Moment powstania obowiązku podatkowego. - Interpretacja - ILPP1/443-870/10-6/NS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2010, sygn. ILPP1/443-870/10-6/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Moment powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2010 r. (data wpływu 6 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.) o wskazanie przedmiotu wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej prowadzi różnego rodzaju długoterminowe inwestycje. W trakcie realizacji zadania inwestycyjnego pn. Budowa wytwórni podjął decyzję o sprzedaży zadania wraz ze wszystkimi składnikami, jakie z tym zadaniem się wiążą, podmiotowi A. Stąd, w dniu 7 stycznia 2010 r., Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż podmiotowi A następujących składników:

  1. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy działki niezabudowanej, oznaczonej jako y,
  2. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy 4 działek niezabudowanych, oznaczonych jako z,
  3. prawa odrębnej własności budynku posadowionego na jednej z działek wskazanych pod literą b (oznaczonych jako działki z),
  4. prawa odrębnej własności budowli i urządzeń zainstalowanych na gruncie wskazanym pod literą b (oznaczonym jako działka z) oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją inwestycji pod nazwą Budowa wytwórni.

W oparciu o powyższą uchwałę, Spółka zawarła odpowiednie umowy przenoszące nakłady związane z przedmiotowym zadaniem inwestycyjnym wg poniższego:

  1. W dniu 22 marca 2010 r. zawarte zostały z podmiotem A dwie umowy sprzedaży:
    1. warunkowa umowa sprzedaży i umowa sprzedaży (umowa sporządzona w formie aktu notarialnego), w ramach której Zainteresowany sprzedaje podmiotowi A:
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną jako y (odpowiednik ww. uchwały lit. a), pod warunkiem, że Miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nastąpi po doręczeniu Sprzedającemu oświadczenia Prezydenta Miasta (na terenie którego znajduje się działka) o nie skorzystaniu z przysługującego Miastu prawa pierwokupu lub po upływie terminu ustawowego do złożenia oświadczenia przez uprawnionego o skorzystaniu z prawa pierwokupu,
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki gruntu oznaczone jako z (odpowiednik ww. uchwały lit. b) wraz z budynkiem posadowionym na tym gruncie (odpowiednik ww. uchwały lit. c),
    2. umowa sprzedaży inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie stanowiące zadanie inwestycyjne pod nazwą Budowa wytwórni..., na którą składają się m. in. prawo odrębnej własności budowli i urządzeń oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją przez Wnioskodawcę inwestycji. Inwestycja zlokalizowana jest na 4 działkach wymienionych w punkcie b uchwały, oznaczonych jako z, stanowiących jeden kompleks. Składniki tej inwestycji zostały szczegółowo wymienione w załączniku do umowy. Wartość inwestycji została określona na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę w dniu 31 stycznia 2010 r.
  1. W dniu 30 kwietnia 2010 r. zawarta została z podmiotem A umowa, której przedmiotem jest:
    1. rozliczenie nakładów dokonanych przez Spółkę w związku z inwestycją Budowa wytwórni,
    2. zlecenie Zainteresowanemu przez podmiot A wykonywania prac w zakresie zarządzania ww. inwestycją,
    3. rozliczanie kosztów finansowania nakładów inwestycyjnych Wnioskodawcy, rozumianych jako zaangażowanie środków finansowych Spółki w nakłady związane z ww. inwestycją.

W dalszej części umowy odnośnie przedmiotu transakcji ustalono co następuje:

  1. nakłady zostaną odsprzedane podmiotowi A po cenie zakupu powiększonej o należny podatek VAT,
  2. w skład wynagrodzenia w zakresie prac związanych z zarządzaniem inwestycją wchodzą:
    • koszty bezpośrednie typu np. koszty personelu, składek ZUS, podróży służbowych,
    • koszty pośrednio związane z wykonywaniem przedmiotu Umowy, z wyłączeniem kosztów ogólnych zarządu,
    • narzut zysku na bazę kosztową.
  3. Zainteresowany będzie obciążał podmiot A kosztami finansowania nakładów inwestycyjnych.

Faktury dokumentujące odsprzedaż nakładów inwestycyjnych na podstawie umowy z dnia 30 kwietnia 2010 r. (pkt 2 Iit. a) będą opisywać jako przedmiot transakcji Budowa wytwórni Refaktura kosztów za okres. Do każdej faktury dołączany będzie szczegółowy wykaz refakturowanych wydatków. Transakcje obejmowane będą 22% stawką podatku VAT. Odsprzedaż obejmie nakłady, których obowiązek ponoszenia wynika z zaciągniętych przez Wnioskodawcę zobowiązań w okresie realizacji inwestycji. Nakłady te pochodzą zarówno z okresu przed wyceną rzeczoznawcy (wycena z dnia 31 stycznia 2010 r.) i jednocześnie nieobjęte tą wyceną, jak również nakłady ponoszone po wycenie. W ich skład wchodzą m. in.:

  • nakłady rzeczowe,
  • usługi budowlane, inżynierskie, projektowe,
  • usługi najmu mieszkania, kontenera,
  • kadrowe, telekomunikacyjne, informatyczne, monitoringu i ochrony,
  • usługi noclegowe,
  • koszty inwestora zastępczego,
  • opłaty za energię, za wywóz nieczystości,
  • opłaty za gwarancje bankowe,
  • płace wraz z pochodnymi (np. ZUS), koszty podróży - dotyczące okresu do dnia sprzedaży inwestycji, tj. do dnia 22 marca 2010 r.,
  • ubezpieczenie inwestycji,
  • różnice kursowe.

Po dacie 22 marca 2010 r. płace wraz z narzutami oraz koszty podróży służbowych stanowią element kalkulacyjny usług zarządzania inwestycją, objętych umową z dnia 30 kwietnia 2010 r., gdyż zgodnie z treścią umowy pierwsza faktura obejmuje świadczenia od dnia 23 marca 2010 r.

W stosunku do nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nieobjętych tą wyceną, Spółka rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego w miesiącu marcu 2010 r., tj. w miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie (umowa z dnia 22 marca 2010 r. wskazana w pkt 1 lit. b).

  1. W dniu 7 maja 2010 r. zawarta została z podmiotem A umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu oznaczonej jako objętej wcześniej warunkową umową sprzedaży (pkt 1 lit. a).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka właściwie rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w zakresie nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nieobjętych tą wyceną, a powstałych przed sprzedażą inwestycji (tj. przed 22 marca 2010 r.)...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w stosunku do nakładów nieobjętych wyceną rzeczoznawcy z dnia 31 stycznia 2010 r., a powstałych przed datą transakcji głównej, tj. 22 marca 2010 r., należy rozpoznać na podstawie daty transakcji głównej. Stosownie do art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, to obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Do czasu faktycznej sprzedaży inwestycji wraz z gruntami pod datą 22 marca 2010 r., Spółka nie była pewna, czy transakcja zostanie zrealizowana. Zaś z chwilą sprzedaży inwestycji, związane z nią nakłady inwestycyjne zmieniły swoje przeznaczenie, nie były to już nakłady związane z realizacją zadania inwestycyjnego prowadzonego przez Zainteresowanego, lecz nakłady związane z realizacją zadania inwestycyjnego prowadzonego przez nowego nabywcę, czyli podmiot A. Stąd dzień 22 marca 2010 r. należy uznać również za dzień wydania towaru/wykonania usługi. Dla nakładów nieobjętych wyceną rzeczoznawcy, a powstałych przed datą sprzedaży inwestycji, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem obowiązek w podatku VAT należy rozpoznać najpóźniej 7-go dnia licząc od tej daty, jeżeli faktura nie została wystawiona do tego terminu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE serii L Nr 347 str. 1 ze zm.). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Ponadto, w świetle art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług została sformułowana w art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi art. 19 ust. 4 ustawy.

W oparciu o art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, szczegółowe zasady dotyczące faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

W oparciu o § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi różnego rodzaju długoterminowe inwestycje. W trakcie realizacji zadania inwestycyjnego pn. Budowa wytwórni podjął decyzję o sprzedaży zadania wraz ze wszystkimi składnikami, jakie z tym zadaniem się wiążą, podmiotowi A. Stąd, w dniu 7 stycznia 2010 r., Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż podmiotowi A następujących składników:

  1. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy działki niezabudowanej, oznaczonej jako y,
  2. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - dotyczy 4 działek niezabudowanych, oznaczonych jako z,
  3. prawa odrębnej własności budynku posadowionego na jednej z działek wskazanych pod literą b (oznaczonych jako działki z),
  4. prawa odrębnej własności budowli i urządzeń zainstalowanych na gruncie wskazanym pod literą b (oznaczonym jako działka z) oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją inwestycji pod nazwą Budowa wytwórni.

W oparciu o powyższą uchwałę Spółka zawarła odpowiednie umowy przenoszące nakłady związane z przedmiotowym zadaniem inwestycyjnym wg poniższego:

  1. W dniu 22 marca 2010 r. zawarte zostały z podmiotem A dwie umowy sprzedaży:
    1. warunkowa umowa sprzedaży i umowa sprzedaży (umowa sporządzona w formie aktu notarialnego), w ramach której Zainteresowany sprzedaje podmiotowi A:
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną jako y (odpowiednik ww. uchwały lit. a), pod warunkiem, że Miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nastąpi po doręczeniu Sprzedającemu oświadczenia Prezydenta Miasta (na terenie którego znajduje się działka) o nie skorzystaniu z przysługującego Miastu prawa pierwokupu lub po upływie terminu ustawowego do złożenia oświadczenia przez uprawnionego o skorzystaniu z prawa pierwokupu,
      • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki gruntu oznaczone jako z (odpowiednik ww. uchwały lit. b) wraz z budynkiem posadowionym na tym gruncie (odpowiednik ww. uchwały lit. c),
    2. umowa sprzedaży inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie stanowiące zadanie inwestycyjne pod nazwą Budowa wytwórni..., na którą składają się m. in. prawo odrębnej własności budowli i urządzeń oraz innych rzeczy ruchomych nabytych w związku z realizacją przez Wnioskodawcę inwestycji. Inwestycja zlokalizowana jest na 4 działkach wymienionych w punkcie b uchwały, oznaczonych jako z, stanowiących jeden kompleks. Składniki tej inwestycji zostały szczegółowo wymienione w załączniku do umowy. Wartość inwestycji została określona na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę w dniu 31 stycznia 2010 r.
  1. W dniu 30 kwietnia 2010 r. zawarta została z podmiotem A umowa, której przedmiotem jest:
    1. rozliczenie nakładów dokonanych przez Spółkę w związku z inwestycją Budowa wytwórni,
    2. zlecenie Zainteresowanemu przez podmiot A wykonywania prac w zakresie zarządzania ww. inwestycją,
    3. rozliczanie kosztów finansowania nakładów inwestycyjnych Wnioskodawcy, rozumianych jako zaangażowanie środków finansowych Spółki w nakłady związane z ww. inwestycją.

W dalszej części umowy odnośnie przedmiotu transakcji ustalono co następuje:

  1. nakłady zostaną odsprzedane podmiotowi A po cenie zakupu powiększonej o należny podatek VAT,
  2. w skład wynagrodzenia w zakresie prac związanych z zarządzaniem inwestycją wchodzą:
    • koszty bezpośrednie typu np. koszty personelu, składek ZUS, podróży służbowych,
    • koszty pośrednio związane z wykonywaniem przedmiotu Umowy, z wyłączeniem kosztów ogólnych zarządu,
    • narzut zysku na bazę kosztową.
  3. Zainteresowany będzie obciążał podmiot A kosztami finansowania nakładów inwestycyjnych.

Faktury dokumentujące odsprzedaż nakładów inwestycyjnych na podstawie umowy z dnia 30 kwietnia 2010 r. (pkt 2 Iit.a) opisują jako przedmiot transakcji Budowa wytwórni Refaktura kosztów za okres. Do każdej faktury dołączany jest szczegółowy wykaz refakturowanych wydatków. Transakcje obejmowane są 22% stawką podatku VAT. Odsprzedaż obejmuje nakłady, których obowiązek ponoszenia wynika z zaciągniętych przez Wnioskodawcę zobowiązań w okresie realizacji inwestycji. Nakłady te pochodzą zarówno z okresu przed wyceną rzeczoznawcy (wycena z dnia 31 stycznia 2010 r.) i jednocześnie nieobjęte tą wyceną, jak również nakłady ponoszone po wycenie. W ich skład wchodzą m. in.:

  • nakłady rzeczowe,
  • usługi budowlane, inżynierskie, projektowe,
  • usługi najmu mieszkania, kontenera,
  • kadrowe, telekomunikacyjne, informatyczne, monitoringu i ochrony,
  • usługi noclegowe,
  • koszty inwestora zastępczego,
  • opłaty za energię, za wywóz nieczystości,
  • opłaty za gwarancje bankowe,
  • płace wraz z pochodnymi (np. ZUS), koszty podróży - dotyczące okresu do dnia sprzedaży inwestycji, tj. do dnia 22 marca 2010 r.,
  • ubezpieczenie inwestycji,
  • różnice kursowe.

W stosunku do nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nie objętych tą wyceną, Spółka rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego w miesiącu marcu 2010r., tj. w miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż inwestycji rozumianej jako środki trwałe w budowie (umowa z dnia 22 marca 2010 r. wskazana w pkt 1 lit. b).

Nakład jest prawem majątkowym, który może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Odpłatnością za ww. świadczenie jest kwota, którą nabywca musi zapłacić Wnioskodawcy za poniesione nakłady.

W przedmiotowej sprawie poniesione przez Zainteresowanego nakłady są sumą poniesionych wydatków w związku z prowadzoną inwestycją. Zatem zwrot nakładów, z uwagi na fakt, że przedmiotem świadczenia jest przekazanie za wynagrodzeniem nakładów poniesionych w związku z inwestycją, stanowi odpłatne świadczenie usług w ujęciu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, iż w zakresie nakładów powstałych przed wyceną rzeczoznawcy i jednocześnie nieobjętych tą wyceną, a powstałych przed sprzedażą inwestycji (tj. przed 22 marca 2010 r.), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Należy zwrócić uwagę, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kiedy usługa została wykonana, bowiem kwestię tą ustalają strony umowy.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w zdarzeniu przyszłym. Kwestia dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego w stanie faktycznym została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 5 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-870/10-5/NS.

Ponadto interpretacjami indywidualnymi nr ILPP1/443-870/10-3/NS i nr ILPP1/443-870/10-4/NS z dnia 5 listopada 2010 r. załatwiono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej stawki podatku VAT w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

ILPP1/443-870/10-3/NS, interpretacja indywidualna
ILPP1/443-870/10-4/NS, interpretacja indywidualna
ILPP1/443-870/10-5/NS, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu