Skutki podatkowe dla świadczonej usługi szkoleniowej oraz dostawy towarów. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.533.2023.1.KP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.533.2023.1.KP

Temat interpretacji

Skutki podatkowe dla świadczonej usługi szkoleniowej oraz dostawy towarów.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży usługi szkoleniowej oraz dostawy towarów (pytanie nr 1 i 6)
  • prawidłowe w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz Pracownika oraz obowiązku udokumentowania sprzedaży fakturą na rzecz Pracodawcy (pytanie 4, 5, 8 i 9),
  • prawidłowe w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania (pytania nr 3 i 7),
  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonej usługi szkoleniowej (pytanie nr 2 wniosku).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych dla świadczonej usługi szkoleniowej oraz dostawy towarów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo osobą prawną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Planujecie Państwo rozpoczęcie działalności polegającej na sprzedaży usług oraz towarów podmiotom gospodarczym (dalej: Pracodawca) i ich pracownikom (dalej: Pracownik).

Przedmiotem usług będą usługi szkoleniowe w zakresie systemów informatycznych i programowania. Cena uzależniona będzie od dokładnego przedmiotu i poziomu zaawansowania szkolenia. Przedmiotem dostawy będą materiały edukacyjne (w formie książki) o tematyce informatycznej. Ich cena również będzie uzależniona od przedmiotu danego opracowania oraz jego poziomu zaawansowania.

Planowana sprzedaż realizowana będzie w następujący sposób:

a)Będziecie Państwo zawierać umowę współpracy z Pracodawcą na podstawie, której dokonywać będziecie sprzedaży towarów i usług Pracodawcy i Pracownikowi, przy czym to Pracownik będzie osobą „konsumującą” usługi lub towary w takim znaczeniu, że to Pracownik będzie osobą uczestniczącą w szkoleniu lub na którą ostatecznie zostanie przeniesione prawo do rozporządzania jak właściciel towarami w postaci materiałów edukacyjnych. Państwo z Pracodawcą uzgadniać będziecie ogólny zakres sprzedawanych towarów i usług.

b)Usługę lub towar za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej zamawiać będzie Pracownik.

c)Pracodawca finansować będzie zakup usług lub towarów do określonego, ustalonego przez siebie limitu.

d)Umowa stanowić będzie, iż jeżeli wartość zakupionej usługi lub towaru nie przekroczy ustalonego limitu, Pracodawca w całości będzie nabywca usługi lub towar, a Państwo wystawiać będziecie faktury na Pracodawcę z tytułu sprzedanych usług i towarów, w takim przypadku zakup w całości będzie finansowany przez Pracodawcę.

e)Nie będziecie Państwo mieć wiedzy na temat dalszych rozliczeń pomiędzy Pracodawcą a Pracownikiem, gdyż będą to wewnętrzne kwestie Pracodawcy.

f)W przypadku gdy wartość usługi lub towaru przekraczać będzie ustalony limit, postanowienia umowy przewidywać będą, iż sprzedaż realizowana będzie na rzecz Pracodawcy, który finansować będzie wartość towaru lub usługi do kwoty limitu i Pracownika, który finansować będzie zakup w pozostałej części. W takim przypadku wystawiać będziecie Państwo fakturę na Pracodawcę na kwotę limitu oraz paragon na rzecz pracownika na kwotę nadwyżki.

g)W przypadku wykorzystania całego limitu ustalonego przez Pracodawcę, Pracownik może nabyć towar i usługę samodzielnie we własnym zakresie finansując zakup. W takim przypadku wystawiać będziecie Państwo paragon na całą kwotę sprzedaży.

Warunki sprzedaży realizowanej przez Państwa określać będą, iż w przypadku nabycia jedynie przez Pracodawcę, ponosić będziecie Państwo odpowiedzialność za sprzedawane towary i usługi jedynie względem Pracodawcy. Natomiast w przekroczenia limitu i sprzedaży Pracodawcy i Pracownikowi odpowiedzialność tę ponosić będziecie Państwo względem obu tych podmiotów.

W związku z opisanym modelem, każda realizowana przez Państwa sprzedaż będzie posiadała dwóch nabywców: Pracodawcę i Pracownika, przy czym należy wyraźnie zaznaczyć, że nie będą oni nabywać tej samej usługi lub towaru w całości, ale każdy z tych podmiotów nabędzie odpowiednio przypisaną mu część usługi lub towaru, określoną w sposób wartościowy (nie dojdzie do fizycznego wyodrębnienia części towaru lub usługi nabywanego przez Pracodawcę i Pracownika). Podział usługi lub towaru na części dokona się zatem wyłącznie w aspekcie ekonomicznym, a nie poprzez fizyczny podział konkretnego świadczenia na części nabywane odpowiednio przez Pracodawcę i Pracownika.

Pytania

1)Czy w świetle przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego modelu sprzedaży, w przypadku sprzedaży usługi szkoleniowej o wartości, która przekracza określony przez Pracodawcę limit Państwo prawidłowo tzn. zgodnie z przepisami uVAT, identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców dwóch ekonomicznie, choć nie fizycznie wydzielonych części, świadczonej przez siebie usługi?

2)Czy w sytuacji, w której ekonomicznie (kwotowo) wydzielone części usługi świadczonej przez Państwa znajdują odpowiednio dwóch różnych odbiorców (nabywców), znajdzie zastosowanie art. 19a ust. 2 uVAT dotyczący usług przyjmowanych częściowo tzn. obowiązek podatkowy w ramach transakcji dokonanych z każdym z tych nabywców powstanie jedynie w stosunku do tej części, dla której określono zapłatę od danego nabywcy?

3)Czy w świetle art. 19a ust. 2 oraz art. 29a uVAT słusznie Państwo przyjmujecie, iż podstawą opodatkowania części usługi szkoleniowej nabywanej przez Pracodawcę jest wyłącznie kwota należna z tytułu świadczenia tej usługi od Pracodawcy, zaś podstawą opodatkowania części usługi szkoleniowej nabywanej przez Pracownika - wyłącznie kwota należna od Pracownika?

4)Czy w odniesieniu do sprzedaży części usługi szkoleniowej na rzecz Pracownika znajdzie zastosowanie art. 111 ust. 1 uVAT dotyczący obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej?

5)Czy w odniesieniu do sprzedaży części usługi szkoleniowej na rzecz Pracodawcy zastosowanie znajdzie obowiązek, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 uVAT udokumentowania sprzedaży poprzez wystawienie faktury?

6)Czy w świetle przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego modelu sprzedaży, w przypadku sprzedaży towarów, które przekraczają określony przez Pracodawcę limit wartości Państwo prawidłowo tzn. zgodnie z przepisami ustawy o VAT, identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców sprzedawanego przez siebie towaru?

7)Czy w świetle art. 29a uVAT, w przypadku sprzedaży towarów, które przekraczają określony przez Pracodawcę limit wartości, Państwo słusznie przyjmujecie, iż podstawą opodatkowania części towaru nabywanego przez Pracodawcę jest wyłącznie kwota należna z tytułu sprzedaży towaru od Pracodawcy, zaś podstawą opodatkowania części towaru nabywanego przez Pracownika - wyłącznie kwota należna od Pracownika?

8)Czy w odniesieniu do sprzedaży części towaru na rzecz Pracownika znajdzie zastosowanie art. 111 ust. 1 uVAT dotyczący obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej?

9)Czy w odniesieniu do sprzedaży części towaru na rzecz Pracodawcy zastosowanie znajdzie obowiązek, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 uVAT udokumentowania sprzedaży poprzez wystawienie faktury?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

W Państwa ocenie, w świetle przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego modelu, w przypadku sprzedaży usługi szkoleniowej, której wartość przekracza określony przez Pracodawcę limit wartości, Państwo prawidłowo tzn. zgodnie z regułami systemu VAT, identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców dwóch ekonomicznie, choć nie fizycznie wydzielonych części, świadczonej przez siebie usługi.

W obrocie cywilnym występuje swoboda umów i strony mogą w sposób dowolny układać swoje stosunki cywilnoprawne i co do zasady określać przedmiotowo istotne i nieistotne elementy zawieranych umów. Decydować co, kiedy, za ile i komu zbywają, obciążają, czy też w inny sposób wykorzystują w obrocie cywilnoprawnym. Przepisy ustawy o VAT z założenia nie mogą tej swobody stron ograniczać, a jedynie regulować skutki podatkowe określonego zachowania podatnika.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że Państwa zdaniem macie Państwo prawo przyjąć taki model świadczenia usług szkoleniowych, w których odbiorcami określonych ekonomicznie tj. w sposób wartościowy (kwotowy) części usługi będą dwa różne podmioty tj. odpowiednio Pracodawca i Pracownik. W takim przypadku, Państwo prawidłowo zatem zidentyfikujecie jako odrębne z perspektywy VAT transakcje świadczenia usługi szkoleniowej w części na rzecz Spółki, a w części na rzecz jej Pracownika. Podział usługi szkoleniowej na części może przy tym mieć wyłącznie wymiar ekonomiczny. Nie sprzeciwiają się temu przepisy ustawy o VAT, gdyż nie sposób z nich wyprowadzić tezy o konieczności dokonania fizycznego podziału jednolitej w swej istocie usługi, aby odpowiednio te, fizycznie wydzielone części przypisać poszczególnym nabywcom tej usługi.

Ad 2

Państwa zdaniem w sytuacji, w której ekonomicznie (kwotowo) wydzielone części usługi świadczonej przez Państwa znajdują odpowiednio dwóch różnych odbiorców (nabywców), znajdzie zastosowanie art. 19a ust. 2 uVAT dotyczący usług przyjmowanych częściowo tzn. obowiązek podatkowy w ramach transakcji dokonanych z każdym z tych nabywców powstanie jedynie w stosunku do tej części, dla której określono zapłatę od danego nabywcy (odpowiednio Pracodawcy i Pracownika).

Generalnie, ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego wymaga od wykonawcy danej usługi prawidłowego określenia momentu jej wykonania. Ustawa o VAT nie definiuje tego momentu, ani w żaden sposób nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. O faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter.

Z przedstawionego w stanie faktycznym zdarzenia przyszłego wynika, że dokonujecie Państwo na rzecz Pracodawcy sprzedaży wydzielonej kwotowo części usługi szkoleniowej, natomiast druga część usługi zostanie sprzedana na rzecz Pracownika. Usługa będzie ostatecznie konsumowana (poprzez udział w szkoleniu) wyłącznie przez Pracownika (zatem nie dojdzie do fizycznego podziału usługi). Podział usługi zostanie zatem dokonany wyłącznie na gruncie ekonomicznym i będzie wynikał z partycypacji obu nabywców w kosztach nabywanej przez nich usługi szkoleniowej.

Zgodnie z przepisem art. 19a ust. 2 uVAT w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.

Biorąc pod uwagę treść ww. przepisu znajdzie on zastosowanie gdy zostaną spełnione następujące przesłanki:

a)dane świadczenie jest ,,przyjmowaną częściowo usługą”,

b)dana część ww. rodzaju usługi musi zostać wykonana,

c)określono cenę należną za wykonanie ww. części usługi.

Co do przesłanki a) to Państwa zdaniem z wykładni językowej ww. przepisu nie wynika, że znajduje on zastosowanie wyłącznie w sytuacji, kiedy dochodzi do fizycznego podziału usługi. Treść ww. przepisu nie zawiera bowiem zastrzeżenia, że odbiór usługi przyjmowanej częściowo musi odbywać się w sensie fizycznym. Państwa zdaniem przez ,,usługi przyjmowane częściowo” należy rozumieć także usługi podzielone w sensie ekonomicznym - tak jak ma to miejsce w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. Z tego powodu, Państwa zdaniem przesłanka a) zostanie spełniona w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Co do przesłanki b) to z modelu opisanego w stanie faktycznym wynika, że obie części usługi szkoleniowej zostaną zrealizowane w momencie przeprowadzenia szkolenia Pracownika, który jak należy przyjąć będzie uprawniony zarówno do obioru części usługi nabywanej przez siebie jak również przez Pracodawcę w imieniu własnym, ale na jego rzecz. Państwa zdaniem nawet jeśli obie części usługi będą uważane za wykonane w tym samym momencie to jeszcze nie oznacza to, że nie może znaleźć zastosowania art. 19a ust. 2 uVAT. Z treści ww. przepisu nie wynika bowiem, że poszczególne części przyjmowanej częściowo usługi muszą być wykonywane w kolejności chronologicznej tzn. jedna po drugiej. Z tego powodu uzasadniony wydaje się wniosek, że poszczególne części usługi przyjmowanej częściowo mogą posiadać ten sam moment wykonania - a taka sytuacja ma właśnie miejsce w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. W związku z powyższym, Państwa zdaniem przesłanka b) zostanie spełniona.

Co do przesłanki c) to z modelu opisanego w zdarzeniu przyszłym wynika, że każdej wydzielonej części usługi (zarówno tej nabywanej przez Pracodawcę jak Pracownika) zostanie przypisana odpowiednia cena. W przypadku Pracodawcy będzie on ponosił cenę do ustalonego limitu. Pozostała część wartości usługi (nadwyżka) będzie stanowiła cenę za tę część usługi, której nabywcą będzie Pracownik. Tym samym, w Państwa ocenie przesłanka c) zostanie spełniona w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Podsumowując, Państwa zdaniem do przedstawionego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego znajdzie zastosowanie art. 19a ust. 2 uVAT tzn. obowiązek podatkowy w ramach transakcji dokonanych z każdym z tych nabywców powstanie jedynie w stosunku do tej części, dla której określono zapłatę od danego nabywcy.

Ad 3

Państwa zdaniem, podstawą opodatkowania części usługi szkoleniowej nabywanej przez Pracodawcę będzie wyłącznie kwota należna z tytułu świadczenia usługi szkoleniowej od Pracodawcy, zaś podstawą opodatkowania części usługi szkoleniowej nabywanej przez pracownika - wyłącznie kwota należna od pracownika.

Zgodnie z art. 29a uVAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Biorąc pod uwagę, że w Państwa ocenie nastąpi podział usługi szkoleniowej na dwie części, to dla każdej z nich należy ustalić osobną podstawę opodatkowania. Zarówno w przypadku Pracodawcy jak i Pracownika dojdzie do określenia ceny nabycia odpowiedniej części usługi. Z związku z tym, Państwa zdaniem nie byłoby zasadne ujęcie ceny ponoszonej przez Pracownika w podstawie opodatkowania części usługi świadczonej na rzecz Pracodawcy. W Państwa ocenie nieprawidłowe byłoby również ujęcie ceny ponoszonej przez Pracodawcę w podstawie opodatkowania części usługi nabywanej przez Pracownika. Biorąc pod uwagę, że przedmiotowa usługa będzie zbywana w dwóch częściach i każda z tych części będzie posiadała własną cenę i innego nabywcę, podstawę opodatkowania należy dla tych części ustalić odrębnie.

Ad 4

Państwa zdaniem w przypadku sprzedaży części usługi szkoleniowej na rzecz Pracownika znajdzie zastosowanie art. 111 uVAT i tym samym będziecie Państwo zobowiązani do zewidencjonowania ww. sprzedaży na kasie fiskalnej.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 uVAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jak Państwo wskazali w opisie zdarzenia przyszłego, część usługi szkoleniowej będzie nabywana przez Pracownika (osobę fizyczną) i w odniesieniu do tej części Pracownik uiszczać będzie zapłatę. W związku z tym należy uznać, że Państwo w zakresie części usługi nabywanej przez Pracownika dokonacie sprzedaży na rzecz osoby fizycznej i po Państwa stronie zajdzie zastosowanie obowiązek ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej zgodnie z art. 111 ust. 1 uVAT.

Ad 5

Państwa zdaniem w przypadku sprzedaży części usługi szkoleniowej na rzecz Pracodawcy zastosowanie znajdzie obowiązek, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 uVAT udokumentowania sprzedaży poprzez wystawienie faktury.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 uVAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W przypadku sprzedaży części usługi szkoleniowej przypadającej na Pracodawcę, Państwa zdaniem dokonacie Państwo sprzedaży na rzecz podmiotu gospodarczego, innego podatnika podatku VAT. Tym samym, wykonanie tej części usługi szkoleniowej rodzić będzie obowiązek udokumentowania co winno zostać udokumentowane poprzez wystawienie faktury na kwotę odpowiadającą wartości sprzedaży tej usługi na rzecz Pracodawcy.

Ad 6

W Państwa ocenie, w świetle przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego modelu, w przypadku sprzedaży towarów, które przekraczają określony przez Pracodawcę limit wartości, Państwo prawidłowo tzn. zgodnie z regułami systemu VAT, identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców sprzedawanego przez siebie towaru.

W obrocie cywilnym występuje swoboda umów i strony mogą w sposób dowolny układać swoje stosunki cywilnoprawne i co do zasady określać przedmiotowo istotne i nieistotne elementy zawieranych umów. Decydować co, kiedy, za ile i komu zbywają, obciążają, czy też w inny sposób wykorzystują w obrocie cywilnoprawnym. Przepisy ustawy o VAT z założenia nie mogą tej swobody stron ograniczać, a jedynie regulować skutki podatkowe określonego zachowania podatnika.

Uwzględniając, iż własność rzeczy może przysługiwać dwóm lub więcej osobom tworząc współwłasność, o czym stanowi art. 195 Kodeksu cywilnego, wskazać należy, iż Państwo możecie dokonać sprzedaży jednego towaru na rzecz dwóch nabywców.

Przenosząc powyższe na grunt przepisów uVAT wskazać należy, iż w art. 7 ust. 1 wskazano, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dokonanie dostawy w rozumieniu przepisów uVAT nie wymaga jednak dokonania faktycznego wydania towaru danemu podmiotowi, czego przykładem są tzw. transakcje łańcuchowe, w których identyfikuje się dwie lub więcej dostawy towarów, który jednak fizycznie przekazywany jest pomiędzy pierwszym a ostatnim podmiotem w łańcuchu tychże dostaw. O przeniesieniu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w takim przypadku decydować może fakt zawarcia transakcji z kolejnym w łańcuchu podmiotem i ponoszenia względem niego odpowiedzialności za jakość czy też wady sprzedawanego towaru. Podobna sytuacja będzie mieć w przypadku sprzedaży towarów na rzecz Pracodawcy i Pracownika. Pomimo tego, iż sprzedawany towar - materiał edukacyjny w formie książki nie może zostać fizycznie podzielony pomiędzy Pracodawcę i Pracownika i jest fizycznie dostarczany do Pracownika, to nie można pomijać faktu, iż Pracodawca jest stroną transakcji poprzez zawarcie umowy z Państwem przez co ma wpływ na ustalenie oferowanych na rzecz pracowników towarów. Ponadto Państwo również względem niego ponosicie odpowiedzialność za dostarczany produkt, w efekcie również Pracodawca może dochodzić określnych roszczeń wobec Państwa np. z tytułu wad dostarczonych towarów. Z tych względów również Pracodawcę należy identyfikować jako nabywcę, co prowadzić będzie do wniosku, iż Pracodawca i Pracownik będąc nabywcami staną się współwłaścicielami. Natomiast Państwo z punktu widzenia podatku VAT dokonacie dwóch dostaw towaru - na rzecz Pracodawcy i na rzecz Pracownika. Natomiast poza zakresem Państwa pozostaną dalsze rozliczenia i przeniesienie własności pomiędzy Pracodawcą a Pracownikiem.

Mając powyższe na uwadze, Państwa zdaniem prawidłowo zatem zidentyfikujecie jako odrębne z perspektywy VAT transakcje dostawy towaru w części na rzecz Pracownika, a w części na rzecz jej Pracownika.

Ad 7

W świetle art. 29a uVAT w przypadku sprzedaży towarów, które przekraczają określony przez Pracodawcę limit wartości, Państwa zdaniem podstawą opodatkowania części towaru nabywanego przez Pracodawcę jest wyłącznie kwota należna z tytułu sprzedaży towaru od Pracodawcy, zaś podstawą opodatkowania części towaru nabywanego przez Pracownika - wyłącznie kwota należna od Pracownika.

Zgodnie z art. 29a uVAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Biorąc pod uwagę, że w Państwa ocenie dokonacie dostawy towaru na rzecz dwóch nabywców, czyli de facto dwóch czynności dostawy towarów, to do sprzedaży dla każdego z nich należy odrębnie ustalić podstawę opodatkowania. Zarówno w przypadku Pracodawcy jak i Pracownika dojdzie do określenia ceny nabycia, która powinna stanowić podstawę opodatkowania dla sprzedaży do każdego z nich.

Ad 8

Państwa zdaniem w odniesieniu do sprzedaży części towaru na rzecz Pracownika znajdzie zastosowanie art. 111 ust. 1 uVAT dotyczący obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 uVAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W Państwa ocenie, w związku z tym, iż dokonacie Państwo sprzedaży części towaru na rzecz Pracownika (osobę fizyczną), który od tej części uiszczać będzie zapłatę, należy uznać, że po Państwa stronie powstanie obowiązek udokumentowania tej transakcji na kasie fiskalnej poprzez wystawienie paragonu zgodnie z art. 111 ust. 1 uVAT.

Ad 9

Państwa zdaniem w odniesieniu do sprzedaży części towaru na rzecz Pracodawcy zastosowanie znajdzie obowiązek, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 uVAT udokumentowania sprzedaży poprzez wystawienie faktury.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 uVAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W Państwa ocenie w związku z tym, iż dokonacie sprzedaży części towaru Pracodawcy (podmiotowi gospodarczemu, innemu podatnikowi VAT), który od tej części uiszczać będzie zapłatę, należy uznać, że po Państwa stronie powstanie obowiązek udokumentowania tej transakcji poprzez wystawienie faktury na kwotę odpowiadającą wartości sprzedaży tej usługi na rzecz Pracodawcy

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

  • prawidłowe w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży usługi szkoleniowej oraz dostawy towarów (pytanie nr 1 i 6)
  • prawidłowe w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz Pracownika oraz obowiązku udokumentowania sprzedaży fakturą na rzecz Pracodawcy (pytanie 4, 5, 8 i 9),
  • prawidłowe w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania (pytania nr 3 i 7),
  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonej usługi szkoleniowej (pytanie nr 2 wniosku).

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z odpłatnością za dostawę towarów lub świadczenie usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usługi a zapłatą istnieje adekwatny związek.

O czynności dokonanej za wynagrodzeniem można zatem mówić w sytuacji, gdy:

  • istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,
  • wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,
  • związek, o którym mowa powyżej ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Jak stanowi art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) dalej „Kodeks cywilny”:

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie, ani zasadom współżycia społecznego.

Z zasady tej wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego. Podkreślić należy jednak, że ustalenie zakresu świadczonej usługi i w konsekwencji momentu jej wykonania powinno następować w sposób obiektywny. Oznacza to, że postanowienia umowne w tej kwestii niewątpliwie są istotne, niemniej jednak należy zwrócić uwagę na charakter i specyfikę danego świadczenia, by zapobiec możliwości nieuzasadnionego przesuwania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Zatem ewentualne postanowienia umowne o uznaniu usługi za wykonaną pozostają bez znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Planujecie Państwo rozpoczęcie działalności polegającej na sprzedaży usług oraz towarów podmiotom gospodarczym (Pracodawca) i ich pracownikom (Pracownik).

Przedmiotem usług będą usługi szkoleniowe w zakresie systemów informatycznych i programowania. Cena uzależniona będzie od dokładnego przedmiotu i poziomu zaawansowania szkolenia. Przedmiotem dostawy będą materiały edukacyjne (w formie książki) o tematyce informatycznej. Ich cena również będzie uzależniona od przedmiotu danego opracowania oraz jego poziomu zaawansowania.

Planowana sprzedaż realizowana będzie w następujący sposób:

a)Będziecie Państwo zawierać umowę współpracy z Pracodawcą na podstawie, której dokonywać będziecie sprzedaży towarów i usług Pracodawcy i Pracownikowi, przy czym to Pracownik będzie osobą „konsumującą” usługi lub towary w takim znaczeniu, że to Pracownik będzie osobą uczestniczącą w szkoleniu lub na którą ostatecznie zostanie przeniesione prawo do rozporządzania jak właściciel towarami w postaci materiałów edukacyjnych. Państwo z Pracodawcą uzgadniać będziecie ogólny zakres sprzedawanych towarów i usług.

b)Usługę lub towar za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej zamawiać będzie Pracownik.

c)Pracodawca finansować będzie zakup usług lub towarów do określonego, ustalonego przez siebie limitu.

d)Umowa stanowić będzie, iż jeżeli wartość zakupionej usługi lub towaru nie przekroczy ustalonego limitu, Pracodawca w całości będzie nabywca usługi lub towar, a Państwo wystawiać będziecie faktury na Pracodawcę z tytułu sprzedanych usług i towarów, w takim przypadku zakup w całości będzie finansowany przez Pracodawcę.

e)Nie będziecie Państwo mieć wiedzy na temat dalszych rozliczeń pomiędzy Pracodawcą a Pracownikiem, gdyż będą to wewnętrzne kwestie Pracodawcy.

f)W przypadku gdy wartość usługi lub towaru przekraczać będzie ustalony limit, postanowienia umowy przewidywać będą, iż sprzedaż realizowana będzie na rzecz Pracodawcy, który finansować będzie wartość towaru lub usługi do kwoty limitu i Pracownika, który finansować będzie zakup w pozostałej części. W takim przypadku wystawiać będziecie Państwo fakturę na Pracodawcę na kwotę limitu oraz paragon na rzecz pracownika na kwotę nadwyżki.

g)W przypadku wykorzystania całego limitu ustalonego przez Pracodawcę, Pracownik może nabyć towar i usługę samodzielnie we własnym zakresie finansując zakup. W takim przypadku wystawiać będziecie Państwo paragon na całą kwotę sprzedaży.

Warunki sprzedaży realizowanej przez Państwa określać będą, iż w przypadku nabycia jedynie przez Pracodawcę, ponosić będziecie Państwo odpowiedzialność za sprzedawane towary i usługi jedynie względem Pracodawcy. Natomiast z przekroczenia limitu i sprzedaży Pracodawcy i Pracownikowi odpowiedzialność tę ponosić będziecie Państwo względem obu tych podmiotów.

W związku z opisanym modelem, każda realizowana przez Państwa sprzedaż będzie posiadała dwóch nabywców: Pracodawcę i Pracownika, przy czym należy wyraźnie zaznaczyć, że nie będą oni nabywać tej samej usługi lub towaru w całości, ale każdy z tych podmiotów nabędzie odpowiednio przypisaną mu część usługi lub towaru, określoną w sposób wartościowy (nie dojdzie do fizycznego wyodrębnienia części towaru lub usługi nabywanego przez Pracodawcę i Pracownika). Podział usługi lub towaru na części dokona się zatem wyłącznie w aspekcie ekonomicznym, a nie poprzez fizyczny podział konkretnego świadczenia na części nabywane odpowiednio przez Pracodawcę i Pracownika.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy w świetle przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego modelu sprzedaży, w przypadku sprzedaży usługi szkoleniowej o wartości, która przekracza określony przez Pracodawcę limit Państwo prawidłowo tzn. zgodnie z przepisami ustawy o VAT, identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców dwóch ekonomicznie, choć nie fizycznie wydzielonych części, świadczonej przez siebie usługi oraz czy w przypadku sprzedaży towarów, które przekraczają określony przez Pracodawcę limit wartości Państwo prawidłowo tzn. zgodnie z przepisami ustawy o VAT, identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców sprzedawanego przez siebie towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz opis sprawy należy wskazać, że skoro zawarliście Państwo umowę z Pracodawcą, z której wynika, że każda realizowana przez Państwa sprzedaż będzie posiadała dwóch nabywców: Pracodawcę do określonego w umowie limitu kwotowego i Pracownika, przy czym zaznaczacie Państwo, że nie będą oni nabywać tej samej usługi lub towaru w całości, ale każdy z tych podmiotów nabędzie odpowiednio przypisaną mu część usługi lub towaru, określoną w sposób wartościowy, to należy się z Państwem zgodzić, że macie Państwo prawo przyjąć taki model świadczenia usług szkoleniowych/dostawy towarów, w których odbiorcami określonych ekonomicznie tj. w sposób wartościowy (kwotowy) części usługi/dostawy towarów będą dwa różne podmioty tj. odpowiednio Pracodawca i Pracownik. W takim przypadku, Państwo prawidłowo zatem zidentyfikujecie jako odrębne z perspektywy VAT transakcje świadczenia usługi szkoleniowej/dostawy towarów w części na rzecz Spółki, a w części na rzecz jej Pracownika. Ponadto wskazujecie Państwo, że warunki sprzedaży realizowanej przez Państwa określać będą, iż w przypadku nabycia ww. świadczeń jedynie przez Pracodawcę, ponosić będziecie Państwo odpowiedzialność za sprzedawane towary i usługi jedynie względem Pracodawcy. Natomiast po przekroczenia limitu i dokonania sprzedaży opisanego świadczenia Pracodawcy i Pracownikowi odpowiedzialność tę ponosić będziecie Państwo względem obu tych podmiotów.

W konsekwencji w świetle przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego modelu, w przypadku sprzedaży usługi szkoleniowej, której wartość przekracza określony przez Pracodawcę limit wartości, Państwo prawidłowo identyfikujecie istnienie dwóch różnych nabywców dwóch ekonomicznie, choć nie fizycznie wydzielonych części, świadczonej przez Państwa usługi. Również w odniesieniu do dostawy towarów prawidłowo Państwo zidentyfikujecie jako odrębne z perspektywy VAT transakcje dostawy towaru w części na rzecz Pracownika, a w części na rzecz Pracodawcy.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 1 i 6 uznaję za prawidłowe.

Ponadto Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii, czy w sytuacji, w której ekonomicznie (kwotowo) wydzielone części usługi świadczonej przez Państwa znajdują odpowiednio dwóch różnych odbiorców (nabywców), znajdzie zastosowanie art. 19a ust. 2 ustawy dotyczący usług przyjmowanych częściowo tzn. obowiązek podatkowy w ramach transakcji dokonanych z każdym z tych nabywców powstanie jedynie w stosunku do tej części, dla której określono zapłatę od danego nabywcy.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Jak stanowi art. 19a ust. 2 ustawy:

W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.

W myśl art. 19a ust. 8 ustawy:

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

1) dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;

2) dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

Z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT wynika, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej faktycznie kwoty.

Należy wskazać, że zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi. Oznacza to, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Natomiast w odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo, o których mowa w ust. 2 powołanego artykułu, należy wskazać, że obowiązek podatkowy - w przypadku wykonania usługi częściowej - powstaje właśnie w tej części. Usługę przyjmowaną częściowo (określoną część podzielnej w sensie gospodarczym usługi) uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części usługi, dla której to określono zapłatę.

Moment powstania obowiązku podatkowego wymaga od wykonawcy danej usługi prawidłowego określenia momentu jej wykonania. Ustawa o VAT nie definiuje tego momentu, ani w żaden sposób nie precyzuje jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. Wskazać jednak należy, że o faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter. Z kolei, o charakterze i o dacie wykonania tej usługi decydują strony umowy cywilnoprawnej, chyba że moment ten jest określany przez obowiązujący przepis prawa regulujący zasady wykonywania danego rodzaju usług.

Z powyżej wskazanej zasady, o której mowa w art. 3531 ustawy Kodeks cywilny wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego. Podkreślić należy jednak, że ustalenie zakresu świadczonej usługi i w konsekwencji momentu jej wykonania powinno następować w sposób obiektywny.

Oznacza to, że postanowienia umowne w tej kwestii niewątpliwie są istotne, niemniej jednak należy zwrócić uwagę na charakter i specyfikę danego świadczenia, by zapobiec możliwości nieuzasadnionego przesuwania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z ustawą dla celów powstania obowiązku podatkowego wykonanie czynności następuje z chwilą faktycznego jej dokonania.

„Wykonanie usługi” następuje w momencie faktycznego zakończenia wszystkich działań i czynności, do których wykonania zobowiązany był świadczący usługę oraz zgłoszenie tego faktu kontrahentowi.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że dokonujecie Państwo na rzecz Pracodawcy sprzedaży usługi szkoleniowej do ustalonej wartości tzn. kwoty zapłaconej przez Pracodawcę z tytułu świadczenia tej usługi. W sytuacji gdy cena usługi będzie wyższa niż ustalony wartościowo limit dla Pracodawcy nabywcą usługi będzie również Pracownik. Okoliczność ta wynikać będzie z zawartej umowy pomiędzy Państwem a Pracodawcą.

Należy w tym miejscu wskazać, że pomimo iż będzie dwóch odbiorców usługi, usługa będzie jednolitym świadczeniem. Fakt, że będzie dwóch odbiorców tej usługi wynikać będzie z ustaleń umownych związanych z zapłatą za tą usługę.

Zatem skoro w opisanej sprawie, zgodnie z zapisami umowy usługa nie zostanie fizycznie podzielona to należy uznać, że obowiązek podatkowy - stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy - powstanie z chwilą wykonania usługi, tj. z chwilą wykonania ostatniej czynności składającej się na świadczoną usługę.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że skoro Strony ustaliły zgodnie z zawartą umową, że usługa nie zostanie podzielona fizycznie natomiast dojdzie tylko do ekonomicznego jej podziału to nie można się zgodzić z Państwem, że w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie art. 19a ust. 2 ustawy tj. obowiązek podatkowy w ramach transakcji dokonanych z każdym z tych nabywców powstanie jedynie w stosunku do tej części, dla której określono zapłatę od danego nabywcy.

Podsumowując, obowiązek podatkowy w opisanym zdarzeniu przyszłym powstanie z chwilą wykonania usługi, tj. z chwilą wykonania ostatniej czynności składającej się na świadczoną w ramach Umowy usługę szkoleniową, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy. Natomiast w sytuacji, gdy otrzymacie Państwo przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej faktycznie kwoty.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 uznaję za nieprawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii, czy podstawą opodatkowania części usługi szkoleniowej nabywanej przez Pracodawcę jest wyłącznie kwota należna z tytułu świadczenia tej usługi od Pracodawcy, zaś podstawą opodatkowania części usługi szkoleniowej nabywanej przez Pracownika – wyłącznie kwota należna od Pracownika oraz czy w świetle art. 29a ustawy, w przypadku sprzedaży towarów, które przekraczają określony przez Pracodawcę limit wartości, Państwo słusznie przyjmujecie, iż podstawą opodatkowania części towaru nabywanego przez Pracodawcę jest wyłącznie kwota należna z tytułu sprzedaży towaru od Pracodawcy, zaś podstawą opodatkowania części towaru nabywanego przez Pracownika - wyłącznie kwota należna od Pracownika.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w świetle art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Stosownie do art. 29a ust. 6 ustawy:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1) stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2) udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady podstawa opodatkowania obejmuje wszystko co stanowi zapłatę za świadczone usługi lub dostawę towarów z wyjątkiem podatku VAT.

W opisie sprawy wskazaliście Państwo, że nastąpi podział w sensie ekonomicznym usługi szkoleniowej oraz nastąpi podział dostawy towarów na dwie części tj. do określonego w umowie limitu usługa szkoleniowa/dostawa towarów będzie sprzedana Pracodawcy, a powyżej limitu usługa/dostawa towarów zostanie sprzedana Pracownikowi. Wskazaliście Państwo, że w przypadku gdy wartość usługi lub towaru przekraczać będzie ustalony limit, postanowienia umowy przewidywać będą, iż sprzedaż realizowana będzie na rzecz Pracodawcy, który finansować będzie wartość towaru lub usługi do kwoty limitu i Pracownika, który finansować będzie zakup w pozostałej części. Zatem należy uznać, że w niniejszej sprawie podstawę opodatkowania należy ustalić dla każdej zapłaty oddzielnie.

Biorąc pod uwagę, że przedmiotowa usługa/dostawa towarów będzie zbywana dwóm różnym podmiotom i każdy z tych podmiotów będzie dokonywał określonej płatności, podstawę opodatkowania należy podzielić w odniesieniu do tych płatności. Tym samym należy się z Państwem zgodzić, że podstawę opodatkowania należy ustalić odrębnie dla wynagrodzenia otrzymanego od Pracodawcy i od Pracownika.

W związku z tym Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 3 i 7 uznaję za prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii, czy w odniesieniu do sprzedaży usługi szkoleniowej na rzecz Pracownika znajdzie zastosowanie art. 111 ust. 1 ustawy dotyczący obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej oraz czy w odniesieniu do sprzedaży usługi szkoleniowej na rzecz Pracodawcy zastosowanie znajdzie obowiązek, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy udokumentowania sprzedaży poprzez wystawienie faktury.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl art. 111 ust. 1b ustawy:

W ewidencji, o której mowa w ust. 1, wykazuje się dane o sprzedaży, zawarte w dokumentach wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, w tym określające przedmiot opodatkowania, wysokość podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz dane służące identyfikacji poszczególnych sprzedaży, w tym numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.

Wskazany wyżej przepis art. 111 ust. 1 ustawy, określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń/dostawy towarów. Jeżeli nabywcą danej usługi/towaru jest podmiot inny niż wymieniony w art. 111 ust. 1, to taka sprzedaż w ogóle nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej przy użyciu kasy rejestrującej.

Jak wynika z opisu sprawy usługa szkoleniowa oraz dostawa towaru będzie nabywana przez Pracownika (osobę fizyczną) do wysokości limitu wartościowego ustalonego w umowie i w odniesieniu do tego limitu Pracownik uiszczać będzie zapłatę. W związku z tym należy uznać, że Państwo w zakresie usługi oraz dostawy towaru nabywanej przez Pracownika dokonacie sprzedaży na rzecz osoby fizycznej i po Państwa stronie zajdzie zastosowanie obowiązek ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy.

Zatem należy się zgodzić z Państwa stanowiskiem w zakresie pytań nr 4 i 8, zgodnie z którym w przypadku sprzedaży usługi szkoleniowej/towaru na rzecz Pracownika znajdzie zastosowanie art. 111 ustawy i tym samym będziecie Państwo zobowiązani do zewidencjonowania ww. sprzedaży na kasie fiskalnej.

Odnosząc się natomiast do obowiązku udokumentowania fakturą sprzedaży usługi szkoleniowej i dostawy towaru na rzecz Pracodawcy do limitu wartościowego ustalonego w umowie należy wskazać, że zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy:

Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów - co do zasady - podatnik VAT jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika.

Zatem należy się zgodzić z Państwem, że w przypadku sprzedaży usługi szkoleniowej i dostawy towaru przypadającej na Pracodawcę, dokonacie Państwo sprzedaży na rzecz podmiotu gospodarczego, innego podatnika podatku VAT. Tym samym, wykonanie usługi szkoleniowej oraz sprzedaż towarów rodzić będzie obowiązek udokumentowania tych czynności poprzez wystawienie faktury, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy na kwotę odpowiadającą wartości sprzedaży tej usługi/towaru na rzecz Pracodawcy.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 5 i 9 uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponosicie Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).