Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, §3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2... - Interpretacja - PP/443/58/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. PP/443/58/05, Urząd Skarbowy w Jaśle

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, §3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4.11.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 4.11.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje usługi transportowe oraz spedycyjne. Miejscem świadczenia tych usług jest Polska. Faktury wystawiane są 7 dni od wykonania usługi. Na fakturach w pozycji data sprzedaży wpisywana jest data wykonania usługi.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego związanego ze świadczonymi przez Spółkę usługami transportowymi i spedycyjnymi. Wyrażono stanowisko, że termin wystawienia faktury VAT nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego dotyczącego świadczonych usług, natomiast zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy VAT z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, od dnia wykonania tych usług.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i lit. b obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług:

    a) transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
    b) spedycyjnych i przeładunkowych (...).

Powyższe oznacza, że w przypadku tych usług pierwszorzędne znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego ma termin zapłaty, ale tylko wówczas gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie 29 dni od daty jej wykonania gdyż 30 dnia obowiązek podatkowy powstanie niezależnie od tego że zapłaty nie dokonano. Wówczas dzień otrzymania zapłaty , czyli uiszczenia należnej kwoty na rzecz usługodawcy powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

W myśl § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Obowiązek ten dotyczy świadczenia usług na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z powyższym zapisem, ostateczny termin wystawienia faktury, to data powstania obowiązku podatkowego, czyli 30 dzień od dnia wykonania usługi, a jeśli płatności dokonano wcześniej, to wówczas będzie to dzień zapłaty. Faktura może być wystawiona również przed powstaniem obowiązku podatkowego jednak nie wcześniej niż 30 dnia przed jego powstaniem. Skoro najbardziej odległy termin wystawienia faktury i powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia przedmiotowych usług wynosi 30 dni od dnia wykonania usługi a najwcześniejszy termin w jakim faktura może być wystawiona to 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego , faktura najwcześniej może być wystawiona w dniu, w którym usługa została wykonana. W przypadku usług transportowych i spedycyjnych, termin wystawienia faktury VAT nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego, jak ma to miejsce w odniesieniu do czynności rozliczanych na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

W myśl art. 19 ust.15 w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 art. 19, a więc m.in. w stosunku do usług transportowych i spedycyjnych, otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Dlatego też każda wpłacona zaliczka na poczet tych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego w stosunku do wpłaconej kwoty zaliczki niezależnie od tego kiedy zostanie wystawiona faktura potwierdzająca otrzymanie tej zaliczki. W przypadku gdy końcowa zapłata nie została uiszczona w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi - obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od dnia wykonania usługi, w stosunku do niezapłaconej części należności.

Reasumując w sytuacji opisanej we wniosku gdy nie dokonano zapłaty za wykonaną w dniu 2 września usługę obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od jej wykonania czyli 2 października. Faktura za wykonaną usługę może być wystawiona najwcześniej w dniu 2 września, najpóźniej w dniu 2 października. Termin wystawienia faktury nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Jaśle