Uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencj... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.536.2023.2.MT

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.536.2023.2.MT

Temat interpretacji

Uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 30 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 29 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych usług.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie– pismem z 11 czerwca 2023 r. (wpływ 11 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą (…) (NIP: (…), REGON: (…)). W ramach wykonywanej działalności gospodarczej (dalej: Działalność) świadczy Pan usługi (dalej: Usługi) dla zewnętrznej firmy (dalej: Kontrahent), z którą łączy Pana umowa o współpracę (dalej: Umowa).

W związku z zawartą Umową, świadczy Pan Usługi konsultingowe dotyczące tworzenia oprogramowania (…) dla urządzeń biometrycznych, produkowanych przez Kontrahenta, pełniąc funkcję Managera Produktu, a zakres Pana Usług obejmuje w szczególności:

  • dbanie o całość procesów związanych z danym produktem - w tym stworzenie go (jeśli potrzeba) i wprowadzenie na rynek,
  • monitorowanie trendów na rynku, określenie potrzeb potencjalnych odbiorców produktu i na tej podstawie stworzenie oraz wykreowanie produktu/usługi, tworzenie tzw. (…),
  • badanie dostępności, jakości oraz kosztowności wykreowanych pomysłów produktowych, kontrolowanie budżetu i poniesionych nakładów,
  • nadzór nad wprowadzeniem produktu na rynek, jego rozwój i monetyzacja, a końcowo - jego wycofanie (jeśli potrzeba),
  • monitorowanie cyklu życia danego produktu,
  • analizę działań podejmowanych przez konkurencję,
  • przygotowanie planów rozwoju produktu oraz wypuszczenia nowych wersji produktu na rynek,
  • budowanie tzw. Roadmapy produktowej,
  • stworzenie wymagań od ogółu do szczegółu w zakresie wykreowanego pomysłu produktowego i jego ulepszania (tworzenie tzw. PRD - Product Requirements Document oraz wymagań funkcjonalnych),
  • kreowanie architektury oprogramowania,
  • zbudowanie zespołu i zarządzanie nim (wyznaczanie zadań, rozwiązywanie problemów, itp.),
  • nadzór nad tworzeniem oprogramowania do kreowanego produktu we współpracy z programistami i testerami oraz projektantami interfejsów użytkownika (…),
  • testowanie stworzonego przez programistów oprogramowania w zakresie spełniania określonych wymagań i funkcjonalności oraz jego modyfikacja (jeśli potrzeba),
  • identyfikowanie występujących problemów i wyszukiwanie potencjalnych ich rozwiązań,
  • kontaktowanie się z rynkiem, pełnienie funkcji łącznika pomiędzy rynkiem a zespołem produktowym,
  • przygotowywanie raportów i prezentacji w zakresie realizacji projektów, rekomendowanych rozwiązań i sugerowanych wymagań produktowych.

Należy również wskazać, że część rezultatów Pana pracy (np. wymagania i funkcjonalności produktu) stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa Kontrahenta.

Wszystkie powyższe czynności są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem oprogramowania oraz systemów komputerowych i polegają na stworzeniu, zrozumieniu i rozwoju wizji produktu i przekazywaniu jej pozostałym niezależnym zespołom uczestniczącym w wytwarzaniu produktu, a także zapewnieniu odpowiednich warunków organizacyjnych i merytorycznych dla kompletnej i zgodnej z oczekiwaniami interesariuszy realizacji projektów IT - tak w całościowym odniesieniu do oprogramowania, sieci i systemów komputerowych, jak i dotyczącym jedynie ich elementów.

Nie świadczy Pan żadnych usług związanych z wytwarzaniem, modyfikacją lub rozwojem kodu źródłowego oprogramowania komputerowego. Prowadzona działalność gospodarcza nie obejmuje usług związanych z oprogramowaniem, rozumianych jako tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych. Programowaniem zajmują się osobne zespoły zatrudniane przez Kontrahenta, a Pan nie bierze udziału w opracowywaniu i wdrażaniu kodów poszczególnych programów.

Zgodnie z Informacją klasyfikacyjną, uzyskaną od Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, zakres Pana usług mieści się w grupowaniu: PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”.

Wszelkie warunki podatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, wynikające z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozostają spełnione. Obecnie prowadzi Pan ewidencję przychodów, a od uzyskiwanych przez siebie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychodów, odprowadza Pan zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 12%.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Wskazał Pan, że:

a)Wniosek dotyczy przychodów uzyskiwanych przez Pana za okres od 2022 r.

b)W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi na rzecz X (adres: (…)).

c)Pomiędzy Panem, a Spółką wskazaną powyżej (tj. Kontrahentem) nie istnieją żadne powiązania osobiste. Świadczy Pan na rzecz Kontrahenta usługi, o których mowa we wniosku, a które zostały doprecyzowane poniżej i jest to jedyne powiązanie gospodarcze, łączące Pana z Kontrahentem (tj. żadne dodatkowe powiązania gospodarcze nie istnieją). Jednocześnie pragnie Pan wyjaśnić, że nie jest Pan wspólnikiem w Spółce na rzecz której świadczy Pan usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie pełni Pan w niej funkcji zarządczych.

d)Wszystkie usługi świadczone przez Pana (…) na rzecz Kontrahenta dotyczą produktów Spółki, tj. firmy X. X jest dostawcą produktów softwarowych z dziedziny zaawansowanej analizy obrazu (rozpoznawanie twarzy, analiza cech twarzy, detekcja autentyczności obrazu, detekcja obiektów np. samochodów i tym podobnych).

  • Dbanie o całość procesów związanych z danym produktem - w tym stworzenie go (jeśli potrzeba) i wprowadzenie na rynek - dbanie o ciągłość procesów polega na uczestniczeniu w periodycznych spotkaniach zespołowych, obserwacje zachowań, komunikacji oraz monitorowanie przestrzegania wcześniej ustalonego procesu. Narzędziem stosowanym w tym celu jest Z. (…). Rozmowy z członkami zespołu poprzez komunikator internetowy/maila. Narzędzie: S. (…), ewentualnie G. (…). Efektem jest komunikacja werbalna/w formie pisemnej potencjalnie aktualizacja procesu na wewnętrznych stronach (…) firmy. Narzędzie: C. (…). Tworzenie produktu to proces długotrwały skomplikowany wymagający wszystkich poniższych czynności.
  • Monitorowanie trendów na rynku, określenie potrzeb potencjalnych odbiorców produktu i na tej podstawie stworzenie oraz wykreowanie produktu/usługi, tworzenie tzw. MRD - Market Requirements Documents - to proces ciągły - realizuje się go poprzez monitorowanie portali branżowych (np. (…) ), stron www konkurencji i potencjalnych klientów, uczestnictwo w konferencjach branżowych (np. (…)), rozmowy z ludźmi z branży, a następnie podsumowanie ustaleń oraz komunikacja wewnątrz organizacji. Efektem jest dokument na wewnętrznych stronach (…) firmy. Narzędzie: C. (…).
  • Badanie dostępności, jakości oraz kosztowności wykreowanych pomysłów produktowych, kontrolowanie budżetu i poniesionych nakładów - polega na przygotowaniu wysokopoziomowego zarysu produktu oraz weryfikacje z zespołami inżynieryjnymi wewnątrz organizacji poprzez rozmowy via komunikator internetowy, Narzędzie: S. (…) lub wideo konferencje, Narzędzie: Z. (…). Efektem jest dokument na wewnętrznych stronach (…) firmy, ewentualnie mail z wynikiem ww. dyskusji. Narzędzie: C. (…), ew. (…).
  • nadzór nad wprowadzeniem produktu na rynek, jego rozwój i monetyzacja, a końcowo - jego wycofanie (jeśli potrzeba) oraz monitorowanie cyklu życia danego produktu - to procesy ciągłe, efektem są periodyczne aktualizacje wewnętrznych stron (…) firmy, oraz komunikacja wewnętrzna. Narzędzie: C. (…). Komunikacja z zespołem obsługi klienta, sprzedaży oraz wsparcia technicznego wewnątrz organizacji. poprzez komunikator. Narzędzie: S. (…) lub wideo konferencje; Narzędzie: Z. (…).
  • Analiza działań podejmowanych przez konkurencję - polega na identyfikacji istniejących lub planowanych aktualizacji produktów konkurencji oraz porównanie ich z produktami i funkcjonalnościami oferowanymi przez produkty firmy Kontrahenta. Efektem są aktualizacje wymagań produktowych (…), rzadziej wymagań rynkowych (…), które w naszym przypadku przechowywane są na wewnętrznych stronach (…) firmy. Narzędzie: C. (…).
  • Przygotowanie planów rozwoju produktu oraz wypuszczenia nowych wersji produktu na rynek oraz budowanie tzw. Roadmapy produktowej - to przygotowanie planów rozwoju produktu polega na ustaleniu kolejności dodawanych funkcjonalności, bądź też releasu (wypuszczenia) całych produktów na podstawie analiz na temat wykonalności, kosztu, potrzeb rynkowych pochodzących od zespołów inżynieryjnych, wsparcia technicznego klienta oraz sprzedaży. Ustalenia powyższe znajdują później odzwierciedlenie w dokumencie zwanym roadmapą, który pokazuje na poziomie strategicznym jak zmieniał będzie się produkt bądź całe portfolio produktów na przestrzeni pewnego z góry ustalonego okresu (zazwyczaj rok). Efektem jest prezentacja z roadmapą. Narzędzie: (...) (…), ewentualnie wewnętrzna strona (…): C. (…).
  • Stworzenie wymagań od ogółu do szczegółu w zakresie wykreowanego pomysłu produktowego i jego ulepszania (tworzenie tzw. PRD - Product Requirements Document oraz wymagań funkcjonalnych) - jest to proces ciągły, polegający na tworzeniu listy prostych, konkretnych i maksymalnie szczegółowych warunków którym musi odpowiadać produkt bądź jego funkcjonalność. Warunki takie częściej nazywa się wymaganiami. Należy także określić przypadki użycia które jasno pokażą jak produkt będzie używany. Efektem jest stworzenie bądź aktualizacja listy wymagań wraz z wszelkimi potrzebnymi diagramami, rysunkami wyjaśniającymi zespołom inżynieryjnym pożądane funkcje produktu oraz przypadki użycia. Wymagania przechowywane są na wewnętrznych stronach (…) firmy. Narzędzie: C. (…).
  • Kreowanie architektury oprogramowania - w przypadku X pełni Pan w tym względzie rolę czysto doradczą, ocenia pomysły przedstawione mu przez zespoły inżynieryjne.
  • Zbudowanie zespołu i zarządzanie nim (wyznaczanie zadań, rozwiązywanie problemów, itp.) - aktualnie, ze względu na redukcję zatrudnienia, spowodowaną problemami amerykańskiej gospodarki, jest Pan jedyną osobą zajmującą się product managementem w tej organizacji.
  • Nadzór nad tworzeniem oprogramowania do kreowanego produktu we współpracy z programistami i testerami oraz projektantami interfejsów użytkownika (…) - polega na periodycznym uczestnictwie w spotkaniach zespołów inżynieryjnych/designerskich monitorowanie komunikacji pisemnej (email / komunikator) oraz systemów bugtrackingowych (…) w celu sprawdzenia postępu i kolejności prac oraz udzielania informacji zwrotnej dotyczących zgodności wykonanych prac z pożądanym kształtem produktu (wyrażonym poprzez wymagania) i roadmapa (określająca kolejność). Efektem jest komunikacja zwrotna werbalna i pisemna. Narzędzie: S. (…) oraz narzędzie: Z. (…), ewentualnie g(…).
  • Testowanie stworzonego przez programistów oprogramowania w zakresie spełniania określonych wymagań i funkcjonalności oraz jego modyfikacja (jeśli potrzeba) - polega na sprawdzeniu (poprzez użycie wersji produktu) wyspecyfikowanych wcześniej w ramach wymagań produktowych przypadków użycia produktu oraz udzielenie informacji zwrotnej zespołom inżynieryjnym bądź designerskim. Efektem jest werbalna/pisemna komunikacja zwrotna czasem w formie aktualizacji bądź stworzenia zleceń naprawy (…) w systemie bug trackingowym (…).
  • Identyfikowanie występujących problemów i wyszukiwanie potencjalnych ich rozwiązań - polega na całościowym spojrzeniu na wszelkie procesy i praktyki związane z rozwojem produktu oraz z samym produktem i próbę zidentyfikowania problemów. W kontekście tego punktu przez problemy rozumiemy wszystko co w ostatecznym rozrachunku w sposób pośredni bądź bezpośredni powoduje koszt /utratę przychodu. Do prezentacji wniosków zazwyczaj wykorzystuje się prezentację, którą prezentuje się na spotkaniu bądź za pomocą maila. Narzędzie: (...) (…) lub narzędzie Z. (…), ewentualnie g.(...).
  • Kontaktowanie się z rynkiem, pełnienie funkcji łącznika pomiędzy rynkiem, a zespołem produktowym - polega na monitorowaniu zwrotu z inwestycji poprzez obserwacje wewnętrznych narzędzi, rozmowach z klientami, zespołem sprzedaży wsparcia technicznego. Efektem są potencjalne aktualizacje wymagań produktowych, roadmapy oraz procesów produktowych. Narzędzie: S. (…) lub Narzędzi : Z. (…), ewentualnie g(...).
  • Przygotowywanie raportów i prezentacji w zakresie realizacji projektów, rekomendowanych rozwiązań i sugerowanych wymagań produktowych - są to dokumenty i wszelka komunikacja werbalna/pisemna poprzez wszystkie ww. kanały, związana z poprzednimi punktami.

Pytanie

Mając na uwadze wskazany powyżej stan faktyczny, jako że nie tworzy Pan oprogramowania, a także nie świadczy Pan usług doradczych dotyczące bezpośrednio tworzenia kodu źródłowego oprogramowania, powziął Pan wątpliwość, jaką stawką ryczałtu powinien Pan opodatkować przychód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a w szczególności, czy w pana przypadku zastosowanie znajdzie stawka w wysokości 8,5%.

Pana stanowisko w sprawie

Jest Pan uprawniony do zastosowania stawki zryczałtowanego podatku w wysokości 8,5% do przychodu uzyskanego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 1, art. 2 oraz art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r., poz. 2540 z póżn. zm.; dalej: ustawa o ZPD), niektóre osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są uprawnione do opodatkowania uzyskiwanych przez siebie przychodów z tego tytułu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w tym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 6 ust. 1a ustawy o ZPD, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym.

Jednocześnie, art. 12 wspomnianej ustawy wskazuje stawki ryczałtu, mające zastosowanie do określonych rodzajów usług. I tak, w myśl art. 12 ust. 1 pkt. 2, 2b oraz 5:

  • stawka 15% ma zastosowanie m.in. do przychodów z usług w zakresie reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 18.20.30.0), czy usług licencyjnych związanych z nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0),
  • stawka 12% ma zastosowanie m.in. do przychodów z usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1),
  • stawka 8,5% ma zastosowanie m.in. do przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie z powyższym, mając na uwadze literalne brzmienie przytoczonych przepisów oraz językową wykładnię prawa, Pana zdaniem, wyłącznie te usługi w obszarze IT, które zostały wskazane w art. 12 ust. 1 pkt. 2 i 2b ustawy o ZDP, tj. zaklasyfikowane w grupach PKWiU 18.20.30.0, 58.29.50.0, ex. 62.02.10.0, ex 62.01.1, 62.01.2, ex 62.02, ex 62.09.20.0 i 62.03.1, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu stawki 15% lub 12%. Tym samym, wszelkie pozostałe usługi świadczone w obszarze IT w zakresie innym wspomniane powyżej, mieszczące się w grupowaniu pod innymi kodami PKWiU, powinny być opodatkowane stawką w wysokości 8,5% jako przychody z działalności usługowej jako, że nie zostały one zakwalifikowane w żadnej innej grupie.

Należy podkreślić, że zarówno możliwość wyboru analizowanej formy opodatkowania jak i wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Co słusznie podkreśla się w ugruntowanej praktyce organów skarbowych wyrażanej wielokrotnie w wydawanych decyzjach w sprawie indywidualnych interpretacji podatkowych, stosownie do normy interpretacyjnej wyrażonej w art. 4 ust. 4 ustawy o ZDP, ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym grupowaniu. Zastosowanie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zatem zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danego grupowania. W konsekwencji, znajdujące się przed wskazanymi powyżej kodami PKWiU "ex" dotyczy zawężenia usług wyłącznie do przychodów uzyskiwanych w ramach świadczenia usług bezpośrednio związanych z tworzeniem oprogramowania, co nie ma miejsca w Pana sytuacji faktycznej.

W tym miejscu pragnie Pan podkreślić, że czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też bezpośredniego doradztwa w zakresie oprogramowania w rozumieniu tworzenia kodu źródłowego. Realizacja usług świadczonych jako Product Manager polega głównie na usłudze zarządzaniu produktem, koordynacji procesu developmentu i pełnienia roli doradczej w zakresie rozwoju produktu oraz zarządczej polegającej na koordynacji prac, priorytetyzacji i zarządzaniu zespołami - w zakresie w jakim dotyczy to tworzenia, rozwijania i ulepszania produktów oferowanych przez Kontrahenta. Tym samym, usługi świadczone przez Pana obejmują stworzenie wizji biznesowej, przeprowadzanie analizy pozyskanych wymagań interesariuszy pod kątem istniejących możliwości technicznych i przekazywanie wniosków w formie plików tekstowych zawierających zarys projektu IT do konkretnych działów zajmujących się właściwymi czynnościami programowania. Pozostałe Pana obowiązki wspierają merytorycznie i organizacyjnie sprawność i rzetelność tworzenia produktu IT zgodnie z oczekiwaniami klienta. Działania te dotyczą nadawania kierunku tworzenia produktu IT, nadzoru nad kooperacją oraz wspierania działań programistycznych, a nie zawierają znamion działania tworzącego, czy zmieniającego oprogramowanie poprzez wytworzenie kodów programowych przy użyciu języków programowania. Ograniczają się bowiem do stworzenia odpowiednich warunków merytorycznych, organizacyjnych i technicznych dla niezależnych zespołów zajmujących się oprogramowaniem.

Warto również przywołać stanowisko wyrażone przez Główny Urząd Statystyczny w objaśnieniach do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. z 2015.1676 z dnia 2015.10.23), zgodnie z którym przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny oraz przytoczone powyżej stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego stwierdzić należy, że nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania, wobec czego nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem sklasyfikowanych pod PKWiU ex 62.01.1.

Tym samym należy stwierdzić, że działalność faktycznie prowadzona przez Pana, objęta grupowaniami 62.01.11 oraz potencjalnie 62.01.12, jako de facto niezwiązana z oprogramowaniem, tj. nie miesząca się w definicji usług związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych, powinna być objęta stawką ryczałtu 8,5% jako właściwą dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ZDP.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w sprawie nr: 0113-KDIPT2-1.4011.784.2022.2.KD, 0114-KDIP2-2.4011.109.2022.2.AP, 0113-KDIPT2-1.4011.863.2022.2.KD czy 0113-KDIPT2-1.4011.878.2022.1.MZ.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne (…) osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy:

Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Należy zauważyć, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego dla zastosowania właściwej stawki konieczne jest przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylony

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu –o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Grupowanie PKWiU 62.01.1 obejmuje: „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”. W ramach tego grupowania mieści się:

1)PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

  • projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
  • projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
  • projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
  • wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie, itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

W opisie sprawy wskazał Pan m.in., że

  • Prowadzi Pan działalność gospodarczą.
  • Pana usługi mieszczą się w grupowaniach PKWiU: 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.
  • Na rzecz kontrahenta świadczy Pan Usługi konsultingowe dotyczące tworzenia oprogramowania (software) dla urządzeń biometrycznych, produkowanych przez Kontrahenta. Wszystkie świadczone przez Pana na rzecz Kontrahenta czynności są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem oprogramowania oraz systemów komputerowych i polegają na stworzeniu, zrozumieniu i rozwoju wizji produktu i przekazywaniu jej pozostałym niezależnym zespołom uczestniczącym w wytwarzaniu produktu, a także zapewnieniu odpowiednich warunków organizacyjnych i merytorycznych dla kompletnej i zgodnej z oczekiwaniami interesariuszy realizacji projektów IT - tak w całościowym odniesieniu do oprogramowania, sieci i systemów komputerowych, jak i dotyczącym jedynie ich elementów.
  • Wszelkie warunki podatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, wynikające z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozostają spełnione.
  • Obecnie prowadzi Pan ewidencję przychodów, a od uzyskiwanych przez siebie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychodów, odprowadza Pan zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 12%.

Analiza przedstawionego opisu dotyczącego zakresu wykonywanych usług prowadzi do wniosku, że usługi te – wbrew Pana stanowisku – są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Skoro do Pana obowiązków w ramach świadczonych usług należą m.in.: kreowanie architektury oprogramowania, nadzór nad tworzeniem oprogramowania do kreowanego produktu we współpracy z programistami i testerami oraz projektantami interfejsów użytkownika (UX/UI), testowanie stworzonego przez programistów oprogramowania w zakresie spełniania określonych wymagań i funkcjonalności oraz jego modyfikacja oraz identyfikowanie występujących problemów i wyszukiwanie potencjalnych ich rozwiązań, to usługi te objęte są dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b omawianej ustawy.

Mimo wskazania przez Pana, że wykonywane przez Pana czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności są związane z oprogramowaniem.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem Pana stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), (…), (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).