Stawki ryczałtu w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych – usługi towarowych agencji transportowych PKWiU H.52.29... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.536.2022.2.EW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.536.2022.2.EW

Temat interpretacji

Stawki ryczałtu w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych – usługi towarowych agencji transportowych PKWiU H.52.29.20.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 16 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2022 r. (wpływ 15 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zaistniałego stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od stycznia 2020 r. pod firmą PB.

Zgodnie z wpisem do CEIDG głównym przedmiotem Pana działalności jest „Działalność pozostałych agencji transportowych” oznaczona PKD 52.29.C.

W lutym 2022 r. złożył Pan oświadczenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego i opodatkowuje Pan swoje dochody zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W swojej działalności zajmuje się Pan organizacją transportu i w ramach usługi dla klienta i wykonuje Pan następujące czynności:

rozmawia Pan z klientem na temat potencjalnego ładunku,

wyszukuje Pan przewoźników odpowiednich do danego ładunku,

weryfikuje Pan przewoźnika pod względem opinii, poprawności wymaganych dokumentów, posiadanego taboru oraz analizuje Pan stawki za przewóz i przekazuje te informacje klientowi,

weryfikuje Pan zlecenie transportu otrzymane od klienta,

tworzy Pan nowe zlecenie transportowe dla przewoźnika oraz wprowadza do systemu,

pilnuje Pan, aby kierowca wykonał zlecenie prawidłowo, tzn. dotrzymał godzin załadunku oraz rozładunku, prawidłowo rozłożył towar na aucie, oraz kontroluje Pan czas pracy kierowcy,

po zakończeniu transportu sprawdza Pan z kierowcą czy zostały prawidłowo wypełnione dokumenty biorące udział w transporcie,

następnie odbiera Pan od przewoźników na poczcie faktury, weryfikuje poprawność danych na jakie zostały wystawione oraz wprowadza je do systemu,

weryfikuje Pan również terminy płatności faktur od przewoźnika oraz klienta.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy Pan innych usług niż te wymienione powyżej.

Raz w miesiącu wystawia Pan fakturę na rzecz zleceniodawcy. Swoje usługi klasyfikuję Pan wg PKWiU H.52.29.20.0 jako „Pozostałe usługi towarowych agencji transportowych”. W ramach prowadzonej działalności nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu poza tymi wskazanymi w stanie faktycznym.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

W Pana ocenie do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z Pana oświadczeniem nie przekroczył Pan limitu przychodu w roku podatkowym w 2021 r. wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy wykonywane w ramach działalności usługi zaklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem H.52.29.20.0 podlegają opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem H.52.29.20.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Oznacza to, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Usługi świadczone przez Pana mogą zostać opodatkowane podatkiem zryczałtowanym. Przepisy nie stoją temu na przeszkodzie. W Pana ocenie do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku.

Dodatkowo przychód jaki osiągnął Pan za 2021 rok nie przekroczył limitu wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1a ustawy o podatku zryczałtowanym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Żaden ze wskazanych kodów PKWiU nie został przypisany do innej stawki zryczałtowanego podatku, w związku z tym Pana zdaniem należy Pana usługi o wskazanych kodach PKWiU przypisać do stawki 8,5 % jako do pozostałych usług.

W przedstawionym stanie faktycznym przedstawił Pan jaką usługę wykonuje Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz wyczerpująco opisał Pan zakres wykonywanych poszczególnych czynności, które obejmuje usługa.

Warto również wskazać tytułem przykładu interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 grudnia 2021 r. o nr 0112-KDIL2-2.4011.921.2021.2.MB, w której Organ potwierdza stanowisko wnioskodawcy w stanie faktycznym zbieżnym z przedstawionym przez Pana w niniejszym wniosku „z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wg PKWiU 52.29.20.0, działalność pozostałych agencji transportowych. Od 1 stycznia 2022 r. zamierza Pan wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu. Dlatego należy stwierdzić, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 52.29.20.0 będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

Podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji Indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2022 r. o nr 0114-KDIP2-2.4011.57.2022.2.RK, w której to Organ potwierdził możliwość zastosowania stawki 8,5 % ryczałtu dla osiąganych przychodów od działalności w zakresie wykonywanych usług podobnych do wykonywanych przez Pana z tego samego działu oraz grupowania „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem PKWiU Sekcja H 52.29.19 - Pozostałe usługi towarowych agencji transportowych będą od 1 stycznia 2022 r. opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie”.

W związku z powyższym uważa Pan, że w przedstawionym stanie faktycznym rodzaj wykonywanych przez Pana usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem H.52.29.20.0 może zostać opodatkowany stawką 8,5 % ryczałtu jako pozostała działalność usługowa wg. art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką” (…).

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pana oświadczeniem – w odniesieniu do Pana nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponadto w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że:

1.w swojej działalności zajmuje się Pan organizacją transportu i w ramach usługi dla klienta i wykonuje Pan następujące czynności:

rozmawia Pan z klientem na temat potencjalnego ładunku,

wyszukuje Pan przewoźników odpowiednich do danego ładunku,

weryfikuje Pan przewoźnika pod względem opinii, poprawności wymaganych dokumentów, posiadanego taboru oraz analizuje Pan stawki za przewóz i przekazuje te informacje klientowi,

weryfikuje Pan zlecenie transportu otrzymane od klienta,

tworzy Pan nowe zlecenie transportowe dla przewoźnika oraz wprowadza do systemu,

pilnuje Pan, aby kierowca wykonał zlecenie prawidłowo, tzn. dotrzymał godzin załadunku oraz rozładunku, prawidłowo rozłożył towar na aucie, oraz kontroluje Pan czas pracy kierowcy,

po zakończeniu transportu sprawdza Pan z kierowcą czy zostały prawidłowo wypełnione dokumenty biorące udział w transporcie,

następnie odbiera Pan od przewoźników na poczcie faktury, weryfikuje poprawność danych na jakie zostały wystawione oraz wprowadza je do systemu,

weryfikuje Pan również terminy płatności faktur od przewoźnika oraz klienta.

2.W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy Pan innych usług niż te wymienione powyżej.

3.Raz w miesiącu wystawia Pan fakturę na rzecz zleceniodawcy. Swoje usługi klasyfikuję Pan wg PKWiU H.52.29.20.0 jako „Pozostałe usługi towarowych agencji transportowych”.

4.W ramach prowadzonej działalności nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu poza tymi wskazanymi w stanie faktycznym.

5.W Pana ocenie do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6.Zgodnie z Pana oświadczeniem nie przekroczył Pan limitu przychodu w roku podatkowym w 2021 r. wskazanego w art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem PKWiU H.52.29.20.0 jako „Pozostałe usługi towarowych agencji transportowych” będą od 1 stycznia 2022 r. opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna stawka ryczałtu oraz nie wykonuje Pan usług wyłączających z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Tutejszy organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego. 

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).