Czy wniesienie tytułem wkładu do spółki komandytowej powyższych składników majątkowych powinno być udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę? - Interpretacja - IPPP3-443-670/09-3/JF

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2009, sygn. IPPP3-443-670/09-3/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy wniesienie tytułem wkładu do spółki komandytowej powyższych składników majątkowych powinno być udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2009 r. (data wpływu 10.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.08.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka rozważa zawiązanie spółki komandytowej lub nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika w istniejącej spółce komandytowej. W ramach wkładu Spółka zamierza wnieść prawa ochronne na wytworzony przez Spółkę we własnym zakresie znak usługowy. Wartość wnoszonego przez Spółkę znaku usługowego wskazana w umowie nowo tworzonej lub istniejącej spółki komandytowej będzie odpowiadała jego wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu zgodnej z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę. Wnoszone przez Spółkę składniki majątkowe nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pozostały (-li) wspólnik (-cy) spółki komandytowej, będący osobą fizyczną albo prawną wniesie (wniosą) tytułem wkładu środki pieniężne.

Zgodnie z planowanym brzmieniem umowy nowo tworzonej spółki komandytowej lub umowy zmieniającej umowę istniejącej spółki komandytowej, Spółka w zamian za wniesienie praw ochronnych do znaku usługowego tytułem wkładu do spółki komandytowej uzyska udział w nowo tworzonej lub istniejącej spółce komandytowej o wartości odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonych praw zgodnej z wyceną sporządzoną przez rzeczoznawcę, tj. wartości netto. Spółka zadeklaruje i zapłaci należny podatek VAT od transakcji wniesienia wkładu (jeżeli zgodnie z otrzymaną interpretacją podatkową Spółka będzie zobowiązana do naliczenia podatku VAT od przedmiotowej transakcji). Kwota odpowiadająca wysokości tego podatku zostanie zapłacona na rzecz Spółki przez spółkę komandytową w formie pieniężnej. Obowiązek zapłaty ww. kwoty pieniężnej zostanie przewidziany w umowie nowo tworzonej spółki komandytowej lub umowie zmieniającej umowę istniejącej spółki komandytowej.

Spółka komandytowa będzie wykorzystywała nabyty tytułem wkładu znak usługowy w swojej działalności gospodarczej, polegającej przede wszystkim na odpłatnym udzielaniu licencji do powyższego znaku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie tytułem wkładu do spółki komandytowej powyższych składników majątkowych powinno być udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę ...

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci praw ochronnych na znak usługowy do spółki komandytowej powinno zostać udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący czynności opodatkowanych są obowiązani wystawiać faktury stwierdzające w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Uwzględniając fakt, iż wniesienie przez Spółkę praw ochronnych na znak usługowy tytułem aportu do spółki komandytowej należy potraktować jako odpłatne świadczenie usług przez Spółkę, powinna ona wystawić fakturę VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje

IPPP3-443-670/09-4/JF, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie