Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie przedsiębiorstwa wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego na rzecz odrębneg... - Interpretacja - IPPP2/443-131/12-3/AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2012, sygn. IPPP2/443-131/12-3/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie przedsiębiorstwa wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego na rzecz odrębnego podmiotu, będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2012r. (data wpływu 6 lutego 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbycia przedsiębiorstwa za transakcję niepodlegającą opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbycia przedsiębiorstwa za transakcję niepodlegającą opodatkowaniu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawcą jest spółka z o.o. (Spółka).
  2. W zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem, Spółka utworzy wraz ze swoim jedynym udziałowcem, który będzie posiadał bezpośrednio 100% udziałów w Spółce (Spółka Dominująca) podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. la UPodPraw (Podatkowa Grupa Kapitałowa), przy czym Spółka wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej w odpowiedzi na niniejszy wniosek przy założeniu, że:
    1. Spółka Dominująca będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z UPodPraw oraz z przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej UOrdPod) w rozumieniu przepisu art. la ust. 3 pkt 4 UPodPraw;
    2. wszystkie warunki do zarejestrowania Podatkowej Grupy Kapitałowej i funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) będą spełnione;
    3. Podatkowa Grupa Kapitałowa zostanie zarejestrowana przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego i będzie miała status podatnika CIT.
  3. W okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika CIT, Spółka może przekazywać Spółce Dominującej darowizny w formie pieniężnej i rzeczowej (w szczególności w postaci wierzytelności własnych przysługujących Spółce wobec innych podmiotów).
  4. Spółka rozważa zbycie swojego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 roku, Nr 93, poz. 16, ze zm., dalej KC) na rzecz odrębnego podmiotu (Nabywca) w okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika CIT.
  5. Spółka oraz Spółka Dominująca są czynnymi podatnikami VAT, mają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy - w przypadku zbycia przez Spółkę na rzecz Nabywcy majątku stanowiącego przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu art. 551 KC - transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia przez Spółkę na rzecz Nabywcy majątku stanowiącego przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu art. 551 KC, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z UPodVAT przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1).

Zgodnie z art. 551 KC, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

  1. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 6 pkt 1 UPodVAT, transakcja zbycia przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT.
  2. Mimo iż UPodVAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa, w ocenie Spółki, dla celów opodatkowania VAT należy posłużyć się jego definicją sformułowaną w art. 551 KC, i takie stanowisko potwierdza powszechnie praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych.
  3. Skoro zbywany na rzecz Nabywcy majątek Spółki będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC, to transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku zbycia przez Spółkę na rzecz Nabywcy majątku stanowiącego przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu art. 551 KC, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 roku, znak ILPP1/443-284/11-4/MK, zgodnie z którą Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż () zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, sprzedaż przedsiębiorstwa - wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego - będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast stanowisko Spółki, zgodnie z którym dla celów opodatkowania VAT należy posłużyć się definicją przedsiębiorstwa sformułowaną w art. 551 KC, zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 1 grudnia 2011 roku, znak IPTPP1/443-756/11-4/MS; w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 listopada 2011 roku, znak IPPP1-443-1214/11-3/AS oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 roku, znak ILPPI/443-284/11-4/MK, zgodnie z którymi: Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, w świetle art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem transakcji jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy ustawy nie definiują terminu przedsiębiorstwo. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwo wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to wniesienie takiego aportu do innego podmiotu (spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegało przepisom ustawy. Ponadto art. 552 k.c. stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka utworzy wraz ze swoim jedynym udziałowcem, który będzie posiadał bezpośrednio 100% udziałów w Spółce - Spółka Dominująca, podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. la UPodPraw. Spółka oraz Spółka Dominująca są czynnymi podatnikami VAT, mają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka rozważa zbycie swojego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 roku, Nr 93, poz. 16, ze zm.) na rzecz odrębnego podmiotu - Nabywca w okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika CIT.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zbycie przedsiębiorstwa wypełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego na rzecz odrębnego podmiotu, będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ podatkowy informuje ponadto, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1- Nr 3 dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz w zakresie pytania Nr 4 dotyczącego podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje

IPPB5/423-75/12-4/AM, interpretacja indywidualna
IPPB5/423-75/12-5/AM, interpretacja indywidualna
IPPB5/423-75/12-6/AM, interpretacja indywidualna
IPPP2/443-131/12-2/AK, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 726 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie