Czy transakcje zbycia gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu podatekiem od towarów i usług? - Interpretacja - 1409/PP/443/10/07/mc

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2007, sygn. 1409/PP/443/10/07/mc, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Tożsamy z
Pytanie podatnika

Czy transakcje zbycia gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu podatekiem od towarów i usług?

Referencje
1414/PP/PO/443-20/06/JW, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
US40/VAT/1463/2006/ADB, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pismem z dnia 16 stycznia 2007 roku Pani ............. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
Dnia 10.03.2006 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę sprzedaży gruntu rolnego ze spółką ........ Wartość transakcji wynosiła 56.380,- zł. Miała to być pierwsza i ostatnia transakcja sprzedaży. Gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzi jedenaście odrębnych części pola rolnego Strona zostało nabyte w drodze spadku po rodzicach w 2003 roku.W 2007 roku Spółka ....... zamierza zakupić następny grunt rolny od Wnioskodawczyni. W złożonym wniosku strona zwraca się o udzielenie wiążącej interpretacji: - czy od pierwszej transakcji zawartej w 2006 r powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT, - czy od planowanej drugiej transakcji w 2007 r powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT, - czy też obowiązek w podatku VAT powstanie od obydwu transakcji ?Zdaniem Wnioskującej zarówno od transakcji zawartej w 2006 roku jak i planowanej drugiej transakcji w 2007 roku nie będzie ona obowiązana do zapłaty podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie postanowił co następuje: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez towary rozumie sie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w kwalifikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Oznacza to, że sprzedaż działki rolnej, leśnej lub rekreacyjnej jest zwolniona od podatku od towarów i usług, a transakcje te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie to obowiązuje niezależnie od tego, czy sprzedawca sprzedaje majątek własny, czy też zakupił grunty rolne celem ich sprzedaży z zyskiem. Bez znaczenia dla obowiązywania zwolnienia ma również fakt, czy sprzedaż jest dokonywana jednorazowo, czy też wielokrotnie. Charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego, lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli takiego planu nie ma, należy oprzeć się o zapisy zawarte w ewidencji gruntów. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskującą stan faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Legionowie