Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - PP 3/443/8/04/GH

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.07.2004, sygn. PP 3/443/8/04/GH, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo doręczone w dniu 21.06.2004 r. w sprawie wysokości opłat należnych z tytułu posiadania lokali spółdzielczych, wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27), członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów, przez uiszczenie opłat, zgodnie z postanowieniami statutu. Spółdzielnia jest obowiązana, na żądanie członka lub nie będącego członkiem właściciela lokalu, przedstawić kalkulację wysokości opłat. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.

Członkowie spółdzielni mogą kwestionować zmiany opłat w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, a dopiero po jego wyczerpaniu - na drodze sądowej, zaś właściciele nie będący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany opłat bezpośrednio na drodze sądowej. Wystąpienie na drogę postępowania wewnątrzspółdzielczego lub sądowego nie zwalnia wymienionych osób z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej wysokości.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta