Wydanie interpretacji w zakresie możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.519.2022.4.KW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.519.2022.4.KW

Temat interpretacji

Wydanie interpretacji w zakresie możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 27 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości kontynuowania rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 sierpnia 2022 r. (data wpływu 22 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca :

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca zwraca się z uprzejmą prośbą o indywidualne rozpatrzenie jego sprawy. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, którą w tym roku poszerzył o możliwość handlu skuterami i meblami z palet. W miesiącu maju, Wnioskodawca sprzedał samochód za kwotę 3500 zł. Wnioskodawca nie wiedział, że handel samochodami w jego przypadku jest niemożliwy, ponieważ jest ryczałtowcem. Wnioskodawca, dowiedział się o tym fakcie dopiero po dokonaniu transakcji sprzedaży.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca działalność prowadzi od … marca 2016 r.

W prowadzonej działalności Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy.

Wartość sprzedaży z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie przekroczyła w roku podatkowym 2022 kwoty 200 000 zł?

Wnioskodawca nie dokonywał w prowadzonej działalności dostawy towarów bądź świadczenia usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, inne niż wskazane we wniosku.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży pojazdów samochodowych.

Przedmiotem sprzedaży był … 0,9 z … roku, kolor czerwony, nr rejestracyjny …, nr VIN …. Samochód ten nie stanowił środka trwałego w firmie.

Sprzedaż samochodu nastąpiła w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Samochód będący przedmiotem sprzedaży nie stanowił nowego środka transportu w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Samochód będący przedmiotem sprzedaży nie był zaliczany przez Wnioskodawcę, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Samochód będący przedmiotem sprzedaży nie zaliczał się do środków trwałych, zatem nie był wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

Nabycie samochodu nie zostało udokumentowane fakturą VAT.

Nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu uprzedniego nabycia samochodu.

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy bieżącego roku 2022 a także kolejnych lat.

Usługi świadczone w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, wg. PKWiU (nazwy PKWiU zostały uzupełnione przez Organ):

43.39.19.0- Roboty związane z wykonywaniem pozostałych wykończeniowych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych;

31.09.99.0- Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych mebli;

43.31.10.0- Roboty tynkarskie;

43.32.10.0- Roboty instalacyjne stolarki budowlanej;

43.34.20.0- Roboty szklarskie;

43.33.10.0- Roboty związane z wykładaniem posadzek i oblicowywaniem ścian;

43.33.29.0- Pozostałe roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej niesklasyfikowane;

43.99.90.0- Roboty związane z wykonywaniem pozostałych specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych;

45.40.10.0- Sprzedaż hurtowa motocykli oraz części i akcesoriów do nich;

45.40.30.0- Pozostała sprzedaż detaliczna motocykli oraz części i akcesoriów do nich;

45.40.50.0- Usługi konserwacji i naprawy motocykli, włączając motorowery;

46.47.11.0- Sprzedaż hurtowa mebli do mieszkań;

46.47.12.0- Sprzedaż hurtowa sprzętu oświetleniowego;

46.47.13.0- Sprzedaż hurtowa dywanów i chodników;

47.00.55.0- Sprzedaż detaliczna mebli;

47.00.56.0- Sprzedaż detaliczna sprzętu oświetleniowego;

Wnioskodawca nie uzyskuje innych dochodów podlegających opodatkowaniu niż te z działalności gospodarczej.

Na pytanie Organu czy do wykonywanej przez Pana działalności będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne  (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, ze zm.) Wnioskodawca wskazał, że będą miały wyłączenia zwarte w art. 8 ww. ustawy- działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Na pytanie Organu czy w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność w zakresie handlu samochodami, czy taki rodzaj działalności zgłoszony został przez Pana do CEIDG, Wnioskodawca wskazał, że handel samochodami nie został zgłoszony przez Wnioskodawcę do CEIDG.

Na pytanie Organu czy prowadzi/będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie Pani w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami, Wnioskodawca wskazał, że swoje przychody wysyła do księgowej.

Samochód, który sprzedał Wnioskodawca w maju 2022 roku nie był wykorzystywany w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej oraz nie był amortyzowany jako środek trwały.

Pismem z 18 sierpnia 2022 r. (data wpływu 22 sierpnia 2022 r.), Wnioskodawca przeformułował pytanie i własne stanowisko w sprawie.

Pytania

Czy warunkowo, biorąc pod uwagę fakt, iż Wnioskodawca popełnił błąd, może zostać wciąż na zwolnieniu z Vat-u i prowadzić firmę na ryczałcie jak dotychczas ?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca prosi o pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku dotyczącego jednorazowego błędu o którym dowiedział się dopiero po fakcie. Czy biorąc pod uwagę fakt, iż Wnioskodawca sprzedał samochód nie będący środkiem trwałym, będąc zwolnionym  z podatku Vat, jest szansa, że będzie miał szanse pozostać na zryczałtowanym podatku dochodowym. Na swoja obronę Wnioskodawca ma tylko to, iż wynikało to tylko z jego niewiedzy i nieświadomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro;

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

·     prowadzenia aptek,

·    działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

·    działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)  wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

·   samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

·   w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

·   samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. (uchylony).

5. (uchylony).

6. (uchylony).

7. (uchylony).

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenia:

3) działalność usługowa w zakresie handlu oznacza sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników;

4) działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika;

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określone są w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993). Ustalając właściwą stawkę tego podatku, trzeba mieć na uwadze nie tylko oznaczenie zgłoszonej działalności według PKWiU, ale również charakter czynności faktycznie wykonywanych.

Ponadto zgodnie z powyższym należy w tym miejscu przytoczyć treść art. 12 § 3 ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność,  z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że:

1.  zakres świadczonychprzez Pana usług sklasyfikowany jest wg symboli PKWiU43.39.19.0, 31.09.99.0, 43.31.10.0, 43.32.10.0, 43.34.20.0, 43.33.10.0, 43.33.29.0, 43.99.90.0, 45.40.10.0, 45.40.30.0, 45.40.50.0, 46.47.11.0, 46.47.12.0, 46.47.13.0, 47.00.55.0, 47.00.56.0,

2.  oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje/nie uzyska Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu,

3.  będą do Pana miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych

4.  w maju 2022 r. sprzedał Pan samochód, który nie był użytkowany w działalności gospodarczej i amortyzowany. Sprzedaż samochodu nastąpiła w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że  sprzedaż przez Pana samochodu w maju 2022 roku w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, który nie był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie był amortyzowany jako środek trwały ale został przez Pana sprzedany w ramach działalności gospodarczej nie wyklucza kontunuowania opodatkowania przychodów osiąganych przez Pana  z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednakże w przypadku osiągnięcia przez Pana przychodów, z jak Pan wskazuje- działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, o których mowa w art. 8, jest Pan zobowiązany poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych stosownie do art. 22 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którymi:

1. W razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

2. W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

3. Za utratę warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w ust. 1, uważa się również niespełnienie, w trakcie roku podatkowego, warunków określonych w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym. W przypadku gdy podatnik prowadzi równocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie, utrata warunków dotyczy również przychodów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Stanowisko Pana jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Tutejszy Organ zaznacza, że niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie w zakresie postawionego pytania i nie odnosi się do oceny innych kwestii poruszonych w opisie zdarzenia przyszłego, w tym czy cała Pana działalność może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyOrdynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·     w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·     w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).