Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordyna... - Interpretacja - I USB III/103/2005/KK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2006, sygn. I USB III/103/2005/KK, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2005r. dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów przekazywanych nabywcom w formie nagród, w związku z przekroczeniem określonego pułapu zakupów.

W dniu 8 grudnia 2005r. wpłynął wniosek z dnia 11 listopada 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W rozpatrywanym wniosku stwierdza Pan, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym napojami energetyzującymi. W celu zdynamizowania sprzedaży swoich produktów organizuje Pan akcje promocyjne polegające na tym, iż w przypadku przekroczenia określonego pułapu zakupów nabywcy otrzymują odpowiednie nagrody w postaci np. odkurzaczy, mikrofalówek. Wartość nagród i ich rodzaj uzależniony jest od wartości zakupów, o czym nabywcy każdorazowo są informowani. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie przychodu osiąganego przez firmę.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem:- czy od nieodpłatnego przekazania towarów stanowiących nagrody podczas akcji promocyjnych, które to przekazanie jest bezpośrednio związane z celami prowadzonej działalności jest Pan zobowiązany naliczyć należny podatek VAT.

Zdaniem Pana przekazanie nagród nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, ponieważ wiąże się bezpośrednio z celami prowadzonej przez Pana działalności, tj. zwiększeniem obrotów ze sprzedaży towarów.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ponadto w niektórych sytuacjach, wskazanych w ustawie, opodatkowaniu podlega także nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 3 ww. ustawy przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3 - zgodnie z art. 7 ust. 4 ww. ustawy - rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  • o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  • których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Zatem z analizy przywołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przekazanie towarów nie będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi oraz prezentami o małej wartości w rozumieniu ustawy jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W rozpatrywanym wniosku wskazuje Pan, że w celu zdynamizowania sprzedaży swoich produktów organizuje akcje promocyjne polegające na przekazywaniu nabywcom swoich towarów odpowiednich nagród w postaci np. odkurzaczy, mikrofalówek. Dowodzi Pan, że przekazanie towarów stanowiących nagrody wiąże się ze zwiększeniem obrotów uzyskiwanych ze sprzedaży towarów i tym samym ma wpływ na uzyskiwany przychód, dlatego też przekazanie to wiąże się bezpośrednio z celami prowadzonej działalności i nie podlega - Pana zdaniem - opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego - w świetle ww. przepisów - nieodpłatne przekazanie towarów (nagród rzeczowych) kontrahentom w ramach organizowanej akcji promocyjnej, w przypadku gdy przekazywane towary nie spełniają kryteriów prezentów o małej wartości i w sytuacji, kiedy przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub części, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ww. art. 5 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan faktyczny, stanowisko przedstawione przez Pana w rozpatrywanym wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty