Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 50.40.1 (transport wodny śródlądowy towarów) oraz PKWiU 52.22.1 (usługi ws... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.721.2022.3.JG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.721.2022.3.JG

Temat interpretacji

Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 50.40.1 (transport wodny śródlądowy towarów) oraz PKWiU 52.22.1 (usługi wspomagające transport) 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wysokości stawek zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych przez Pana usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania:

z 17 listopada 2022 r. znak 0115-KDIT3. 4011.721.2022.1.JG – pismem z 25 listopada 2022 r. (wpływ 25 listopada 2022 r.),

z 14 grudnia 2022 r. znak 0115-KDIT3. 4011.721.2022.2.JG – pismem z 18 grudnia 2022r. (wpływ 18 grudnia 2022 r. )

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą pod kodem PKD: 50.40.Z „Transport wodny śródlądowy towarów”. Przedmiotowa działalność dotyczy usług w dziedzinie transportu wodnego śródlądowego. Wnioskodawca jest obywatelem polskim i ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej jako „ ustawa o PIT”).

W ramach swojej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł z niemiecką spółką typu Aktiengesellschaft (dalej jako „Kontrahent”) umowę o współpracy w zakresie transportu wodnego śródlądowego (dalej jako „Umowa”). Istotą Umowy między Wnioskodawcą, a jego Kontrahentem jest wykonywanie przez Wnioskodawcę usług transportu wodnego śródlądowego w ramach zleceń organizowanych przez Kontrahenta za pomocą powierzonych Wnioskodawcy przez Kontrahenta jednostek pływających.

W ramach Umowy Wnioskodawca jest zobowiązany świadczyć m. in. następujące usługi:

1)usługi transportowe w żegludze śródlądowej, polegające na transporcie jednostek pływających załadowanych lub pustych według danych określonych w poszczególnym zleceniu. W zleceniu określone są szczegółowo miejsce i czas załadunku, miejsce i czas rozładunku, ewentualne postoje, typ i numer barki załadunkowej, rodzaj załadunku i ich waga,

2)pozostawanie w gotowości do wykonania usługi transportowej wskazanej w pkt 1),

3)usługi wspomagające transport w żegludze śródlądowej polegające na manewrowaniu jednostką podczas załadunku lub rozładunku jednostki pływającej oraz zapewnianiu właściwego zabezpieczenia jednostki pływającej podczas załadunku lub rozładunku,

W ramach Umowy Kontrahent wnioskodawcy jest zobowiązany m. in.:

zapewnić jednostki pływające do świadczenia usług przez Wnioskodawcę, które są własnością Kontrahenta lub osób trzecich oraz dokonać wszelkie formalne działania dla zapewnienia legalnej i prawidłowej eksploatacji udostępnionych Wnioskodawcy jednostek pływających,

decydować o remontach jednostek pływających, ich terminach oraz jest zobowiązany do ich wykonania na własny koszt,

wykonywać modernizacje jednostek pływających na własny koszt.

Wnioskodawca od następnego roku podatkowego, na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy o PIT, chciałby rozliczać swoje przychody uzyskiwane za wykonanie usług określonych w Umowie w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, dalej jako "ustawa o ryczałcie").

Wnioskodawca uzyskał klasyfikację statystyczną od Urzędu Statystycznego w Łodzi, w której stwierdzono, że usługi wskazane w pkt 1 i 2 mieszczą się w grupowaniu PKWiU 50.40.1 „Transport wodny śródlądowy towarów”, natomiast usługi opisane w pkt 3 mieszczą się w grupowaniu PKWiU 52.22.1 „Usługi wspomagające transport˝.

Natomiast na przytoczone poniżej pytania zawarte wezwaniu z dnia 17 listopada 2022 r. znak 0115-KDIT3.4011. 721.2022.2.JG udzielił Pan w dniu 25 listopada 2022 r. następujących odpowiedzi:

1)Czy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności, które zamierza Pan podejmować (podejmuje) w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług na rzecz Kontrahenta − z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych – będzie ponosił/ponosi zlecający wykonanie tych czynności, tj. Kontrahent?

Wnioskodawca odpowiada przed Kontrahentem za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług. Wnioskodawca odpowiada względem osób trzecich za szkody wyrządzone osobom trzecim w trakcie wykonywania usług na rzecz Kontrahenta. Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich za rezultat i wykonywanie usług na rzecz Kontrahenta, gdyż w tym zakresie odpowiedzialność ponosi Kontrahent.

2)Czy ww. czynności będą (są) wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, tj. Kontrahenta?

Wnioskodawca nie wykonuje czynności i nie będzie wykonywał czynności pod kierownictwem Kontrahenta. Wnioskodawca otrzymuje od Kontrahenta dyspozycje telefonicznie lub mailowo. Wskazywane są w nich miejsca oraz termin załadunku, wyładunku lub jazdy w danym kierunku i oczekiwanie na dalsze dyspozycje.

3)Czy będzie Pan ponosił (ponosi) ryzyko gospodarcze związane z ww. działalnością?

Tak, Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

4)Czy przed rozpoczęciem opisanej działalności, świadczył Pan przedmiotowe usługi w innej formie np. umowy o pracę itp., jeżeli tak to do kiedy i czy świadczył je Pan na rzecz wskazanego we wniosku Kontrahenta?

Tak, Wnioskodawca przed rozpoczęciem opisanej działalności świadczył przedmiotowe usług w formie umowy o pracę w latach 2016-2017. Umowa o pracę była zawarta z innym podmiotem niż ze wskazanym we wniosku Kontrahentem.

5)Od kiedy prowadzi Pan opisaną we wniosku działalność gospodarczą?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1 czerwca 2017r.

6)W jakiej formie organizacyjnej prowadzi Pan przedmiotową działalność, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, czy też inna forma, należy wskazać jaka?

Wnioskodawca prowadzi przedmiotową działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

7)W którym kraju, zgodnie z postanowieniami umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90), podlegają opodatkowaniu uzyskane przez Pana przychody/dochody ze wskazanej we wniosku umowy z niemiecką spółką typu Aktiengesellschaft (tj. wskazanego we wniosku Kontrahenta)?

Przychody/dochody ze wskazanej we wniosku umowy z Kontrahentem, zgodnie z postanowieniami umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90), podlegają opodatkowaniu w Polsce.

8)W związku ze stwierdzeniem zawartym we wniosku, że:

Przedmiotowa działalność dotyczy usług w dziedzinie transportu wodnego śródlądowego

Czy oznacza to działalność usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych?

pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;

[tj. w pkt 2. nie obejmującą działalności gastronomicznej - usług związanych z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów

i w pkt 3 działalności usługowej w zakresie handlu - sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników]

Tak, oznacza to działalność usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych.

9)W związku ze stwierdzeniem zawartym we wniosku

Wnioskodawca od następnego roku podatkowego, na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy o PIT, chciałby rozliczać swoje przychody uzyskiwane za wykonanie usług określonych w Umowie w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

od którego roku podatkowego zamierza Pan korzystać ze wskazanej formy opodatkowania, czyli ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Wnioskodawca zamierza korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2023 r.

10)Czy do wykonywanej przez Pana działalności będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.)?

Czyli

Czy w roku w którym będzie Pan korzystał ze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów ewidencjonowanych będzie Pan podatnikiem:

a)opłacającym podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3?

b)korzystającym, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego?

c)osiągającym w całości lub w części przychody z tytułu:

i.prowadzenia aptek?

ii.działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych?

iii.działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych?

d)wytwarzającym wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii?

e)podejmującym wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

i.samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;

ii.w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;

iii.samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka;

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach?

f)czy prowadząc opisaną we wniosku działalność gospodarczą, dla której wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w okresie opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego uzyska Pan z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które Pan

i.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

ii.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

˗ w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy?

Do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.), W roku, w którym Wnioskodawca będzie korzystał ze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów ewidencjonowanych będzie podatnikiem:

a)nie opłacającym podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,

b)nie korzystającym, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

c)nie osiągającym w całości lub w części przychody z tytułu:

i.prowadzenia aptek,

ii.działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

iii.działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

d)nie wytwarzającym wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów,

e)nie podejmującym wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

i.samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;

ii.w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;

iii.samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka;

f)prowadząc opisaną we wniosku działalność gospodarczą, dla której Wnioskodawca będzie chciał wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w okresie opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca nie uzyska z tej działalności przychodów ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

11)Czy oprócz wskazanej działalności gospodarczej uzyskał/uzyskuje/będzie Pan uzyskiwał inne dochody podlegające opodatkowaniu? Jeśli tak, to – z jakich źródeł one pochodzą?

Nie, Wnioskodawca oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje oraz nie będzie uzyskiwał innych dochodów podlegających opodatkowaniu.

12)Czy w roku poprzedzającym zaistnienie zdarzenia przyszłego

a)uzyskał/uzyska Pan przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

Tak, w roku poprzedzającym zaistnienie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca z opisanej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, uzyska przychody w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro,

b)uzyskał/uzyska Pan przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro?

Nie, Wnioskodawca w roku poprzedzającym zaistnienie zdarzenia przyszłego nie uzyska żadnych przychodów z działalności prowadzonej w formie spółki, gdyż Wnioskodawca nie jest wspólnikiem w żadnej spółce.

(W ww. limicie przychodów, nie uwzględnia się kwot, o które podatnik zmniejszył lub zwiększył przychody na podstawie art. 11 ust. 4, 5, 8 i 9 albo zmniejszył lub zwiększył podstawę obliczenia podatku na podstawie art. 26i ustawy o podatku dochodowym).

13)Z jakiej formy opodatkowania przychodów/dochodów z opisanej działalności korzysta Pan w 2022 roku?

Wnioskodawca w roku 2022 z opisanej działalności jest opodatkowany tzw. podatkiem linowym, stawką 19% zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast na przytoczone pytania zawarte w wezwaniu z dnia 14 grudnia 2022 r. znak 0115-KDIT3.4011. 721.2022.2.JG udzielił Pan w dniu 18 grudnia 2022 r następujących odpowiedzi:

1)Czy w ramach świadczonych przez Pana usług podlegających opodatkowaniu w Polsce, a wspomagających transport w żegludze śródlądowej polegających na – jak to Pan wskazał – na „manewrowaniu jednostką podczas załadunku lub rozładunku jednostki pływającej oraz zapewnianiu właściwego zabezpieczenia jednostki pływającej podczas załadunku lub rozładunku, sklasyfikowanych zgodnie z Pana informacją PKWiU 52.22.1 „Usługi wspomagające transport˝”, świadczy Pan:

a)usługi pilotowania na wodach śródlądowych (PKWiU ex 52.22.14.0)?

b)usługi pilotowania na wodach morskich i przybrzeżnych (PKWiU ex 52.22.13.0)?

a)Wnioskodawca w ramach świadczonych usług podlegających opodatkowaniu w Polsce, a wspomagających transport w żegludze śródlądowej, a polegających jak wskazano na „manewrowaniu jednostką podczas załadunku lub rozładunku jednostki pływającej oraz zapewnianiu właściwego zabezpieczenia jednostki pływającej podczas załadunku lub rozładunku, sklasyfikowanych zgodnie z Pana informacją PKWiU 52.22.1 „Usługi wspomagające transport˝ nie świadczy usług pilotowania na wodach śródlądowych (PKWiU ex 52.22.14.0).

b)Wnioskodawca w ramach świadczonych usług podlegających opodatkowaniu w Polsce, a wspomagających transport w żegludze śródlądowej, a polegających jak wskazano na „manewrowaniu jednostką podczas załadunku lub rozładunku jednostki pływającej oraz zapewnianiu właściwego zabezpieczenia jednostki pływającej podczas załadunku lub rozładunku, sklasyfikowanych zgodnie z Pana informacją PKWiU 52.22.1 „Usługi wspomagające transport˝ nie świadczy usług pilotowania na wodach morskich i przybrzeżnych (PKWiU ex 52.22.13.0).

2)Czy złoży Pan naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca Pana zamieszkania (do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie Pan pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie w grudniu roku podatkowego) – zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, skoro – jak Pan wskazał w odpowiedzi na pytanie 9 wezwania z dnia 17 listopada 2022 r. znak 0115-KDIT3.4011.721.2022.1.JG – „Wnioskodawca zamierza korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2023 r.”?

Tak, Wnioskodawca złoży naczelnikowi właściwemu według miejsca zamieszkania Wnioskodawcy,(do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego jeżeli pierwszy przychód osiągnie w grudniu roku podatkowego) – zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów -sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy.

Pytania

1)Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określonego na podstawie ustawy o ryczałcie, będą opodatkowane przychody z wykonywania usług opisanych pkt 1, tj. z usługi transportowe w żegludze śródlądowej?

2)Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określonego na podstawie ustawy o ryczałcie, będą opodatkowane przychody z wykonywania usług opisanych pkt 2, tj. pozostawanie w gotowości do wykonania usługi transportowej wskazanej w pkt 1)?

3)Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określonego na podstawie ustawy o ryczałcie, będą opodatkowane przychody z wykonywania usług opisanych w pkt 3, tj. usługi wspomagające transport w żegludze śródlądowej?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Według art. 6. ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT. Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależna jest od rodzaju działalności, z której otrzymywane są przychody. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie działalność usługowa rozumiana jest jako pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem działalności gastronomicznej rozumianej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie jako usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów oraz działalności usługowej w zakresie handlu rozumianej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ryczałcie jako sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W art. 12 ustawy o ryczałcie zostały określone stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. Jeżeli podatnik prowadzi działalność usługową, która nie została wskazana w innych pozycjach w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ryczałt od takiej działalności usługowej wynosi 8,5 %. Usługi transportowe w żegludze śródlądowej nie zostały nigdzie wyszczególnione w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 , dlatego przychód z tych usług powinien zostać obliczony stawką 8,5% od działalności usługowej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.

Ad 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Według art. 6. ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT. Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależna jest od rodzaju działalności, z której otrzymywane są przychody. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie działalność usługowa rozumiana jest jako pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem działalności gastronomicznej rozumianej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie jako usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów oraz działalności usługowej w zakresie handlu rozumianej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ryczałcie jako sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W art. 12 ustawy o ryczałcie zostały określone stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. Jeżeli podatnik prowadzi działalność usługową, która nie została wskazana w innych pozycjach w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ryczałt od takiej działalności usługowej wynosi 8,5 %. Usługi pozostawanie w gotowości do wykonania usługi transportowej nie zostały nigdzie wyszczególnione w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o ryczałcie, dlatego przychód z tych usług powinien zostać obliczony stawką 8,5% od działalności usługowej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.

Ad 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Według art. 6. ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT. Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależna jest od rodzaju działalności, z której otrzymywane są przychody. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie działalność usługowa rozumiana jest jako pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem działalności gastronomicznej rozumianej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie jako usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów oraz działalności usługowej w zakresie handlu rozumianej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ryczałcie jako sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W art. 12 ustawy o ryczałcie zostały określone stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. Jeżeli podatnik prowadzi działalność usługową, która nie została wskazana w innych pozycjach w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ryczałt od takiej działalności usługowej wynosi 8,5 %. Usługi wspomagające transport w żegludze śródlądowej polegające na manewrowaniu jednostką podczas załadunku lub rozładunku jednostki pływającej oraz zapewnianiu właściwego zabezpieczenia jednostki pływającej podczas załadunku lub rozładunku nie zostały nigdzie wyszczególnione w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o ryczałcie, dlatego przychód z tych usług powinien zostać obliczony stawką 8,5% od działalności usługowej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;

(…)

12) pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro;

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

I tak, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy. Stawki zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody.

Dla rozróżnienia rodzajów tych działalności, ustawodawca posłużył się m.in. grupowaniami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8,

Podkreślenia wymaga fakt, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

We wniosku przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:

od 1 czerwca 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest PKD: 50.40.Z „Transport wodny śródlądowy towarów”. Przedmiotowa działalność dotyczy usług w dziedzinie transportu wodnego śródlądowego.

począwszy od 1 stycznia 2023 r. rozważa zmianę zasad opodatkowania z podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;

w 2023 r. będzie Pan świadczyć tak jak dotychczas usługi na rzecz niemieckiej spółką typu Aktiengesellschaft (dalej jako „Kontrahent”) w oparciu o zawartą umowę o współpracy w zakresie transportu wodnego śródlądowego (dalej jako „Umowa”);

jest obywatelem polskim i ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychody ze świadczonych usług w oparciu a zawartą Umowę z Kontrahentem, zgodnie z postanowieniami umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90), podlegają opodatkowaniu w Polsce;

usługi, które będzie Pan świadczył zostały sklasyfikowane wg wskazanego przez Pana poniżej PKWiU:

1)usługi transportowe w żegludze śródlądowej, polegające na transporcie jednostek pływających załadowanych lub pustych według danych określonych w poszczególnym zleceniu. W zleceniu określone są szczegółowo miejsce i czas załadunku, miejsce i czas rozładunku, ewentualne postoje, typ i numer barki załadunkowej, rodzaj załadunku i ich waga,zaliczonych do PKWiU 50.40.1 „Transport wodny śródlądowy towarów”

2)pozostawanie w gotowości do wykonania usługi transportowej wskazanej w pkt 1) zaliczonych do PKWiU50.40.1 „Transport wodny śródlądowy towarów”,

3)usługi wspomagające transport w żegludze śródlądowej polegające na manewrowaniu jednostką podczas załadunku lub rozładunku jednostki pływającej oraz zapewnianiu właściwego zabezpieczenia jednostki pływającej podczas załadunku lub rozładunku, zaliczonych do PKWiU 52.22.1 „Usługi wspomagające transport˝.

4)nie świadczy Pan:

usługi pilotowania na wodach śródlądowych (PKWiU ex 52.22.14.0);

usługi pilotowania na wodach morskich i przybrzeżnych (PKWiU ex 52.22.13.0);

w stosunku do wykonywanej przez Pana działalności nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

dopełni Pan wszystkich obowiązków związanych ze zmianą zasad opodatkowania od 1 stycznia 2023 roku, tj. zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu w terminie wskazanym w art. 9 ust. 1 ustawy rezygnując z dotychczas stosowanej liniowej formy opodatkowania dochodów na mocy art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych i wybierając od 2023 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przechodząc do oceny stanowiska zaprezentowanego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług transportowych w żegludze śródlądowej i usług polegających na pozostawaniu w gotowości do świadczenia tych usług, sklasyfikowane przez Pana w grupowaniu PKWiU 50.40.1 oraz z usług wspomagających transport w żegludze śródlądowej sklasyfikowane przez Pana w PKWiU 52.22.1 ma Pan prawo opodatkować 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).