Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 ... - Interpretacja - PP/443-36/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2006, sygn. PP/443-36/2006, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Gmina Bodzechów jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Gmina zakupiła usługę dot. wymiany słupa oświetlenia ulicznego w miejscowości Denkówek i uiściła podatek VAT kontrahentowi. Konieczność remontu oświetlenia ulicznego powstała na skutek kolizji drogowej spowodowanej przez indywidualnego uczestnika ruchu drogowego. Z uwagi na fakt, iż sprawca kolizji posiada ubezpieczenie OC na okoliczność w/w wypadków, Gmina wystąpiła do firmy ubezpieczeniowej o odszkodowanie za wyrządzone szkody.

Na Gminie ciąży obowiązek dokonania remontu i usuniecia przedmiotowej szkody w ramach jej działalności statutowej na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). Zadaniem własnym Gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, cieplną oraz gaz. Gmina nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej związanej z oświetleniem ulicznym.

Strona zwraca się z zapytaniem czy ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionej usługi dot. wymiany słupa oświetlenia ulicznego? Zdaniem Gminy takie prawo nie przysługuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujacych te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy wskazano, ze podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższa zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Uwzględniając powyższe Gmina jako zarejestrowany podatnik podatku VAT nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z tyt. prowadzonej inwestycji polegającej na remoncie oświetlenia ulicznego, ponieważ jest to działalność statutowa Gminy i działalność taka nie podlega podatkowi VAT (art. 15 ust. 6 ustawy).

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim