Postanowienie - Interpretacja - 1434/PV/443-163/05/ABS

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. 1434/PV/443-163/05/ABS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 16.09.2005r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług działalności psychologicznej i psychoterapeutycznej


- stwierdza, że stanowisko jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 16.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 26.09.2005r.) uzupełnionym na wezwanie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w dniu 07.11.2005r. (data wpływu do Urzędu 09.11.2005r.), Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pani usługi w zakresie psychologii i psychoterapii, sklasyfikowane według PKWiU w grupowaniu 85.14.13. Zdaniem wnioskodawczyni świadczone usługi są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 9 tego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) sklasyfikowane w grupowaniu ex 85. Do w/w grupowania należy podkategoria PKWiU 85.14.13 tj. usługi świadczone przez psychoterapeutów i psychologów. W związku z tym, że w grupowaniu PKWiU 85 mieszczą się wyłącznie usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej a ustawodawca w załączniku nr 4 do ustawy nie wyszczególnił żadnych innych usług w tym zakresie, dla których zwolnienie to nie miałoby zastosowania, zatem działalność psychologiczna i psychoterapeutyczna sklasyfikowana w w/w grupowaniu jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko potwierdził również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w wyroku z dnia 06.11.2003r. w sprawie C-45/01 Christoph-Dornier-Stiftung für Klinische Psychologie orzekł, że pojęcie ?opieki medycznej?, podlegającej zwolnieniu z podatku VAT, obejmuje świadczenie wszelkich usług, o których mowa w art. 13A(1)(c) VI Dyrektywy VAT, w tym usług paramedycznych wykonywanych przez osoby niebędące lekarzami, takich jak usługi psychoterapeutyczne wykonywane przez wykwalifikowanych psychologów.
Rozstrzygając tę sprawę ETS stanął na stanowisku, iż ze względu na zasadę neutralności opodatkowania VAT nie jest dopuszczalne zróżnicowanie sytuacji prawnopodatkowej podmiotów świadczących określone usługi medyczne w zależności od tego, czy funkcjonują jako jednostki publicznej służby zdrowia, czy też jako podmioty prawa prywatnego. ETS podkreślił także, że przedmiotowe zwolnienie z VAT ma zastosowanie niezależnie od tego, czy pacjenci korzystający z określonych usług medycznych otrzymują z tego tytułu zwrot poniesionych wydatków z ich ubezpieczenia zdrowotnego.

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego informuje, iż odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga