Czy w przypadku gdy faktury będą wystawione na oboje małżonków to takie faktury będą uprawniały wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT na podstawie ar... - Interpretacja - IPPP1/443-519/09-5/IG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2009, sygn. IPPP1/443-519/09-5/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy w przypadku gdy faktury będą wystawione na oboje małżonków to takie faktury będą uprawniały wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009r. (data wpływu 27 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku faktury wystawionej na obydwoje małżonków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku faktury wystawionej na obydwoje małżonków.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca z żoną prowadzi działalność rolną na zasadzie współwłasności (mają wspólne grunty orne, budynki inwentarskie). Od 2005r. jest podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji VAT-7. W tym roku wraz z żoną zdecydowali się na złożenie wniosku do ARiMR na zakup ciągnika rolniczego i wyłożenie kostką brukową placu manewrowego (podwórka, gdzie prowadzona jest hodowla trzody chlewnej). Wniosek został złożony na żonę z uwagi na to, że wnioskodawca przekroczył 40 lat i otrzymałby mniejsze dofinansowanie. Faktura VAT na zakup ciągnika rolniczego i wyłożenie kostką brukową podwórka będzie wystawiona na dwie osoby tzn. żonę i wnioskodawcę. Czyli na fakturze będą figurowały dwie osoby wnioskodawca zarejestrowany podatnik VAT i żona współwłaściciel gospodarstwa rolnego na zasadach współwłasności, a zakupiony ciągnik i wyłożenie kostki brukowej będzie służyło ulepszeniu funkcjonowania prowadzonego gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku gdy faktury będą wystawione na oboje małżonków to takie faktury będą uprawniały wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku. Zakupione towary będą wykorzystywane w gospodarstwie rolnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Faktura będąca podstawą do odliczenia, winna zawierać elementy wymienione w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008r. Nr 212, poz. 1337).

Analizując zdarzenie przyszłe opisane we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy, stwierdzić należy, iż jeżeli wyłącznie Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, zakupione towary będą służyły prowadzonej działalności, a faktura otrzymana przez niego z tytułu nabycia zakupionych towarów zawierać będzie numer VAT Wnioskodawcy, to będzie przysługiwało prawo do odliczenia wynikającego z faktury podatku naliczonego w zakresie, w jakim wydatek nią udokumentowany wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych. Wystawienie faktury na oboje małżonków nie pozbawi wnioskodawcy możliwości odliczenia podatku wynikającego z wystawionej faktury.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji .

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie