd Skarbowy w Złotoryi