P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-2/14a/07/GM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.01.2007, sygn. 1432/PP/P/440-2/14a/07/GM, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:

postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 05.12.2006r. w zakresie pytania dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.12.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i stanie faktycznym opisanym poniżej.

Stan faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie projektowania odzieży, dodatków do odzieży, obuwia, biżuterii, mebli, projektowania wzornictwa tkanin. Poza projektowaniem wykonuje zaprojektowaną przez siebie odzież i sprzedaje poprzez agenta, z którym ma podpisaną umowę o współpracy. Umowa z agentem przewiduje stałe pośredniczenie przy zawieraniu przez Stronę umów sprzedaży ubiorów, dodatków do ubiorów zaprojektowanych przez Podatnika, stanowiących jego własność, w ilości i asortymencie wskazanym przez agenta. Agent dokonuje sprzedaży ubiorów, o których mowa powyżej, na zasadach sprzedaży detalicznej poszczególnym klientom lokalu użytkowego położonego w Centrum Handlowo-Usługowym XX. Umowa zobowiązuje agenta do informowania Strony w terminie do piętnastego (15) dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy, o ilości sprzedanych w imieniu i na rzecz Podatnika towarów, będących przedmiotem umowy. Ponadto, w terminie do piętnastego (15) dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy umowa określa wypłatę dla Podatnika kwoty uzyskanej ze sprzedaży towarów, pomniejszonej o wynagrodzenie agenta.

Pytanie Strony:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli podatnik wydaje towar podmiotowi, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt. 4 (między innymi agentowi) obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zapłaty za sprzedany przez agenta towar, nie później niż dnia 30-tego od momentu sprzedaży, za który zdaniem Strony należy uznać dzień, w którym agent przedstawia zestawienie dokonanej sprzedaży za dany okres rozliczeniowy tj. 15 dzień następnego miesiąca po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w treści wniosku, w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z umową agencyjną, gdzie Strona występuje w charakterze zleceniodawcy.

Zgodnie z art. 758 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Oznacza to, że dokonując transakcji agent (zleceniobiorca) cały czas działa w imieniu zleceniodawcy, a zatem sprzedaż dokonywana jest formalnie przez zleceniodawcę nawet, jeżeli w jego imieniu działa agent (zleceniobiorca).

Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) zakłada w art. 19 ust. 1, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem m.in. ust. 2-21.

W myśl art. 19 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik wydaje towar podmiotowi, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt. 4 (tj. prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającemu funduszami inwestycyjnymi, agentowi, zleceniobiorcy lub innej osobie świadczącej usługi o podobnym charakterze), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w terminie 30 dni, licząc od dnia wykonania usługi przez ten podmiot.

Reasumując należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy w niniejszej sprawie powstanie stosownie do art. 19 ust. 3 ustawy o podatku VAT, tj. z chwilą otrzymania przez Stronę zapłaty za towar, nie później niż w terminie 30 dni, licząc od dnia wykonania usługi przez agenta (zgodnie z umową agencyjną za dzień wykonania usługi należy uznać dzień, w którym agent przedstawia zestawienie dokonanej sprzedaży za dany okres rozliczeniowy).

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (05.12.2006r.).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14c ustawy

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany