Zastosowanie właściwej stawki ryczałtu-działalność wytwórcza w zakresie tworzenia podkładów muzycznych. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.419.2022.1.MN

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.419.2022.1.MN

Temat interpretacji

Zastosowanie właściwej stawki ryczałtu-działalność wytwórcza w zakresie tworzenia podkładów muzycznych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W maju 2018 r. Wnioskodawca rozpoczął swoją działalność gospodarczą. W ramach działalności komponuje autorskie podkłady muzyczne, partie linii melodycznych, pliki midi (cyfrowy zapis nutowy), zestawy konstrukcyjne. Podkłady muzyczne w całości są sprzedawane klientom indywidualnym, pozostałe trafiają do sklepów internetowych. Tytułem przykładu wskazuje następujące swoje produkty o nazwach (…). Poniżej opis jednego z moich produktów – poszczególnych elementów – dodatkowo w dwóch formatach.

(…):

(…),

(…),

(…),

(…).

Klient po zakupie produktu może w zasadzie użyć go na wiele sposobów, z racji tego iż produkt zawiera pięć gotowych beatów można wykorzystać je nie zadając sobie trudu z ich edycją, bądź też używać poszczególnych komponentów zawartych w zestawie.

Dodatkowo Wnioskodawca nadmienił, że osobiście jest posiadaczem syntezatora polifonicznego (…), z którego może z prostej sinusoidy i kilku oscylatorów tworzyć syntetyczne brzmienia dowolnie według swego uznania.

Dotychczas działalność Wnioskodawcy była opodatkowana podatkiem liniowym, natomiast w tym roku (w ustawowym terminie do tego oznaczonym) dokonał zmiany formy opodatkowania na zryczałtowany podatek dochodowy i prowadząc działalność w takim zakresie w jakim to przedstawił istnieje możliwość opodatkowania jej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 5,5% jako działalność wytwórcza z racji, tego, że zajmuje się produkowaniem utworów jako producent. Niemniej omawiany zakres rodzaju wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (kody PKWIU) nie są wprost uwzględnione w przepisach o podatku zryczałtowanym. Dotyczy to kodów PKWIU o nr 47.91.Z w brzmieniu: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet oraz o nr 59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych.

Jak zostało wcześniej przedstawione finalnym produktem jest plik (…), który sprzedaje klientom indywidualnym lub jak wielu innych producentów poprzez sklep internetowy jako pojedynczy produkt na stronie sklepu internetowego, tzw. paczka plików (…) (przykład produktu opisany powyżej). Po zakupie przez klientów plików Wnioskodawca otrzymuje bezpośredni wpływ na konto firmowe lub comiesięczny wpływ ze sklepu internetowego w zależności od ilości zakupionych produktów na stronie internetowej.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą piosenek innych producentów, nie handluje licencjami ani prawami autorskimi, nie świadczy również żadnych innych usług. Każdy z wyrobów producenckich Wnioskodawcy, utworów jest wyłącznie jego autorstwa, jest więc jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności. Wszystkie piosenki są wyłącznie przez Wnioskodawcę wyprodukowane.

Pytanie

Czy zatem komponowanie i produkcję swojej autorskiej muzyki mogę traktować jako działalność wytwórczą i do osiąganych przychodów z wykonywania tego rodzaju działalności stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, jego działalność jest działalnością wytwórczą i przychód z niej będzie mógł zostać opodatkowany stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

W przedstawionym stanie faktycznym wyczerpująco Wnioskodawca opisał, iż prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której m.in. produkuje pliki (…) zawierające linie melodyczne. Jest jedynym twórcą i właścicielem plików, a ich wykonanie następuje w ramach prowadzonej działalności. Następnie dokonuje sprzedaży tych produktów. Oznacza to, że w ramach swojej działalności powstają nowe wyroby własnej produkcji, które później sprzedaje, co cechuje działalność wytwórczą stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4.

Dodatkowo należy podkreślić, że do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadcza również, iż nie przekroczył limitu przychodu w roku podatkowym 2020 oraz 2021, wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie osiąga i nie osiągnie przychodów z innych źródeł niż to, które wskazał.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze sprzedaży wytworzonych (wyprodukowanych) plików (…) będą opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Warto również wskazać na interpretację indywidualną z 26 kwietnia 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0115-KDIT1.4011.74.2021.2.MR, w której to Organ potwierdził możliwość zastosowania stawki 5,5 % ryczałtu dla osiąganych przychodów od działalności w tym samym zakresie, co wykonuje Wnioskodawca.

Wnioskodawca wskazał, że nagrywa autorskie piosenki, którym jest jedynym autorem, a „produkcja polega na tym, że: komponuje krótkie melodie, pisze do nich słowa, zamawia aranżacje u aranżera, nagrywa piosenki lub zaprasza do studia odpowiednich wykonawców, studio dokonuje nagrania, fachowiec poprawia fałsze oraz dokonuje obróbki studyjnej. Finalnym produktem jest plik (…). Wstawia go na stronę, do jego internetowego sklepiku – (...) Nauczyciele i rodzice kupują te piosenki, płacąc online na jego firmowe konto w banku. Po wpłacie jego sklepik automatycznie wysyła linki do ściągania piosenek na adres internetowy zamawiającego”. Podkreślił, iż wykonanie tych utworów następuje w ramach prowadzonej działalności oraz wszystkie utwory są wyłącznie przez niego wyprodukowane.

Tytułem innego przykładu można wskazać na interpretację indywidualną z 18 marca 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.1208.2021.3.MT, w której to Organ również potwierdził możliwość zastosowania stawki 5,5% ryczałtu dla osiąganych przychodów od działalności w tym samym zakresie.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że jego działalność jako działalność wytwórcza podlega opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu od osiąganych przez niego przychodów w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, komponowanie i produkcja swojej autorskiej muzyki spełnia definicję działalności wytwórczej, o której mowa w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym przychody uzyskiwane przez Pana ze sprzedaży wytworzonych (wyprodukowanych) przez niego podkładów muzycznych będą opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzki Sąd Administracyjny. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).