Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU: 1) 62.03.1 - usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatyc... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.845.2022.4.IK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.845.2022.4.IK

Temat interpretacji

Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU: 1) 62.03.1 - usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi - 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych; 2) 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych; 3) 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego - 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% i 12%. Uzupełnił go Pan 28 października, 18 listopada, 17 grudnia 2022 roku. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (doprecyzowany w uzupełnieniu)

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (…) stycznia 2012 roku. Od 1 stycznia 2022 r. zmienił Pan formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wcześniejszą formą opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności był podatek liniowy.

W ramach wykonywanej działalności świadczy Pan następujące usługi:

1.40% czasu pracy i dochodu - Monitoring systemów informatycznych na środowiskach testowych i produkcyjnych oraz ich obsługa polegająca na podejmowaniu działań mających na celu zapobieganie awariom i dostosowania do bieżących potrzeb przetwarzanego ruchu. Sklasyfikowane wg PKWiU 62.03.1 – Usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

2.30% czasu pracy i dochodu - Projektowanie rozwiązań w ramach rozbudowy istniejących systemów informatycznych w zakresie ich funkcjonalności, bezawaryjnego działania oraz bezpieczeństwa. Sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi te nie są związane z oprogramowaniem i jego tworzeniem. Nie uczestniczy Pan w pisaniu kodu (programowania) systemu informatycznego. Uczestniczy w projektowaniu procesów i koncepcji w ramach działającego systemu informatycznego, które mają na celu jego rozwój.

a)Tworzy Pan wymagania techniczne dla systemów informatycznych;

b)Projektuje procesy funkcjonalnej rozbudowy systemów informatycznych.

c)Projektuje techniczną rozbudowę systemów informatycznych;

d)Projektuje optymalizację działania systemu w oparciu o aktualnie wykorzystywane zasoby.

Do zdefiniowania pojęć system informatyczny i system komputerowy posłużył się Pan definicjami podawanymi przez Encyklopedię PWN. System informatyczny - to zespół systemów komputerowych (zestawy sprzętu komputerowego min.: procesory, pamięci ram, dyski twarde, karty graficzne, karty sieciowe, płyty główne), sieci i oprogramowania, służący do przetwarzania informacji; w skład systemu informatycznego wchodzi z reguły komputer (jeden lub wiele, połączonych w sieć lub nie) wraz z oprogramowaniem, a także różne urządzenia pomocnicze (takie jak urządzenia peryferyjne, np. drukarki, skanery itp.); system informatyczny może być uniwersalny lub przeznaczony do wąskiej klasy zadań. Oprogramowanie jest jedną ze składowych systemu informatycznego, natomiast sam system nie jest programem (oprogramowaniem). Stwierdzenie „usługi nie są związane z oprogramowaniem i jego tworzeniem” - należy rozumieć tak, że Pana praca nie polega na tworzeniu (pisaniu kodu) programów, które są składowymi systemu informatycznego. Stwierdzenie „Uczestniczy Pan w projektowaniu procesów i koncepcji w ramach działającego systemu informatycznego, które mają na celu jego rozwój” - System informatyczny na początku przechodzi przez cykl rozwojowy, w trakcie którego jest tworzony i nie działa jeszcze produkcyjnie jak również cykl eksploatacyjny, w którym system jest już gotowy i działający produkcyjnie. Procesy i koncepcje w ramach już stworzonego (działającego) systemu informatycznego dotyczą cyklu eksploatacyjnego i są to min.:

proces zarządzania dostępnością - w tym procesie analizowane są awarie systemu oraz co można zrobić żeby ich uniknąć,

proces planowania pojemności - w tym procesie analizowane jest wykorzystanie zasobów sprzętowych systemu informatycznego i wynikiem analizy są rekomendacje związane z dodaniem sprzętu, optymalizacją w ramach aktualnie wykorzystywanego sprzętu,

proces zgłaszania błędów i ich naprawy - w tym procesie analizowane i naprawiane są techniczne i biznesowe błędy zgłaszane przez użytkowników,

proces zarządzania zmianą,

aktualizacja i rozbudowa systemu - ten proces opisuje w jaki sposób mają być wdrażane zmiany w systemie,

koncepcja dotycząca spełnienia przez system informatyczny wymagań bezpieczeństwa nałożonych na organizację w ramach, której działa system min. spełnienie wymagań dotyczących:

a)monitoringu bezpieczeństwa,

b)usuwania podatności bezpieczeństwa,

c)bezpiecznego dostępu do systemu,

d)rozliczalności dostępu.

koncepcja dotycząca spełnienia przez system informatyczny innych wymagań nałożonych przez organizację w ramach, której działa system (...).

W uzupełnieniu uszczegółowił Pan na czym polegają świadczone przez Pana usługi:

1)tworzenie wymagań technicznych dla systemów informatycznych;

Wymagania techniczne odnoszą się do sprzętu komputerowego i sieciowego czyli w Pana przypadku do:

ustalenia ilości serwerów,

wyboru parametrów technicznych serwerów:

a)pojemność i prędkość dysku twardego,

b)ilość pamięci ram,

c)ilość procesorów obliczeniowych,

d)ilość interfejsów sieciowych.

wyboru urządzeń sieciowych, ich ilości oraz określenia ich parametrów:

a)przepustowości łącza,

b)sposobu przetwarzania pakietów sieciowych,

c)sposobu reakcji na awarie,

d)sposobu komunikacji sieciowej.

ustalenie sposobu tworzenia kopi zapasowych dla wyspecyfikowanego sprzętu komputerowego;

ustalenia sposobu odtworzenia systemu (dla systemów krytycznych) w dowolnej innej lokalizacji (serwerowni) tak, aby zapewnić możliwość świadczenia usług, które dostarcza system,

koncepcja DR - Disaster Recovery dla systemów informatycznych.

Wymagania techniczne są formułowane zarówno przy powstawaniu systemu informatycznego jak również w cyklu eksploatacyjnym kiedy następuje jego rozbudowa „ptk.3”

2)projektowanie procesów funkcjonalnej rozbudowy systemów informatycznych;

Funkcjonalna rozbudowa systemu to dodawanie do niego nowych zastosowań/ funkcjonalności. Rozbudowa musi odbywać się w ramach zaprojektowanego procesu spełniającego standardy organizacji (właściciela systemu). Projektowanie procesów funkcjonalnej rozbudowy systemów informatycznych to czynności polegające na ustaleniu w jaki sposób ma odbywać się rozbudowa systemu. Pod tym pojęciem należy rozumieć czynności związane z:

a)ustaleniem sposobu i standaryzacją zgłaszania nowych funkcjonalności,

b)ustaleniem sposobu priorytetyzacji nowych funkcjonalności,

c)ustaleniem sposobu i standaryzacją dostarczania nowych funkcjonalności do środowisk testowych i produkcyjnych,

d)ustaleniem sposobu i standaryzacją weryfikacji dostarczonych funkcjonalności.

Czynności podejmowane w ramach tego punktu wpisują się w opisane wyżej - proces zarządzania zmianą.

koncepcję dotyczącą spełnienia przez system informatyczny wymagań bezpieczeństwa,

koncepcję dotyczącą spełnienia przez system informatyczny innych wymagań nałożonych przez organizację.

3)projektowanie technicznej rozbudowy systemów informatycznych;

Do technicznej rozbudowy dochodzi wtedy kiedy wzrosło zapotrzebowanie przez system na zasoby sprzętowe (wzrost ilości przetwarzanych danych). Obecny sprzęt komputerowy/sieciowy nie jest w stanie przetworzyć tak dużej ilości danych dlatego należy dodać dodatkowy sprzęt komputerowy/sieciowy. Czynności podejmowane w ramach tego punktu zostały wymienione w „ptk 1)” i wpisują się w opisany wyżej proces planowania pojemności.

ustalenia ilości serwerów,

wyboru parametrów technicznych serwerów:

a)pojemność i prędkość dysku twardego,

b)ilość pamięci ram,

c)ilość procesorów obliczeniowych, d) ilość interfejsów sieciowych.

wyboru urządzeń sieciowych, ich ilości oraz określenia ich parametrów:

a)przepustowości łącza,

b)sposobu przetwarzania pakietów sieciowych,

c)sposobu reakcji na awarie,

d)sposobu komunikacji sieciowej.

modyfikacja, o ile zachodzi taka potrzeba, sposobu tworzenia kopi zapasowych dla wyspecyfikowanego sprzętu komputerowego,

modyfikacja, o ile zachodzi taka potrzeba, sposobu odtworzenia systemu.

4)projektowanie procesów naprawczych;

Pod tym pojęciem należy rozumieć czynności związane z:

a)ustaleniem sposobu i standaryzacją zgłaszania błędów, problemów i awarii w systemie;

b)ustaleniem sposobu priorytetyzacji błędów, problemów i awarii do naprawy w systemie;

c)ustaleniem sposobu i standaryzacją dostarczania rozwiązań dla błędów, problemów i awarii w systemie;

d)ustaleniem sposobu i standaryzacją weryfikacji rozwiązań dla błędów, problemów i awarii w systemie;

e)ustaleniem sposobu i standaryzacją budowania wiedzy jak w przyszłości uniknąć takich lub podobnych błędów, problemów i awarii w systemie

Czynności podejmowane w ramach tego punktu wpisują się w opisany wyżej proces zarządzania dostępnością i proces zgłaszania błędów i ich naprawy.

5)projektowanie optymalizacji działania systemu (...).

Optymalizacja działania systemu ma na celu taki podział i wykorzystanie przydzielonego do systemu sprzętu komputerowego i sieciowego, aby zmaksymalizować wydajność systemu, a jednocześnie zminimalizować użyte zasoby i tym samym koszty. Pod tym pojęciem należy rozumieć czynności związane:

ze zbieraniem danych z raportów pokazujących stopień wykorzystywania przez system informatyczny komponentów sprzętu komputerowego i sieciowego.

z analizą zebranych danych;

z tworzeniem rekomendacji odnośnie komponentów sprzętu komputerowego i sieciowego. Rekomendacje mogą dotyczyć np.:

a)zmiany podziału zasobów sprzętu komputerowego i sieciowego,

b)zmiany w architekturze sieciowej.

Czynności podejmowane w ramach tego punktu wpisują się w opisany wyżej proces planowania pojemności.

3.30% czasu pracy i dochodu - Analiza i naprawa problemów, proaktywna lub zgłaszana przez użytkowników, na środowiskach testowych i produkcyjnych systemów informatycznych oraz tworzenie bazy wiedzy odnośnie sposobów naprawy poszczególnych problemów. Sklasyfikowane wg PKWiU 62.02.30.0 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Usługi te nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Natomiast są związane z pomocą techniczną dla użytkowników systemów informatycznych, która polega na analizie i naprawie zgłaszanych przez nich problemów. Są związane również z tworzeniem bazy wiedzy odnośnie sposobów naprawy poszczególnych problemów.

Klasyfikację oparł Pan na informacjach uzyskanych od Urzędu Statystycznego w Łodzi w ramach odpowiedzi na swój wniosek o ustalenie kodów PKWiU (nr sprawy … - załącznik - GUS_klasyfikacja_pkwiu.pdf).

W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Jaką stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinien Pan zastosować dla świadczonych trzech usług wymienionych powyżej zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniach)

Poniżej przedstawia Pan przyporządkowanie stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych przez Pana trzech usług. Stawki ryczałtu przyporządkował Pan do kodów PKWiU. Klasyfikację wykonywanych usług do kodów PKWiU oparł Pan o informacje uzyskane od Urzędu Statystycznego w Łodzi w ramach odpowiedzi na swój wniosek o ustalenie kodów PKWiU (nr sprawy … - załącznik - GUS_klasyfikacja_pkwiu.pdf);

1)40% czasu pracy i dochodu - Monitoring systemów informatycznych na środowiskach testowych i produkcyjnych oraz ich obsługa polegająca na podejmowaniu działań mających na celu zapobieganie awariom i dostosowania do bieżących potrzeb przetwarzanego ruchu. PKWiU 62.03.1 „Usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi” - stawka ryczałtu 12%;

2)30% czasu pracy i dochodu - Projektowanie rozwiązań w ramach rozbudowy istniejących systemów informatycznych w zakresie ich funkcjonalności, bezawaryjnego działania oraz bezpieczeństwa. PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologiiinformatycznych dla sieci i systemów komputerowych” - stawka ryczałtu 8,5%;

3)30% czasu pracy i dochodu - Analiza i naprawa problemów, proaktywna lub zgłaszana przez użytkowników, na środowiskach testowych i produkcyjnych systemów informatycznych oraz tworzenie bazy wiedzy odnośnie sposobów naprawy poszczególnych problemów. PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” - stawka ryczałtu 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540)

ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą

W myśl z art. 4 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy:

działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W opisie wskazał Pan, że wykonuje 3 rodzaje usług:

1)monitoring systemów informatycznych na środowiskach testowych i produkcyjnych oraz ich obsługa polegająca na podejmowaniu działań mających na celu zapobieganie awariom i dostosowania do bieżących potrzeb przetwarzanego ruchu. Usługi te klasyfikuje Pan wg symbolu PKWiU 62.03.01 -„Usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi”;

2)projektowanie rozwiązań w ramach rozbudowy istniejących systemów informatycznych w zakresie ich funkcjonalności, bezawaryjnego działania oraz bezpieczeństwa. Usługi te klasyfikuje Pan pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologiiinformatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Zaznaczył Pan, że usługi te nie są związane z oprogramowaniem i jego tworzeniem. Nie uczestniczy Pan w pisaniu kodu (programowania) systemu informatycznego. Uczestniczy Pan w projektowaniu procesów i koncepcji w ramach działającego systemu informatycznego, które mają na celu jego rozwój.

3)analizę i naprawę problemów, proaktywną lub zgłaszaną przez użytkowników, na środowiskach testowy i produkcyjnych systemów informatycznych oraz tworzenie bazy wiedzy odnośnie sposobów naprawy poszczególnych problemów. Usługi te klasyfikuje Pan wg symbolu PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Wskazał Pan, że usługi te nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Natomiast są związane z pomocą techniczną dla użytkowników systemów informatycznych, która polega na analizie i naprawie zgłaszanych przez nich problemów. Są związane również z tworzeniem bazy wiedzy odnośnie sposobów naprawy poszczególnych problemów.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku i uzupełnień stwierdzam, że:

przychody uzyskiwane ze świadczenia usług opisanych w pkt 1 są opodatkowane 12 % stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług opisanych w pkt 2, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług opisanych w pkt 3, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług opisanych w pkt 2) i 3) będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli będą zachowane pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie, tzn.:

uzyskane przez Pana przychody nie będą przychodami ze świadczenia usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

nie zajdą wyłączenia zawarte w art. 8 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.).; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).