P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - UCP.III./443-0104/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. UCP.III./443-0104/05, Urząd Skarbowy w Człuchowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a par.1 i par.4 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60/, po rozpatrzeniu wniosku ..., NIP ..., z 28 kwietnia 2005r., uzupełnionego pismem z 24 czerwca 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku wystawienia faktur i uwzględnienia w bieżącym obrocie kolejnych rat płatności za nieruchomość sprzedaną przed laty /czynność nie podlegała opodatkowaniu VAT, sprzedaż miała miejsce w okresie gdy Jednostka korzystała ze zwolnienia od opodatkowania VAT/,

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny poinformował, że kilka lat wcześniej sprzedał nieruchomość, która ze względu na status, nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tym okresie ... korzystało ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Należność za sprzedaż została rozłożona na kilka rat, płatnych raz w roku. Obecnie wpływają kolejne raty płatności, o których mowa. Wnioskodawca wskazuje, że na mocy ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zobowiązany jest wystawiać fakturę po otrzymaniu całości lub części należnej wpłaty, a w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty. Na tle powyższego sformułował pytanie czy ma obowiązek wystawienia faktury VAT i wliczenia płatności do obrotu, kolejnych rat płatności za sprzedaż przedmiotowej nieruchomości?

Zajmując stanowisko w sprawie stwierdził, że w opisanym stanie rzeczy winien wystawiać fakturę VAT dokumentującą przyjęcie kolejnej raty płatności, ująć ją w ewidencji sprzedaży jako bieżący obrót.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Człuchowie stwierdza, co następuje:

W opisanym stanie faktycznym nie należy wystawiać faktur VAT, a wpływających rat płatności ujmować w bieżącym obrocie. Sprzedaż miała miejsce w okresie, gdy Starostwo nie było zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a dodatkowo status nieruchomości powodował, że zwolniona ona była przedmiotowo z VAT. Skutkowało to tym, że dokonana sprzedaż nie rodziła obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, a co się z tym wiąże obowiązku wystawienia faktury VAT, właściwego dla podatników tego podatku, ani zaewidencjonowania w rejestrze VAT.

Mając na względzie powyższe stwierdzam, że rozłożenie płatności na raty /w poprzednio obowiązującym stanie prawnym/ i obecnie ich zapłata nie jest dostawą w rozumieniu art.7 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm./, która rodziłaby obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 19 ustawy, stąd nie skutkuje, u obecnie już czynnego podatnika podatku od towarów i usług, obowiązkiem ujmowania ich w bieżącym obrocie, podobnie jak naliczania podatku czy wystawienia faktury VAT.

Urząd Skarbowy w Człuchowie