Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca pobiera opłaty za oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste. - Interpretacja - PP/443-9/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. PP/443-9/05, Urząd Skarbowy w Staszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca pobiera opłaty za oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste.

Wobec powyższego wnioskodawca pyta "czy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, jeżeli prawo to nabyte zostało na podstawie umowy cywilnoprawnej w formie aktu notarialnego od jednostki, dla której użytkowanie wieczyste ustanowione było w drodze decyzji administracyjnej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?" Przy czym wnioskodawca nadmienia, iż sprzedaż tego prawa następcy prawnemu powoduje jedynie zmianę użytkownika wieczystego, a nie wymiar opłaty rocznej.

Jednocześnie wyraża pogląd, iż w/w czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną przez wnioskodawcę opinię, podziela przedstawione stanowisko w powyższej sprawie.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest świadczeniem usług w rozumieniu w/w art. 8 ust. 1 ustawy i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże w myśl art. 15 ust. 6 powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, w ocenie tut. Organu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług opłaty za użytkowanie wieczyste ustalone w drodze decyzji administracyjnych. Wyłączone z opodatkowania będą również opłaty roczne ustalone dla kontynuatorów prawa wieczystego użytkowania.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnikalub osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Staszowie