Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania nieruchomości z majątku Spółki do majątku wspólników. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.386.2023.2.MW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.386.2023.2.MW

Temat interpretacji

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania nieruchomości z majątku Spółki do majątku wspólników.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 29 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości z majątku Spółki do majątku wspólników, wpłynął 16 października 2023 r. Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 15 grudnia 2023 r. (wpływ 15 grudnia 2023 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 14 grudnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (Spółką Jawną). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (jest transparentna podatkowo). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wspólnikami Wnioskodawcy są dwie osoby fizyczne (…) (dalej jako „Wspólnicy”). Wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w proporcji po 50% każdy. Prywatnie Wspólnicy są małżonkami, pozostają w ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

Spółka powstała dnia 8 marca 2004 r. z przekształcenia Spółki Cywilnej pod nazwą (…) (dalej jako „Spółka Cywilna”), w której wspólnikami także byli wyłącznie (…)

Wnioskodawca jest:

a) Użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem budynku i garażu stanowiących odrębne nieruchomości, położonych w (…) (dalej jako „Nieruchomość 1”) – nr działki: (…)

Spółka Cywilna nabyła Nieruchomość 1 dnia 16 stycznia 2004 r. Spółce Cywilnej nie przysługiwało, w całości ani w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości 1 (transakcja była zwolniona z VAT). Dnia 8 marca 2004 r. cały majątek Spółki Cywilnej (w tym Nieruchomość 1) stał się własnością Wnioskodawcy (Spółki Jawnej).

Nieruchomość 1 składa się z jednej działki gruntu, która jest zabudowana budynkiem niemieszkalnym oraz garażem murowanym. Składowe Nieruchomości 1 stanowią w Spółce Jawnej środki trwałe.

Garaż ten stanowi budynek, budowlę lub ich część w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.

Budynek i garaż zostały ulepszone w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, a wydatki poniesione na ulepszenie przekraczały 30% wartości początkowej zarówno budynku, jak i garażu. Budynek i garaż w stanie ulepszonym zostały oddane do używania w dniu 30 czerwca 2006 r. Od dnia 30 czerwca 2006 r. do dnia dzisiejszego nieruchomości w stanie ulepszonym wykorzystywane są do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Od wydatków na ulepszenie Spółce Jawnej przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego VAT.

b) Właścicielem gruntu i właścicielem budynku stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego (…) (dalej jako „Nieruchomość 2”) – nr działki (…).

Nieruchomość 2 stanowiła własność prywatną Wspólników, następnie została wniesiona jako wkład do Spółki Cywilnej, a dnia 8 marca 2004 r. stała się własnością Wnioskodawcy (Spółki Jawnej) na skutek ww. przekształcenia. Spółce Cywilnej nie przysługiwało w całości ani w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości 2 (wkład do Spółki Cywilnej przez Wspólników nie podlegał podatkowi VAT).

Nieruchomość 2 składa się z jednej działki gruntu, która jest zabudowana budynkiem niemieszkalnym. Budynek stanowi w Spółce Jawnej środek trwały.

Budynek został ulepszony w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, a wydatki poniesione na ulepszenie przekraczały 30% wartości początkowej budynku. Budynek w stanie ulepszonym został oddany do używania w dniu 30 kwietnia 2001 r. Od dnia 30 kwietnia 2001 r. do dnia dzisiejszego nieruchomość w stanie ulepszonym wykorzystywana jest do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Od wydatków na ulepszenie Spółce Cywilnej przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego VAT.

Wspólnicy planują dokonać rozwiązania Spółki bez przeprowadzenia likwidacji. W wyniku rozwiązania Spółki, Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 nieodpłatnie przejmą Wspólnicy do swych majątków prywatnych (niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą), tj.:

a) Pan (…) będzie współwłaścicielem 50% Nieruchomości 1 oraz współwłaścicielem 50% Nieruchomości 2;

b) Pani (…) będzie współwłaścicielem 50% Nieruchomości 1 oraz współwłaścicielem 50% Nieruchomości 2.

W związku z powyższym, Wnioskodawca chce uzyskać odpowiedź na pytania wymienione poniżej.

Pytania:

1. Czy do nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 do majątków prywatnych Wspólników w wyniku rozwiązania Spółki Jawnej - zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie, przekazanie będzie podlegało podatkowi VAT, lecz będzie z podatku VAT zwolnione?

2. W przypadku uznania odpowiedzi na pytanie nr 1 za nieprawidłową, czy w związku z rozwiązaniem Spółki Jawnej, do Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 - zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie, Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 będą podlegały podatkowi VAT, lecz będą z podatku VAT zwolnione?

Państwa stanowisko w sprawie:

Ad.1.

Zdaniem Wnioskodawcy, do nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 do majątków prywatnych Wspólników w wyniku rozwiązania Spółki Jawnej - zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie, przekazanie będzie podlegało podatkowi VAT, lecz będzie z podatku VAT zwolnione.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednak w pewnych sytuacjach nawet nieodpłatne przekazanie majątku może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 7 ust. 2 VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

2) wszelkie inne darowizny

   -jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 14a VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Powyższe oznacza, że skoro Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2, to nieodpłatne przekazanie Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 do majątków prywatnych Wspólników w związku z rozwiązaniem Spółki Jawnej - będzie podlegać podatkowi VAT w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W niniejszej sprawie ostatnie pierwsze zasiedlenie Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 nastąpiło dawniej niż 2 lata przed planowaną dostawą (nieodpłatnym przeniesieniem) tych Nieruchomości.

To oznacza, że do nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 do majątków prywatnych Wspólników w wyniku rozwiązania Spółki Jawnej - zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie, przekazanie będzie podlegało podatkowi VAT, lecz będzie z podatku VAT zwolnione.

Ad.2.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku uznania odpowiedzi na pytanie nr 1 za nieprawidłową, w związku z rozwiązaniem Spółki Jawnej, do Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 - zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie, Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 będą podlegały podatkowi VAT, lecz będą z podatku VAT zwolnione.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14 ust .1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania Spółki Cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

W myśl art. 14 ust. 4 VAT, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 VAT, obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania Spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Ponadto w myśl art. 2 pkt 6 VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W niniejszej sprawie mamy do czynienia z rozwiązaniem Spółki Jawnej (a więc spółki handlowej niemającej osobowości prawnej). Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 należy uznać za towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 VAT. Przy ulepszeniu (w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych) Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 - Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Powyższe oznacza, że przy rozwiązaniu Spółki Jawnej, Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 będą podlegać podatkowi VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W niniejszej sprawie ostatnie pierwsze zasiedlenie Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 nastąpiło dawniej niż 2 lata przed planowaną dostawą (w związku z rozwiązaniem Spółki Jawnej) tych Nieruchomości.

Powyższe oznacza, że (w przypadku uznania odpowiedzi na pytanie nr 1 za nieprawidłową) w związku z rozwiązaniem Spółki Jawnej, do Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 - zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 będą podlegały podatkowi VAT, lecz będą z podatku VAT zwolnione.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

 1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

 2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

 3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

 4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

 5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

 6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

 7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

 2) wszelkie inne darowizny

   -jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przy czym, w świetle art. 2 pkt 14a ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości – rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby nieodpłatne przekazanie towarów – w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy – podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

        - nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

        - przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

        - przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 dotyczą ustalenia, czy do nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 do majątków prywatnych Wspólników w wyniku rozwiązania Spółki Jawnej - zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - a co za tym idzie, przekazanie będzie podlegało podatkowi VAT, lecz będzie z podatku VAT zwolnione.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy wycofanie przedmiotowych nieruchomości do majątku osobistego wspólników, tj. zabudowanych działek nr (…), które są własnością Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, dokonującym nieodpłatnego przekazania (wycofania) jest podatnik – Spółka Jawna. Jak wynika z opisu sprawy w związku z nabyciem Nieruchomość 1 Spółce Cywilnej (przed przekształceniem w Spółkę Jawną) nie przysługiwało, w całości ani w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości 1 (transakcja była zwolniona z VAT). Z kolei Nieruchomość 2 stanowiła własność prywatną Wspólników, następnie została wniesiona jako wkład do Spółki Cywilnej, a 8 marca 2004 r. stała się własnością Wnioskodawcy (Spółki Jawnej) na skutek ww. przekształcenia. Spółce Cywilnej (przed przekształceniem w Spółkę Jawną) nie przysługiwało w całości ani w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości 2 (wkład do Spółki Cywilnej przez Wspólników nie podlegał podatkowi VAT).

Jak wynika z opisu sprawy, zarówno Nieruchomość 1 jak i Nieruchomość 2 są zabudowane. Nieruchomość 1 budynkiem niemieszkalnym oraz garażem murowanym, a Nieruchomość 2 budynkiem niemieszkalnym.

Jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego budynek i garaż znajdujące się na Nieruchomości 1 zostały ulepszone w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, a wydatki poniesione na ulepszenie przekraczały 30% wartości początkowej zarówno budynku, jak i garażu. Budynek i garaż w stanie ulepszonym zostały oddane do używania 30 czerwca 2006 r. Od dnia 30 czerwca 2006 r. do dnia dzisiejszego nieruchomości w stanie ulepszonym wykorzystywane są do działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Od wydatków na ulepszenie Spółce Jawnej przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego VAT.

Natomiast budynek znajdujący się na Nieruchomości 2 również został ulepszony w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, a wydatki poniesione na ulepszenie przekraczały 30% wartości początkowej budynku. Budynek w stanie ulepszonym został oddany do używania 30 kwietnia 2001 r. Od 30 kwietnia 2001 r. do dnia dzisiejszego nieruchomość w stanie ulepszonym wykorzystywana jest do działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Od wydatków na ulepszenie Spółce Cywilnej przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego VAT.

Mając zatem na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że wycofanie ww. Nieruchomości 1 i 2 z działalności gospodarczej Państwa Spółki i przekazanie ich do majątku prywatnego wspólników Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy, w związku z przysługującym Państwu prawem do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na ulepszenie budynków i garażu znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2.

Wycofanie obu nieruchomości z działalności gospodarczej Spółki do majątku prywatnego wspólników będzie de facto odpłatną dostawą składnika majątku Spółki, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy. W konsekwencji będą to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy.

Natomiast dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości spełniających określone w tych przepisach warunki.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się:

Oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

 a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

 b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy również zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

   - towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

   - brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt (prawo użytkowania wieczystego gruntu) dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym obiekt jest posadowiony.

Co do zasady, zatem grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione.

Odnosząc się do kwestii możliwosci zastosowania zwolnienia dostawy zabudowanych Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 o tórych mowa we wniosku, należy wskazać, że:

  - budynek i garaż znajdujące się na Nieruchomości 1 zostały ulepszone w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a wydatki poniesione na ulepszenie przekraczały 30% wartości początkowej zarówno budynku, jak i garażu. Budynek i garaż w stanie ulepszonym zostały oddane do używania 30 czerwca 2006 r;

  - budynek znajdujący się na Nieruchomości 2 został ulepszony w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a wydatki poniesione na ulepszenie przekraczały 30% wartości początkowej budynku. Budynek w stanie ulepszonym został oddany do używania 30 kwietnia 2001 r.

Zatem warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla dostawy budynków i garażu znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 zostały spełnione, ponieważ od momentu oddania ich do użytkowania po ulepszeniu, w związku z którym wydatki w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej, minął okres dłuży niż 2 lata.

W konsekwencji, również dostawa gruntu – prawa użytkowania wieczystego działki nr (…), na których usytuowane są budynki i garaż, korzysta ze zwolnienia od podatku, co wynika z treści art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym badanie przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz pkt 2 ustawy, dla dostawy zabudowanych Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 jest bezzasadne.

Zatem stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Organ wskazuje, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie oceny Państwa stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, natomiast pytanie nr 2 nie było przedmiotem oceny. Wnioskodawca uzależnił bowiem wolę otrzymania rozstrzygnięcia w zakresie pytania nr 2 udzieleniem przez Organ odpowiedzi negatywnej na postawione pytanie nr 1. Zatem z uwagi na uznanie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe, rozstrzygnięcie w zakresie pytania nr 2 stało się bezprzedmiotowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, podkreślamy, że interpretacja dotyczy wyłącznie Państwa sytuacji prawnopodatkowej.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

        - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz.2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

        - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

        - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.