Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPP1/443-1911/08-2/PR

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2008, sygn. IPPP1/443-1911/08-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 08.10.2008r. (data wpływu 13.10.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zrealizowanych projektów- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.10.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zrealizowanych projektów.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) 2004-2006 przyjętego przez Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 01 lipca 2004r. w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz.U. Nr 166, poz. 1745) Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w x podpisał umowy:

  1. nr I......... o dofinansowanie Projektu Modernizacja i doposażenie bloku operacyjnego szpitala SPZOZ w x nr I........... w ramach Priorytetu 3 Rozwój lokalny (z wyłączeniem Działania 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa) w dniu 30 grudnia 2004r. z Wojewodą jako Instytucją Pośredniczącą,
  2. nr M............ o dofinansowanie Projektu Wymiana aparatów rtg Szpitala i Przychodni Specjalistycznej SPZOZ x w ramach Priorytetu 1 Rozbudowa 1 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów, Działanie 1.3, w dniu 01 lutego 2007r. z Wojewodą jako Instytucją Pośredniczącą.

Ad.1) Projekt Modernizacji bloku operacyjnego (...) został zrealizowany w latach 2005-2006 i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). Współfinansowanie projektu przedstawiało się następująco:

  • 75 % wydatków poniesionych przez SPZOZ x na wymieniony projekt finansował EFRR,
  • 10 % wydatków poniesionych przez SPZOZ x finansował Budżet Państwa
  • 25 % SPZOZ x otrzymał dotację od organu założycielskiego Starostwa Powiatowego w x.

Przedmiotem umowy zawartej z Instytucją Pośredniczącą było przeprowadzenie niezbędnych remontów pomieszczeń bloku operacyjnego szpitala SPZOZ x oraz zakup wyposażenia w postaci aparatów do znieczulania oraz sterylizatora gazowego i stołu operacyjnego. W bloku operacyjnym SPZOZ uprawnieni pracownicy (lekarze i pielęgniarki) wykonują operacje chirurgiczne i wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne dla potrzeb pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych, których leczenie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia (ok. 97 % naszych przychodów). Przychody te w zakresie podatku VAT korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), załącznik nr 4, poz. 9, symbol PKWiU 85.1 Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

Ad 2) Projekt Wymiana aparatów rtg (...) został zrealizowany w grudniu 2007r.

Współfinansowanie projektu przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) przedstawia się następująco:

  • 52,40 % wydatków poniesionych przez SPZOZ x na wymieniony projekt finansuje EFRR,
  • 47,60 % wydatków pokrył SPZOZ x z własnych środków poprzez zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego na ten cel.

Przedmiotem umowy zawartej z Instytucją Pośredniczącą była wymiana 4-ch aparatów rtg w szpitalu i przychodni SPZOZ x oraz przeprowadzenie niezbędnych remontów pomieszczeń pracowni i zaplecza rtg. W pracowniach rtg szpitala oraz przychodni SPZOZ x technicy rtg wykonują zdjęcia rtg poszczególnych części ciała pacjenta. Przychody uzyskane ze sprzedaży zdjęć rtg (finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz w nieznacznym stopniu osoby prawne i fizyczne) również korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), załącznik nr 4, poz. 9, symbol PKWiU 85.1 Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

Nadmieniamy, iż nie wynajmujemy jakichkolwiek pomieszczeń w bloku operacyjnym oraz w pracowniach RTG innym podmiotom oraz wykonujemy w tych miejscach czynności tylko i wyłącznie medyczne na rzecz ochrony zdrowia ludzkiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przytoczonym przypadku brak jest podstaw do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją Projektów: Modernizacja i doposażenie bloku operacyjnego szpitala SPZOZ w x oraz Wymiana aparatów rtq Szpitala i Przychodni Specjalistycznej SPSOZ x w związku z wykonywaniem tylko i wyłącznie za pomocą bloku operacyjnego i aparatów rtg sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, tj. usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym opisuje, że ramach projektów współfinansowanych ze środków EFRR, przeprowadzono niezbędne remonty pomieszczeń bloku operacyjnego, pracowni i zaplecza RTG w szpitalu SPZOZ x oraz dokonano zakupu wyposażenia tj. aparatów do znieczulania, aparatów RTG oraz sterylizatora gazowego i stołu operacyjnego. W przedmiotowym wniosku, Wnioskodawca podkreśla, iż usługi przez niego świadczone na w/w urządzeniach medycznych w wyremontowanych pomieszczeniach bloku operacyjnego oraz pracowni RTG wraz z zapleczem, stanowią usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85.1), wymienione z załączniku nr 4, poz. 9, w związku z czym na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, iż nie wynajmuje w/w pomieszczeń innym podmiotom.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych na remont i zakup aparatury specjalistycznej na blok operacyjny oraz wymiany aparatów RTG w szpitalu SPZOZ x, z uwagi na fakt, iż związane będą one ze świadczeniem usług ochrony zdrowia ludzkiego (PKWiU 85.1), a więc czynnościami korzystającymi ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zatem nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Istota interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zrealizowanych projektów.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie