Czy przy nabyciu samochodu demonstracyjnego i paliwa do takiego samochodu przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakt... - Interpretacja - IPPP2/443-63/10-2/IG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2010, sygn. IPPP2/443-63/10-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy przy nabyciu samochodu demonstracyjnego i paliwa do takiego samochodu przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2010r. (data wpływu 08 lutego 2010r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego demonstracyjnego i paliwa do takiego samochodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lutego 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego demonstracyjnego i paliwa do takiego samochodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jawna jest dealerem samochodów. Przedmiotem działalności spółki jest m.in. opodatkowana podatkiem VAT sprzedaż samochodów osobowych. W celu prezentacji klientom pojazdów podmiot dysponuje samochodami do jazd demonstracyjnych (testowymi), które figurują w księgach firmy jako towary handlowe. Samochody te (towary handlowe) tak jak i pozostałe pojazdy nabywane są w celu dalszej odsprzedaży klientom. Pojazdy demonstracyjne służą głównie do jazd testowych naszych pracowników z potencjalnymi kupcami lub do indywidualnych jazd testowych klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy nabyciu samochodu demonstracyjnego i paliwa do takiego samochodu przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). zwanej dalej ustawą o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednakże zgodnie z art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, przepis ust. 3 nie dotyczy m.in. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pkt 7 lit. a)

Samochody demonstracyjne, które są nabywane przez wnioskodawcę stanowią towar handlowy, tak jak pozostałe zakupowane przez nich pojazdy w celu dalszej odsprzedaży, bez względu na okres przez jaki będą one znajdowały się w ewidencji towarów.

Z charakteru działalności i przeznaczenia samochodów demonstracyjnych wynika, że warunek art. 86 ust. 4 pkt 7 a) jest spełniony, a więc przysługuje pełne odliczenie podatku VAT w przypadku zakupu samochodów przeznaczonych do jazd testowych.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Ograniczenie to nie dotyczy samochodów o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym przysługuje wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT znajdującego się na fakturach dokumentujących zakup paliwa do pojazdów demonstracyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie