Podatnik zajmuje się: wykonywaniem kutych ogrodzeń, balustrad, krat oraz wszelkimi pracami związanymi z metalem i jego obróbką, czyli jak to określił... - Interpretacja - PP/443-15/2006/BK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2006, sygn. PP/443-15/2006/BK, Urząd Skarbowy w Żywcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zajmuje się: wykonywaniem kutych ogrodzeń, balustrad, krat oraz wszelkimi pracami związanymi z metalem i jego obróbką, czyli jak to określił w piśmie ślusarstwem budowlanym.

Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE i ma zamiar świadczyć usługi wraz z materiałem poza terytorium kraju tj. w Słowacji na rzecz osób prywatnych oraz dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami VAT-UE.

Pytanie Podatnika dotyczy sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług wraz z określeniem stawek podatku VAT na wykonywane usługi ślusarstwa budowlanego poza granicami RP tj. na Słowacji.

Zdaniem Podatnika będzie przysługiwała mu zerowa stawka podatku VAT na towary i świadczone usługi dla klientów z Unii.

Tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika w przedmiotowej sprawie, a jego stanowisko jest następujące :

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze, wykonywane przez Pana usługi w zakresie ślusarstwa budowlanego (jako związane z konkretną nieruchomością) uznawane są za wykonywane w miejscu położenia nieruchomości i podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są wykonywane, tj. w przedmiotowym przypadku na Słowacji.

Oznacza to, że nie musi Pan doliczać do świadczonej usługi polskiego podatku VAT. Ewentualny obowiązek rejestracji dla podatku od wartości dodanej na Słowacji będzie uzależniony od regulacji w tym państwie. Jeżeli przepisy słowackie przewidują możliwość rozliczenia podatku przez nabywcę usługi, wówczas nie będzie Pan miał obowiązku rejestracji w kraju wykonania usługi.

Na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji), tj. czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą towarów, czy też świadczeniem usług oraz prawidłowego jego opodatkowania.

Jeżeli mamy do czynienia z usługą związaną z nieruchomościami, to wówczas ma zastosowanie powołany art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem podlega ona opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie jest świadczona.

Z kolei zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu stawką 0%, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Z art. 7 ustawy wynika natomiast, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami ja właściciel.

Z zapytania nie wynika, że nabywca będzie miał prawo rozporządzać tym towarem.

Z kolei zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa ma miejsce pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  1. Podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. Osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego - art. 13 ust. 3 ustawy.

Pan przedstawia stanowisko, iż przemieszczenie towarów z Polski na Słowację nie będzie stanowić dostawy wewnątrzwspólnotowej na podstawie art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Stosownie do tego przepisu, przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W myśl powołanych powyżej przepisów, w przypadku gdyby dokonywał Pan na rzecz słowackiego nabywcy dostawy towarów wraz z ich montażem na Słowacji przewiezienie tych towarów na Słowację nie podlega opodatkowaniu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy , gdyż opodatkowaniu na Słowacji podlega cała transakcja obejmująca wartość dostarczonego towaru oraz usługi jego montażu. Podatek ten winien być rozliczony na Słowacji, według stawki obowiązującej w tym kraju. Miejscem opodatkowania transakcji jest kraj, w którym towary są montowane.

W przypadku gdy dostawa dokonana jest na rzecz podatnika zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, w którym towary są montowane, ciężar rozliczenia podatku z tej dostawy wraz z montażem spoczywa na nabywcy.

Reasumując, jeżeli dokonuje Pan na rzecz kontrahenta ze Słowacji dostawy towarów wraz z usługą ich montażu, to zastosowanie będzie miał przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług . Natomiast jeżeli wykona Pan usługę budowlaną, zastosowanie znajdzie przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, z tym, że w obu przypadkach miejsce opodatkowania transakcji przypada poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 19 kwietnia 2006 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Żywcu