Ulga na wyszkolenie uczniów. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.824.2022.2.AA

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.824.2022.2.AA

Temat interpretacji

Ulga na wyszkolenie uczniów.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 19 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2022 r. (wpływ 13 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia 22 sierpnia br. skierował Pan pismo do Urzędu Skarbowego z zapytaniem związanym z przydzieloną Panu ulgą za wyszkolenie uczniów.

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wykształcił Pan kilku młodocianych. W tym czasie nie obowiązywał przepis jednorazowej spłaty za wyszkolenie ucznia, mógł Pan jedynie ubiegać się o ulgę w ramach obniżenia podatku dochodowego lub od dochodu z emerytury lub renty. Po przejściu na emeryturę, nie ma Pan już obowiązku składania rozliczenia podatkowego, a zatem rozliczenie ulgi zostało automatycznie wstrzymane. Urząd skarbowy (…) poinformował Pana, iż na dzień dzisiejszy z tytułu ulgi uczniowskiej pozostała do wykorzystania kwota (…) zł. Jednak w zakresie uzyskania jednoznacznej odpowiedzi Naczelnik Urzędu Skarbowego poprosił, aby złożył Pan wniosek do Dyrektora Informacji Skarbowej w celu wydania interpretacji w Pana sprawie. Ulga, do której nabył Pan prawo, jest do całkowitego wykorzystania, także w przypadku likwidacji działalności gospodarczej lub przejścia na emeryturę.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku wyjaśnił Pan, że bezpośrednio przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowywał Pan dochody/przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pytanie

W związku z powyższym uprzejmie Pan prosi o wydanie jednoznacznej interpretacji dotyczącej rozliczenia niewykorzystanej ulgi za wyszkolenie uczniów. Czy istnieje możliwość, aby pozostała kwota została Panu wypłacona w postaci jednorazowej spłaty?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, według obecnych przepisów podatkowych w sprawie praktycznej nauki zawodu, nauczyciele zawodu otrzymują refundację za wyuczenie oraz poniesione koszty w formie jednorazowej gratyfikacji za każdego ucznia. Pan niestety takiej spłaty nie tylko otrzymał, ale przede wszystkim ulga, która jest Panu należna, nie została przez Pana wykorzystana. Kwota ta czeka na rozliczenie, niestety obecnie nie może jej w żaden sposób odzyskać. W Pana odczuciu jest to dla Pana krzywdzące. Dlatego prosi Pan o informację, jak może Pan ją odzyskać.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku wskazał Pan, że będzie bardzo usatysfakcjonowany, jeśli kwota niewykorzystanej ulgi za wyszkolenie uczniów będzie wypłacona Panu w postaci jednorazowej spłaty. Pana zdaniem istnieje taka możliwość.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2540), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.:

Natomiast w myśl art. 53 ust. 2 powyżej powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ulga uczniowska, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego oraz w formie spółki jawnej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą.

Stosownie do treści art. 53 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (we wskazanym ww. brzmieniu):

Ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, z tym że przy ustalaniu kwoty ulgi, o której mowa w ust. 6, przyjmuje się kwotę obowiązującą w roku podatkowym, w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. przepis umożliwiający korzystanie z ulgi z tytułu praktycznej nauki zawodu został uchylony.

Jednocześnie stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202 poz. 1958 ze zm.):

Podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie.

Jak stanowi art. 4 ust. 4 ww. ustawy nowelizującej:

Podatnicy, którym przysługiwało prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku płaconego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Analogiczne regulacje zawarto również w art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.).

Jednak w art. 13 ust. 4 ww. ustawy ustawodawca zastrzegł, że:

Podatek opłacony na tzw. zasadach ogólnych (według skali określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) może zostać pomniejszony o kwotę „ulgi uczniowskiej”, jeżeli kwota ta nie została odliczona od podatku opłaconego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.

Ze złożoengo wniosku wynika, że została Panu przyznana ulga z tytułu wyszkolenia uczniów. Jednak w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej – przejściem na emeryturę – nie wykorzystał Pan ulgi uczniowskiej w pełnej wysokości.

Z treści cytowanych wyżej przepisów, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., jednoznacznie wynika, że ulga na wyszkolenie uczniów realizowana może być tylko w jednej formie, tj. przez obniżenie uiszczanego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej albo należnego podatku dochodowego (w zależności od formy opodatkowania działalności gospodarczej). Z uwagi na powyższe nie jest możliwe wypłacenie w gotówce niewykorzystanej ulgi uczniowskiej.

W szczególności podkreślam, że niewykorzystana ulga na wyszkolenie uczniów nie stanowi nadpłaty podatku w rozumieniu art. 72 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651), w związku z czym brak jest podstaw do jej stwierdzenia.

Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu:

Z uwagi na powyższe nie jest możliwe wypłacenie w gotówce niewykorzystanej przez Pana ulgi uczniowskiej.

Reasumując – nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez Pana części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).