Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych a świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.724.2022.3.JS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.724.2022.3.JS

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych a świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie :

pytania pierwszego – jest nieprawidłowe,

pytania drugiego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – trzema pismami z 6 grudnia 2022 r. (wpływ) oraz pismem z 19 grudnia 2022 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Stan faktyczny

Od (…) października 2022 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą, której przeważającym rodzajem działalności jest świadczeniu usług transportowych - transport drogowy towarów. Usługi transportu drogowego towarów wykonuje Pan samodzielnie (nie zamierza Pan zatrudniać pracowników) pojazdami o ładowności do 2 ton i powyżej 2 ton. Usługi transportowe wykonuje Pan pojazdami niebędącymi Pana własnością, lecz będącymi własnością zleceniodawcy lub obcymi środkami transportu użytkowanymi na podstawie umowy najmu. W tytułu wykonywanej usługi transportowej pobiera Pan wynagrodzenie na podstawie wystawionej faktury bez VAT lub rachunku, ponieważ jest Pan zwolniony z VAT podmiotowo z uwagi na wartość sprzedaży zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT. Podstawą wystawiania faktury bez VAT lub rachunku jest zlecenie wykonania usług transportowych lub umowa o świadczenie usług określająca warunki współpracy ze zleceniodawcą. Rozpoczął Pan działalność gospodarczą wykonywaną, w sposób zorganizowany, polegającą na świadczeniu usług transportowych - przewóz towarów, z uwagi na duże zapotrzebowanie na rynku na usługi transportowe (brak zawodowych kierowców). Działalność gospodarczą prowadzi Pan samodzielnie, bez zatrudniania pracowników i może Pan negocjować wysokość stawki za świadczone usługi. Wybrał Pan opodatkowanie swoich dochodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5% za usługi transportowe świadczone pojazdami o ładowności powyżej 2 ton (pojazdy ciężarowe wraz z naczepą) oraz 8,5% w zakresie przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności poniżej 2 ton.

Do (…) września 2022 r. pracował Pan na umowę o pracę w firmie produkującej materiały wentylacyjne na stanowisku kierownika transportu. Do Pana głównych obowiązków należało kierowanie transportem i logistyka, w tym utrzymanie pojazdów w ruchu, drobne naprawy, planowanie tras i przestojów, przydzielanie ładunków pracownikom Pana byłego pracodawcy. Zdarzało się, że był Pan oddelegowany przez swojego pracodawcę do dostarczenia towarów klientowi środkami transportu Pana byłego pracodawcy. Obecnie odbiorcy towarów najczęściej zamawiają towar z dostawą do swoich magazynów lub bezpośrednio do swoich klientów.

W październiku 2022 r. zawarł Pan z byłym pracodawcą umowę o świadczenie usług transportowych, na okres 3 miesięcy, w ramach której wykonuje Pan usługi transportowe pojazdami będącymi własnością zleceniodawcy. Koszty paliwa, materiały konserwacyjne i materiały do naprawy pojazdów pokrywane są przez zleceniobiorcę. Usługi te wykonuje Pan w szczególności pojazdami o ładowności powyżej 2 ton. W ramach świadczonej usługi transportu wykonuje Pan kompleksową usługę dowozu towarów do klienta zleceniodawcy, w miejsce określone w zleceniu, jak również świadczę usługi załadunku towarów i rozładunku w miejscu dostawy, sprawdzenie jakości towarów oraz liczenie/ważenie towarów. Ponadto w ramach usług transportowych zajmuje się Pan utrzymaniem czystości pojazdu, jego bieżącą konserwacją i obsługą dokumentów przewozowych, jak również zapewniam sprawdzenie procedur związanych z bezpieczeństwem pojazdu. Usługi te ujęte są w PKWiU 52.21.29.0 jako pozostałe usługi wspomagające transport opodatkowane w formie ryczałtu 8,5%. W ramach świadczonej usługi transportowej ponosi Pan pełną odpowiedzialność za powierzony sprzęt, towar, czas pracy kierowcy, wymagane kwalifikację (kursy, badania kierowców) i prowadzoną dokumentację.

Zdarzenie przyszłe

Jeżeli współpraca z ramach umowy o świadczenie usług transportowych z Pana byłym pracodawcą będzie dla Pana korzystna finansowo i Pana zleceniodawca będzie zainteresowany przedłużeniem tej umowy na następny rok podatkowy, to wówczas zamierza Pan kontynuować współpracę o świadczenie usług transportowych na kolejny rok tj. 2023 r.

Uzupełnienie wniosku

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych.

W ramach działalności świadczy Pan usługi kierowania pojazdami ciężarowymi o ładowności powyżej 2 ton (samochody ciężarowe z przyczepą / naczepą) oraz poniżej 2 ton (busy). Nie zatrudnia Pan pracowników. Usługa kierowania pojazdem świadczona pojazdem o ładowności powyżej 2 ton przy użyciu środków transportu będących własnością zleceniodawcy kwalifikuje Pan do PKWiU 49.41.19.0 Pozostały transport drogowy towarów. Natomiast usługa kierowania pojazdem poniżej 2 ton ładowności, pojazdami zleceniodawcy kwalifikuje Pan do PKWiU 52.21.29.0 – Pozostałe usługi wspomagające transport. Zleceniodawca pokrywa koszty związane z realizacją zlecenia, typu: zakup paliwa, utrzymanie powierzonego sprzętu, opłaty drogowe, opłaty transportowe. W ramach świadczonej usługi transportu wykonuje Pan kompleksową usługę dowozu towarów do klienta zleceniodawcy, w miejsce określone w zleceniu, jak również świadczę usługi załadunku towarów i rozładunku w miejscu dostawy, zajmuje się Pan sprawdzeniem jakości towarów oraz liczeniem/ważeniem towarów. Obecnie odbiorcy towarów sprzedawanych przez Pana zleceniodawcę zamawiają towar z dostawą do swoich magazynów lub bezpośrednio do swoich klientów. Ponadto w ramach usług transportowych zajmuje się Pan utrzymaniem czystości pojazdu, jego bieżącą konserwacją i obsługą dokumentów przewozowych, jak również zapewniam sprawdzenie procedur związanych z bezpieczeństwem pojazdu. Usługi te nazywane są jako usługi zarządzania transportem i kwalifikuje je Pan do PKWiU 52.21.29.0 jako pozostałe usługi wspomagające transport.

Wykonywane czynności w ramach umowy o pracę zawartej do (…) września 2022 r. nie są tożsame ze świadczeniem usług transportowych wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności na rzecz Pana byłego pracodawcy. Pojęcie „tożsame” zostało zdefiniowane w słowniku języka polskiego jako „niczym się nie różniące, takie same”. Jak przedstawił Pan we wniosku wykonywane przez Pana w ramach działalności usługi transportowe są usługami obejmującą usługi kierowanie pojazdami powyżej i poniżej 2 ton, usługi załadunku i rozładunku, liczenie/ważenie towaru oraz sprawdzania jego jakości. Pana dotychczasowe doświadczenie w pracy u byłego pracodawcy oraz Pana kwalifikacje jako zawody kierowca pozwalają Panu na wykonywanie wyżej opisanych usług. Ponadto w ramach świadczonych usług - zarządzania transportem zajmuje się Pan utrzymaniem czystości pojazdu, jego bieżącą konserwacją i obsługą dokumentów przewozowych, jak również zapewnia Pan sprawdzenie procedur związanych z bezpieczeństwem pojazdu. W ramach świadczonych usług nie obowiązuje Pana czas pracy, jest Pan do pełnej dyspozycji

Pana zleceniodawcy i wykonuje Pan usługi na terenie całego kraju, sporadycznie za granicą.

Do Pana głównych obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracy należało kierowanie transportem i logistyka, w tym utrzymanie pojazdów w ruchu, drobne naprawy, planowanie tras i przestojów, przydzielanie ładunków pracownikom Pana byłego pracodawcy. Pracował Pan na pełny etat w systemie zadaniowym. Pana miejscem pracy była siedziba pracodawcy. Zdarzało się, że był Pan oddelegowany przez swojego pracodawcę do dostarczenia towarów klientowi środkami transportu Pana byłego pracodawcy.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgłosił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. (…) grudnia 2022 r. tj. do 20 –tego następnego miesiąca po miesiącu, gdy osiągnął Pan pierwszy przychód z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu złożył Pan poprzez aktualizację zmian wpisu do CEIDG.

Pierwszy przychód z prowadzonej działalności opisanej we wniosku osiągnął Pan 15 listopada 2022 r. z tytułu świadczenia usług transportowych pojazdami poniżej 2t (busami będącymi własnością zleceniodawcy) na rzecz Pana byłego pracodawcy. Usługi te polegały na załadunku towaru, jego policzeniu, transportu oraz rozładunku w miejscu dostawy towarów i były wykonywane w okresie od 2 do 14 listopada 2022 r.

Pytania

1.Czy jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów osiągniętych w tym roku podatkowym z tytułu umowy o świadczeniu usług transportowych zawartej z Pana byłym pracodawcą w formie ryczałtu? Czy jednak poczynając od dnia uzyskania przychodów z tytułu wykonywanych usług na rzecz byłego pracodawcy do końca roku podatkowego tj. do końca 2022 r. będzie Pan zobowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach?

2.Czy jeżeli w przyszłym roku podatkowym tj. w roku 2023 r. będzie Pan kontynuował umowę o świadczenie usług transportowych zawartą do końca 2022 r. z Pana byłym pracodawcą i uzyska Pan przychody z usług transportowych w 2023 r. w ramach tej umowy to będzie Pan uprawniony do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, po złożeniu oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu do Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska Pan pierwszy przychód z tego tytułu w 2023 r.?

Pana stanowisko w sprawie

W zakresie pytania pierwszego :

Pana zdaniem, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów osiągniętych w tym roku podatkowym z tytułu umowy o świadczeniu usług transportowych zawartej z Pana byłym pracodawcą w formie ryczałtu i poczynając od dnia uzyskania przychodów z tytułu wykonywanych usług na rzecz byłego pracodawcy do końca roku podatkowego tj. do końca 2022 r. będzie Pan zobowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W zakresie pytania drugiego:

Pana zdaniem, nie jest Pan uprawniony do opodatkowania w formie ryczałtu przychodów osiągniętych z tytułu świadczenia usług transportowych wykonywanych na rzecz Pana byłego pracodawcy w roku podatkowym tj. do końca 2022 r. natomiast jeżeli będzie Pan kontynuował umowę o świadczenie usług transportowych zawartą do końca 2022 r. z Pana byłym pracodawcą w przyszłym roku podatkowym tj. w roku 2023 r. i uzyska Pan przychody z usług transportowych w 2023 r. w ramach tej umowy to będzie Pan uprawniony do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: w wysokości 5,5% przychodu z usług transportowych powyżej 2 ton ładowności i 8,5% przychodu z usług transportowych pojazdami poniżej 2 ton ładowności oraz 8,5% przychodu z pozostałych usług wspomagające transport drogowy, po złożeniu oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu do Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskam pierwszy przychód z tego tytułu w 2023 roku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540), ustawa ta:

reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z powyższych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy warunki:

zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy oraz

wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 9 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Na postawie art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że:

1)był Pan zatrudniony na umowę o pracę do (…) września 2022 r. na stanowisku kierownika transportu;

2)od (…) października 2022 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych;

3)zawarł Pan w październiku jako przedsiębiorca umowę o świadczenie usług transportowych z byłym pracodawcą. Umowa została zawarta na okres 3 miesięcy;

4)oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgłosił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. 19 grudnia 2022 r. tj. do 20 –tego następnego miesiąca po miesiącu, gdy osiągnął Pan pierwszy przychód z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej;

5)jeżeli współpraca z ramach umowy o świadczenie usług transportowych z Pana byłym pracodawcą będzie dla Pana korzystna finansowo i Pana zleceniodawca będzie zainteresowany przedłużeniem tej umowy na następny rok podatkowy, to wówczas zamierza Pan kontynuować współpracę o świadczenie usług transportowych na kolejny rok tj. 2023 r.

6)wskazał Pan wprost, że wykonywane czynności w ramach umowy o pracę zawartej do (...) września 2022 r. nie są tożsame ze świadczeniem usług transportowych wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności na rzecz Pana byłego pracodawcy.

Wobec powyższego, nie zachodzą przesłanki , o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem ma Pan możliwość rozliczania się z tytułu wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz byłego pracodawcy nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan na rzecz tego pracodawcy w ramach umowy o pracę, to może Pan w 2022 r. i 2023 r. opodatkować przychody z tej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnione zostaną pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Tym samym stanowisko Pana w zakresie pytania pierwszego należało uznać za nieprawidłowe, bo jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów osiągniętych w 2022r. z tytułu umowy o świadczeniu usług transportowych zawartej z Pana byłym pracodawcą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. o ile dopełnił Pan obowiązków zgłoszeniowych wynikających z art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stanowisko Pana w zakresie pytania drugiego – tj. możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2023 r. jest prawidłowe.

Na marginesie należy dodać, że skoro - jak wynika z opisu sprawy – złożył Pan w terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to nie ma Pan obowiązku składać go ponownie w 2023 r. celem utrzymania tej formy opodatkowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Z uwagi na zakres wniosku, a w szczególności treść pytań wyznaczających zakres żądania, w niniejszej interpretacji nie oceniono Pana stanowiska w części odnoszącej się do stawki ryczałtu.

Ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie tutejszy organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, są tożsame z czynnościami, które Pan wykonuje/będzie wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Opodatkowanie wykonywanych usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym leży natomiast w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że nie spełnia przesłanek wynikających z art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

Dodatkowo organ wydając przedmiotową interpretację przyjął jako element opisu sprawy fakt, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego źródła uzyskuje Pan przychody w związku ze współpracą z byłym pracodawcą bez badania m.in. przesłanek wyłączających z art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).