Czy zbycie prawa własności Budynków B i C wraz z prawem użytkowania wieczystego Działki 15/3 (dalej Przedmiot Transakcji) w opisanym stanie faktycznym... - Interpretacja - IPPP1/443-249/12-4/ISZ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2012, sygn. IPPP1/443-249/12-4/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy zbycie prawa własności Budynków B i C wraz z prawem użytkowania wieczystego Działki 15/3 (dalej Przedmiot Transakcji) w opisanym stanie faktycznym będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT (nie będzie wyłączone z zakresu podatku VAT na podstawie art. 6 ust. 1 Ustawy o VAT) z tego względu, że Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej: KC ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2012 r. (data wpływu 19.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbycia prawa własności Budynku B i C wraz z prawem wieczystego użytkowania Działki 15/3 jako transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.03.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbycia prawa własności Budynku B i C wraz z prawem wieczystego użytkowania Działki 15/3 jako transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna (Spółka) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości składającej się z działki gruntu, oznaczonej nr 15/2 o powierzchni 13.090 m2 i opisanej w księdze wieczystej o numerze KW x/8 (Działka 15/2) oraz właścicielem nieruchomości gruntowej, oznaczonej nr 22 o powierzchni 15.868 m2., która została opisana w księdze wieczystej o numerze KW x/4 Działka 22). Spółka jest ponadto właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem również innych nieruchomości znajdujących się na terenie W. jak i poza nią.

Obecnie toczy się postępowanie mające na celu podział Działki 15/2, w wyniku którego to podziału mają powstać działki o numerach 15/3 o powierzchni 7.734 m2 (Działka 15/3) oraz 15/4 o powierzchni 5.356 m2 (Działka 15/4). Działka 15/2 jest zabudowana trzema budynkami użytkowymi (Budynki), w tym budynkiem biurowym (Budynek A), który po podziale Działki 15/2 znajdzie się na obszarze Działki 15/4 oraz budynkami handlowo-magazynowymi (Budynki B i C) które po podziale Działki 15/2 znajdą się na obszarze Działki 15/3.

Budynki posadowione na Działce 15/2 zostały ujawnione w rejestrze środków trwałych Spółki, przy czym Budynki B i C zostały ujawnione w 1997 roku, zaś Budynek A został ujawniony w 1999 roku. Pomieszczenia w Budynkach są w całości wykorzystywane przez Spółkę w celu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej dla własnych celów w budynku biurowym znajduje się siedziba Spółki, oraz w celu świadczenia usług najmu na rzecz podmiotów trzecich. Budynki w ciągu ostatnich 5 lat nie podlegały ulepszeniom, w odniesieniu do których kwota wydatków, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej Budynków.

Sposób korzystania z Działki 15/2 został oznaczony w rejestrze gruntów jako tereny przemysłowe. Działka 22 jest terenem przeznaczonym pod zabudowę inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków biurowych z garażem podziemnym oraz wjazdami i infrastrukturą techniczną zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy wydaną w odniesieniu do tego gruntu w dniu 10 grudnia 2010 r. przez Prezydenta miasta.

Prawo użytkowania wieczystego Działki 15/2 wraz z prawem własności Budynków zostało nabyte przez spółkę N. T. S.A. na podstawie umowy z dnia 8 listopada 1996 r. zawartej z RP. T. S.A. Transakcja nabycia użytkowania wieczystego Działki 15/2 wraz z prawem własności Budynków została opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W 2003 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki N. T. S.A. podjęło uchwałę w sprawie połączenia ze Spółką będącą jej jedynym akcjonariuszem. Połączenie nastąpiło zgodnie z art. 492 § 1 w zw. z art. 515 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z księgą wieczystą, prawo użytkowania wieczystego Działki 15/2 wpisane jest do dnia 22 grudnia 2092 r. Obecnie Spółka planuje zbyć na rzecz G. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością T. Spółka komandytowo- akcyjna (dalej jako Nabywca) części Działki 15/2, która po podziale stanowić będzie Działkę 15/3 wraz z posadowionymi na niej Budynkami B i C. Sprzedaży Działki 15/3 towarzyszyć będzie sprzedaż prawa własności Działki 22.

Spółka zawrze z Nabywcą odpowiednie umowy dotyczące powyższej transakcji w formie aktu notarialnego; umowę przedwstępną (Umowa przedwstępna) oraz przyrzeczoną umowę sprzedaży (Umowa sprzedaży). Przedmiotem każdej z ww. umów będzie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki 15/3 wraz z prawem własności Budynków B i C oraz prawo własności Działki 22.

Spółka jednocześnie wskazuje, że zapytanie w sprawie opodatkowania dostawy Działki 22 jest przedmiotem odrębnego wniosku o interpretację. Jednocześnie Spółka wskazuje, iż rozważane jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego Działki 15/2 na prawo własności zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (tj. Dz. U. z 2012 poz. 83) przed zawarciem Umowy sprzedaży. W przypadku skutecznego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego Działki 15/2 w prawo własności przedmiotem transakcji będzie prawo własności Działki 15/3 wraz z posadowionymi na niej Budynkami B i C oraz prawo własności Działki 22.

Bez względu na to czy dojdzie do skutecznego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, wskutek wykonania Umowy sprzedaży, na Nabywcę, jako nowego właściciela Budynków B i C, przejdą z mocy prawa umowy najmu zawarte przez Spółkę w odniesieniu do pomieszczeń w tych budynkach. Realizacji Umowy sprzedaży nie będzie towarzyszyło przejście do Nabywcę pracowników Spółki.

Przed zawarciem Umowy sprzedaży budynki znajdujące się na Działce 22 zostaną wyburzone. W chwili zawarcia Umowy sprzedaży Działka 22 będzie więc niezabudowana. Po nabyciu Działek 22 i 15/3 Nabywca planuje najpierw wyburzyć Budynki B i C, a następnie zbudować na Działkach 22 i 15/3 nowe budynki biurowe. Powierzchnia w tych budynkach będzie wynajmowana przez Nabywcę na rzecz innych podmiotów.

Zarówno Spółka jak i Nabywca są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

oznaczone we wniosku nr 1.

Czy zbycie prawa własności Budynków B i C wraz z prawem użytkowania wieczystego Działki 15/3 (dalej Przedmiot Transakcji) w opisanym stanie faktycznym będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT (nie będzie wyłączone z zakresu podatku VAT na podstawie art. 6 ust. 1 Ustawy o VAT) z tego względu, że Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej: KC ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, Przedmiot Transakcji nie stanowi przedsiębiorstwa opisanego w art. 551 KC ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT. W związku z powyższym, zbycie Przedmiotu transakcji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach zawartych w Ustawie o VAT.

Uzasadnienie Wnioskodawcy

W zakresie pytania 1

  1. ZASADY OPODATKOWANIA PODATKIEM VAT NA PODSTAWIE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Jednakże, na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W kontekście brzmienia powyższego przepisu, kluczowe znaczenie ma określenie, czy Przedmiot Transakcji ma charakter przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. O ile odpowiedź na powyższe pytanie byłaby twierdząca, zbycie takiego przedmiotu nie podlegałoby przepisom Ustawy o VAT. W przeciwnym razie, dostawa Przedmiotu Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT.

  1. POJĘCIE PRZEDSIĘBIORSTWA

Przepisy Ustawy o VAT nie definiują terminu przedsiębiorstwo. Z tej przyczyny, dla celów określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwo, wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 KC, który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 KC, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

  1. POJĘCIE ZORGANIZOWANEJ CZĘŚCI PRZEDSIĘBIORSTWA

KC nie definiuje pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie to zostało natomiast zdefiniowane w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, zgodnie z którym zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (rozumianej jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 31.03.2010 r., sygn. ITPP2/443-108/10/EŁ), przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową. Oznacza to że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

  1. ZASTOSOWANIE DO PRZEDMIOTU TRANSAKCJI

(a) Wyodrębnienie organizacyjne.

Wyodrębnienie organizacyjne rozumiane jest jako odpowiednie umiejscowienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej podatnika jako działu, wydziału, oddziału.

Zdaniem Spółki, powyższy warunek nie zostanie spełniony w przypadku opisanego w niniejszym wniosku zbycia Przedmiotu Transakcji. Przedmiot Transakcji bowiem w żadnym razie nie stanowi odrębnej jednostki w strukturze przedsiębiorstwa Spółki w sensie jego odrębnego zorganizowania czy struktury. Przedmiot Transakcji obejmuje określone aktywa Spółki tj. prawo własności Budynków B i C wraz z prawem użytkowania wieczystego Działki 15/3 (a w przypadku skutecznego przekształcenia użytkowania wieczystego prawo własności Budynków B i C wraz prawem własności Działki 15/3), które Spółka zamierza zbyć na rzecz innego podmiotu tj. Nabywcy.

W konsekwencji stopień zorganizowania Przedmiotu Transakcji absolutnie nie może zostać uznany za wystarczający dla samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Nie zmienia tego również fakt, iż na Nabywcę jako nowego właściciela Budynków B i C przejdą z mocy prawa umowy najmu zawarte przez Spółkę w odniesieniu do pomieszczeń w tych budynkach. Tym samym, w opinii Spółki, Przedmiot Transakcji nie spełnia przesłanki wyodrębnienia o charakterze organizacyjnym, określonej w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, ani też nie stanowi zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, działającego pod wspólnym oznaczeniem indywidualizującym przedsiębiorstwo, o jakim mowa w art. 551 KC.

(b) Wyodrębnienie finansowe.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jakkolwiek istnieje możliwość wyodrębnienia strumieni przychodów i kosztów związanych z wynajmem powierzchni w Budynkach B i C, to nie ulega wątpliwości, że Przedmiot Transakcji nie będzie posiadał przymiotu samodzielności finansowej i nie będzie w stanie prowadzić działalności gospodarczej oraz rozliczeń finansowych w niezależny sposób.

W szczególności, do Przedmiotu Transakcji nie zostanie przypisany (ani wraz z nim przeniesiony) zespół ludzi podejmujących decyzje o charakterze finansowym, których działania umożliwiałyby funkcjonowanie Przedmiotu Transakcji jako odrębnego źródła przychodów i centrum kosztów oraz zarządzanie ww. strumieniami z myślą o generowaniu zysku w sposób zaplanowany, zorganizowany i efektywny, przy uwzględnieniu uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych.

Przedmiot Transakcji nie będzie obejmował również zobowiązań istniejącego przedsiębiorstwa Spółki, podmiotem zobowiązanym do spłaty tych zobowiązań pozostanie Spółka. W konsekwencji, Przedmiot Transakcji nie spełni kolejnego z warunków określonych w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, decydujących o kwalifikacji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Należy także wskazać, że dostawie Przedmiotu Transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej Spółki, co stanowi istotną przesłankę kwalifikacji jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC.

(c) Wyodrębnienie funkcjonalne (możliwość stanowienia samodzielnego przedsiębiorstwa).

Z wyodrębnieniem funkcjonalnym danej jednostki mamy do czynienia, gdy jest ona w stanie przejąć określone zadania gospodarcze oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Oznacza to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe, materialne i niematerialne, wchodzące w skład danej jednostki (tu: Przedmiotu Transakcji) muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w Interpretacji z dnia 21.03.2009 r., sygn. ILPP2/443-68/09-2/AD).

Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna więc stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, który zarazem (w momencie transakcji) mógłby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Oznacza to, że nie jest wystarczające jakiekolwiek zaistnienie lub zorganizowanie masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Stanowisko takie prezentuje, m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23.07.2009 r., ITPP1/443-396/09/BK oraz Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27.08.2009 r., ILPP2/443-720/09-2/EN.

Organy podatkowe podnoszą również, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna posiadać własnych pracowników, co nie ma miejsca w przypadku Przedmiotu Transakcji. Jak zaznaczono powyżej, zbyciu Przedmiotu Transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów (w tym, ludzkich, materialnych, niematerialnych), które pozwoliłyby na generowanie własnych przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym funkcjonowanie Przedmiotu Transakcji niezależnie od przedsiębiorstwa Spółki lub Nabywcy.

Uwzględniając powyższe, należy podsumować, że Przedmiot Transakcji nie jest wyodrębniony funkcjonalnie i nie realizuje żadnych celowych zadań gospodarczych. Brak jest także przypisanych do niego pracowników. Tym samym, Przedmiot Transakcji nie spełnia ostatniego z warunków określonych w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT i nie może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Nie stanowi także przedsiębiorstwa z art. 551 KC, od którego oczekuje się zorganizowania w stopniu umożliwiającym samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.

  1. PODSUMOWANIE

Na podstawie powyższej analizy należy podsumować, że:

(a) Zbywany przez Spółkę Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ nie spełni wymogów wyodrębnienia w sensie organizacyjnym i finansowym, a zarazem nie będzie miał zdolności działania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. W szczególności, do Przedmiotu Transakcji nie jest przypisany, ani nie jest wraz z nim przenoszony, zespół ludzi podejmujących decyzje o charakterze gospodarczym. W konsekwencji, brak jest odpowiedniego zaplecza dla funkcjonowania Przedmiotu Transakcji jako odrębnego i samodzielnego źródła przychodów i centrum kosztów, prowadzącego celowe działania z myślą o generowaniu zysku w zaplanowany, zorganizowany i efektywny sposób, przy uwzględnieniu uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych.

(b) Ze względu na jego charakter oraz zakres przedmiotowy, Przedmiotu Transakcji nie można także uznać za całe przedsiębiorstwo Spółki. Co więcej, należy wskazać, że uznanie, iż Spółka zbywa całe swoje przedsiębiorstwo, oznaczałoby w istocie, że w ten sposób kończy swoją działalność, przekazując jej prowadzenie innemu podmiotowi - Nabywcy. W opisanym zdarzeniu przyszłym nie jest to oczywiście wniosek słuszny - zarówno określone aktywa materialne, jak i niematerialne, w tym nazwa przedsiębiorstwa Spółki, jego księgi, know-how i doświadczenie związane z jego prowadzeniem, jak również wszelkie zobowiązania dotyczące przedsiębiorstwa Spółki pozostaną w Spółce.

(c) Wobec powyższego należy uznać, że przedmiotem rozważanej transakcji nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT. Tym samym, Przedmiot Transakcji, jakim jest prawo własności Budynków B i C wraz z prawem użytkowania wieczystego Działki 15/3 (a w przypadku skutecznego przekształcenia użytkowania wieczystego prawo własności Budynków B i C wraz prawem własności Działki 15/3) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach określonych w Ustawie o VAT.

  1. PRAKTYKA PODATKOWA

Przedstawione przez Spółkę wnioski znajdują potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, jak również w doktrynie. Przykładowo, w Interpretacji z dnia 7.09.2010 r., sygn. ITPP2/443-606/10/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podkreśla: Ww. nieruchomość nie posiada odrębności organizacyjnej, gdyż nie jest wyodrębniona w działalności Spółki jako dział, wydział, czy oddział. Nie został również wyodrębniony system księgowo-finansowy dotyczący ww. nieruchomości. Przedmiotem transakcji - jak wskazała Spółka we wniosku - nie będą wierzytelności, czy kredyt zaciągnięty na zakup tej nieruchomości. Istniejąca nieruchomość nie ma możliwości samodzielnie realizować zadań gospodarczych. W wyniku nabycia nieruchomości z mocy prawa na przyszłego nabywcę przejdzie jedynie umowa najmu powierzchni biurowej. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że przedmiotu zbycia nie można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zbywana nieruchomość nie stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników majątkowych. Ponadto przedmiotem zbycia nie są zobowiązania (kredyt), pomimo, że one występują. Wobec powyższego należy stwierdzić, że przedmiotem dostawy będą składniki majątkowe wchodzące w skład majątku przedsiębiorstwa podlegające opodatkowaniu wg zasad i stawek określonych w art. 41 i art. 43 ustawy.

W opinii m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (Interpretacja z dnia 17.03.2010 r., sygn. IPPP1/443-134/10-2/AW): z punktu widzenia przepisów podatkowych istotne jest czy dany zbiór składników majątkowych ma charakter przedsiębiorstwa z punktu widzenia zbywcy na moment dokonania transakcji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11.03.2011 r. (nr IPPP1/443-15/11-4/ISz) potwierdza stanowisko wnioskodawcy, który przytoczył tezę wyrażaną w orzecznictwie sądów powszechnych, iż: o tym, czy doszło do zbycia przedsiębiorstwa, decyduje pełen zakres przekazanego majątku, praw i zobowiązań, przy czym zbycie przedsiębiorstwa musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jego składników, nawet o znacznej wartości. Istotne jest również, czy na kupującego przejdą pracownicy sprzedającego. Brak przejścia pracowników świadczy o tym, że nie doszło do przeniesienia całości przedsiębiorstwa. Ponadto ważne jest, czy po dokonaniu transakcji sprzedawca będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem składników majątkowych, które nie zostaną objęte transakcją). Kontynuacja działalności przez sprzedającego oznacza, że nie doszło do przeniesienia przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego, w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 1 w części dotyczącej uznania zbycia prawa własności Budynku B i C wraz z prawem wieczystego użytkowania Działki 15/3 jako transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej stawki podatku dla dostawy Budynku B i C wraz z prawem wieczystego użytkowania Działki 15/3.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje

IPPP1/443-249/12-5/ISZ, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie