Przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem, ze względu na fakt, iż zakupy dokonane w ramach jego realizacj... - Interpretacja - ITPP2/443-877/10/EB

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2010, sygn. ITPP2/443-877/10/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem, ze względu na fakt, iż zakupy dokonane w ramach jego realizacji będą służyć czynnościom opodatkowanym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2010 r. (data wpływu 25 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w związku z realizacją projektu pn. Zakup urządzeń do gabinetu odnowy biologicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 7 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w związku z realizacją projektu pn. Zakup urządzeń do gabinetu odnowy biologicznej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 sierpnia 2007 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą (PKD 93.04.Z, 85.14.A), jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i składa do urzędu skarbowego deklaracje VAT. Po złożeniu w dniu 23 grudnia 2009 r. wniosku i projektu o dofinansowanie, zawarła Pani umowę z Agencją Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie projektu pn. Zakup urządzeń do gabinetu odnowy biologicznej . W wyniku zawartej umowy otrzymała Pani dofinansowanie na zakup urządzeń, w wysokości 44,99% wartości kosztów kwalifikowanych, (wartość netto zakupionych urządzeń), pozostałą kwotę kosztów kwalifikowanych stanowią środki własne. Wartość kosztów niekwalifikowanych zakupionych urządzeń, w kwocie 15.853,07 zł, stanowi podatek naliczony, który zapłaciła Pani ze środków własnych (kredyt). Po zakupie urządzeń, stosownie do umowy o dofinansowanie, wystąpiła Pani do urzędu skarbowego o zwrot podatku naliczonego. Świadczy Pani usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz sporadycznie, zwolnione od podatku. Zakupione w ramach projektu urządzenia będą służyły wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytanie.

Czy w związku z kupnem przedmiotowych urządzeń przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowego projektu zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazała Pani, iż zakupiony sprzęt będzie służył wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które w ogóle nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. wykorzystywane są do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od dnia 1 sierpnia 2007 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz sporadycznie, zwolnione od podatku. Jest Pani zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W 2009 r. przystąpiła Pani do realizacji projektu, w ramach którego zakupiła urządzenia do gabinetu odnowy biologicznej, które będą służyły wyłącznie usługom opodatkowanym. Otrzymane dofinansowanie stanowiło 44,99% wartości kosztów kwalifikowanych, pozostałą kwotę 55,01%, oraz koszt niekwalifikowany (wartość podatku naliczonego) stanowiły środki własne. Po zakupie urządzeń dokonała Pani odliczenia podatku naliczonego i wystąpiła o jego zwrot do urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, że skoro - jak wynika z treści wniosku zakupione urządzenia będą służyły wyłącznie czynnościom opodatkowanym, przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie, o ile nie zaszły okoliczności wyłączające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy