Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pk... - Interpretacja - US-PP/443/67/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. US-PP/443/67/05, Urząd Skarbowy w Sanoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek Spółki z dnia 24.10.2005 r. złożony do tut. organu podatkowego w dniu 25.10.2005 r. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż świadczenie usług przez Spółkę związanych z nieruchomością na terenie Rumunii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 11.03.2004 r. w Polsce postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 25.10.2005 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Przedstawiając stan faktyczny Spółka podaje, iż: przez okres trzech tygodni b.r. pracownicy firmy wykonywało prace spawalnicze urządzeń przemysłu mleczarskiego w zakładzie mleczarskim w Rumunii. Wszelkie materiały do montażu zużywane (tarcze szlifierskie, materiały do pasywacji rurociągów, gaz techniczny) dostarczał inwestor z którym została podpisana umowa. Ponadto Spółka informuje, że nie jest zarejestrowana na terenie Rumunii jako płatnik podatku VAT. Wobec powyższego Spółka wnosi pytanie: "Czy ta usługa, czyli prace spawalnicze w zakładzie mleczarskim - usługa na nieruchomości - będzie usługą opodatkowaną podatkiem VAT w Polsce?. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż powyższa usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cytowanej ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 24.10.2005 r. a otrzymanym w dniu 25.10.2005 r., dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy z dnia 11.03.2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów.

Poprzez odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w cyt. przepisie rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa co wynika z art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT. Ogólna norma dotycząca miejsca świadczenia usług wyrażona jest w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, który stanowi, iż miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług związanych w nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. W świetle wyżej wymienionych przepisów usługi spawalnicze urządzeń przemysłu spożywczego w zakładzie mleczarskim świadczone przez Spółkę poza terytorium kraju - w tym przypadku w Rumunii - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Regułą w takich przypadkach jest to, że z tytułu świadczonej usługi polski podatnik nie wykaże obowiązku podatkowego w Polsce, bowiem będzie to usługa pozostająca poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Ponadto informujemy, iż ocenie prawnej nie poddano dołączonych do wniosku załączników, gdyż interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Zgodnie z art. 14b § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie ul. Geodetów 1 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sanoku w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Zażalenie na postanowienia zgodnie z art. 222 cytowanej Ustawy Ordynacja podatkowa, winno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a oraz art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej w/g. stawki; 5,- zł od zażalenia i po 0,50 zł od załącznika do zażalenia.

Urząd Skarbowy w Sanoku