Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie działając na podstawie art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia ... - Interpretacja - USIII/443/VAT/569/48/07EL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.07.2007, sygn. USIII/443/VAT/569/48/07EL, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie działając na podstawie art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 16.05.2007 r. (uzupełnienie 10.07.2007 r.) o interpretację z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy podziela pogląd wyrażony w ww. wniosku.

Wnioskiem z dnia 16 maja 2007 r. (uzupełnienie z dnia 10.07.2007 r. ) zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych oraz sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Nieliczne transakcje z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej rejestrowane są przez drukarki fiskalne. Obecnie, z związku z budową budynku mieszkalnego z mieszkaniami na sprzedaż (PKW i U 70.12.1 ustalono, na podstawie pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi Nr OK-5672/KU-2116/2007 z dnia 22.06.2007 r. ) ma zamiar podpisać umowy z przyszłymi nabywcami mieszkań, miejsc parkingowych w wiacie garażowej i miejsc postojowych. Na mocy tych umów przyszli nabywcy - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej - będą wpłacać zaliczki na poczet zakupu mieszkań, miejsc parkingowych i miejsc postojowych.

W związku z powyższym złożył Pan zapytanie:
czy jest Pan zobowiązany zarejestrować otrzymaną zaliczkę poprzez drukarkę fiskalną, a jeśli tak to jak powinien Pan postąpić, jeżeli zaliczka wpłynie na konto bankowe w ostatnim dniu miesiąca, a wyciąg bankowy możliwy jest do uzyskania przez podatnika najwcześniej pierwszego dnia nowego miesiąca ?

Stoi Pan na stanowisku, iż zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W pozycji 42 tego załącznika ujęta jest dostawa nieruchomości, co - Pana zdaniem - obejmuje sprzedaż lokali mieszkalnych, miejsc parkingowych w otwartej wiacie garażowej i miejsc postojowych. Fakt rejestrowania za pomocą drukarek fiskalnych sprzedaży materiałów instalacyjnych nie ma, Pana zdaniem, wpływu na możliwość korzystania z opisanego powyżej zwolnienia.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych oraz sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Nieliczne transakcje z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej w wyżej opisanej działalności są ewidencjonowane przy zastosowaniu drukarki fiskalnej. Ponadto buduje Pan budynek mieszkalny z mieszkaniami na sprzedaż wraz z miejscami parkingowymi w wiacie garażowej i miejscami postojowymi.

Opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ), zwanej dalej ustawą , podlega między innymi odpłatna dostawa na terytorium kraju, przez którą należy rozumieć przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami zaś, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych m.in. :

111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne;

112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe.

Pojęcia lokalu mieszkalnego, czy też nieruchomości oraz nieruchomości wspólnej, nie zostały zdefiniowane w ustawie. Pomocne zatem będzie odwołanie się do regulacji zawartych w ustawie o własności lokali oraz kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali ( j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80 poz. 903 ze zm. ) samodzielnym mieszkaniem jest wyodrębniona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Z przepisu art. 2 ust. 4 ww. ustawy wynika, że do lokalu mogą należeć, jako jego część składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi.

Z treści z art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. u. 16 poz. 93 ze zm. ) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności ( grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Z treści art. 111 ust. 1 ustaw, wynika, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na mocy delegacji ustawowej - zawartej w ww. art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy - minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Wykonaniem tej delegacji są przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) zwane dalej rozporządzeniem. Przedmiotowe rozporządzenie dotyczy między innymi zwolnień niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Generalnie rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących przewiduje dwa rodzaje zwolnień:

  • podmiotowe zwalniające podatnika z obowiązku ewidencjonowania w zakresie całej prowadzonej przez niego działalności - kryterium tego zwolnienia jest wielkość uzyskanych obrotów,
  • przedmiotowe zwalniające z ewidencjonowania tylko ściśle określone czynności.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Pozycja 42 tego załącznika ( mieszcząca się w części II : Sprzedaż dotycząca szczególnych czynności ) zawiera zapis "Dostawa nieruchomości".

Jednocześnie należy dodać, iż z treści § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804 ) do dnia 31 grudnia 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Pozycja 36 tego załącznika ( mieszcząca się w części II : Sprzedaż dotycząca szczególnych czynności ) zawiera zapis "Dostawa nieruchomości".

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia uznać należy, iż zarówno mieszkania, miejsca parkingowe w wiacie garażowej jak i miejsca postojowe są nieruchomościami. Wobec powyższego zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana wymieniony w załączniku do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących pod poz. 42 "Dostawa nieruchomości" jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej. Natomiast w stosunku do pozostałych czynności wykonywanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opisanych w przedmiotowym wniosku, dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powstał obowiązek ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

Ponadto, zgodnie z art. 14 b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie