Zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.311.2022.2.MK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.311.2022.2.MK

Temat interpretacji

Zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Planuje Pan założyć jednosobową działalność gospodarczą, która będzie zajmowała się post-produkcją ścieżek muzycznych. Odpowiedni PKD według Pana dla tej działalności to PKD 59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, jako niezależny realizator dźwięku dla osób prywatnych przez internet, znajdujących się za granicą. Mieści się to w kodzie PKWiU 59.12.1.

Zajmowałby się Pan piosenkami, głównie przeróbkami istniejących już utworów, do których klient wysłałby Panu swój podkład muzyczny i nagrania wokalne, które Pan następnie by edytował i składał w jeden końcowy produkt, który klient najczęściej wrzuca na portale (...).

Nie zajmuje się Pan licencjonowaniem i dystrybucją utworów, a jedynie ich post-produkcją. Gotowe utwory nie będą rozpowszechniane przez płyty CD i inne nośniki danych, a jedynie odsyłane do klientów jako plik WAV i MP3.

Przychody w skali roku nie będą przekraczały 2 000 000 euro. Zamierza Pan opodatkować przychody z działalności zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%.

W ubiegłym roku nie otrzymywał Pan przychodów z działalności gospodarczej. Do tej pory nie prowadził Pan działalności gospodarczej, będzie to Pana pierwsza działalność gospodarcza.

Pytanie

Czy przychody z działalności postprodukcyjnej związanej z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, jako niezależny realizator dźwięku dla osób prywatnych przez internet, znajdujących się za granicą kraju, polegającym głównie na przeróbce istniejących już utworów muzycznych, do których klient wysłałby Panu swój podkład muzyczny i nagrania wokalne, które Pan następnie by edytował i składał w jeden końcowy produkt, który klient najczęściej wrzuca na portale (...) mieszczące się w symbolu PKWiU 59.12.1, może Pan opodatkować zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem właściwą do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z działalności usługowej polegającej na tworzeniu nagrań audiowizualnych, o której mowa we wniosku, jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Zgodnie z postanowieniami art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) – dalej ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym użyte w niej określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Wybór opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy do podatnika (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zw. z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje przy tym wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi jej art. 8 ust. 1.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały ustalone w art. 12 ustawy. Stawki zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Dla rozróżnienia rodzajów tych działalności, ustawodawca posłużył się m.in. grupowaniami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676).

Stawki ryczałtu dla przychodów z działalności usługowej

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% – dla:

przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Przy czym, działalnością usługową – stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy – jest:

pozarolnicza działalność gospodarcza której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3

Zastrzeżenia z art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3 dotyczą odpowiednio: działalności gastronomicznej i działalności usługowej w zakresie handlu.

Stawka 8,5% jest „podstawową” stawką ryczałtu dla przychodów z działalności usługowej. Przychody z usług podlegają opodatkowaniu według tej stawki – o ile ustawodawca nie wskazał ich w art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy jako działalności, do których mają zastosowanie odrębne stawki ryczałtu.

Stawka ryczałtu właściwa dla Pana działalności

W opisie zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że:

będzie Pan prowadził działalność gospodarczą, w ramach której będzie się Pan zajmował postprodukcją ścieżek muzycznych;

usługi, które będzie Pan świadczył są sklasyfikowane wg symbolu PKWiU: 59.12.1 - Usługi postprodukcyjne związane z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi.

A zatem, Pana przychody będą pochodziły z działalności usługowej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Do Pana usług – wobec tego, że są one sklasyfikowane pod kodem PKWiU 59.12.1 – nie będą miały zastosowania przepisy art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (a tym samym – wskazane w tych przepisach stawki podatku).

W efekcie, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia opisanych usług będą podlegały opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).