Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordy... - Interpretacja - US35/PP1/443-146/04/PN

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.08.2004, sygn. US35/PP1/443-146/04/PN, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 24.06.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 25.06.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 15.07.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535), Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cele lub rezultat takiej działalności. Natomiast w ust. 2 w/w przepisu, przez działalność gospodarczą dla potrzeb niniejszej ustawy rozumie się wszelką działalność producentów handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jednocześnie w ust. 3 pkt 2 i 3 w/w ustawy stwierdza się, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się: czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywanych -czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik jest stroną umowy zlecenia zawartej pomiędzy nim a menadżerem, przedmiotem zawartej umowy zlecenia jest: prowadzenie spraw spółki i zarządzaniu jej majątkiem oraz przedsiębiorstwem przy jednoczesnym dążeniu do wzrostu sprzedaży towarów i zysku spółki. Praca wykonywana jest osobiście i świadczona głównie w siedzibie spółki. Jednocześnie zleceniobiorca zatrudniony jest na umowę o pracę w innym podmiocie. Powyższa umowa zawiera każdorazowo warunki co do przedmiotu zobowiązania i wynagrodzenia. Stosunek prawny łączący zleceniodawcę ze zleceniobiorcą należy kwalifikować jako umowę zlecenie a przychody z uzyskiwanych umów zlecenia i o dzieło, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, iż strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług dla czynności wynikających z przedstawionego stanu faktycznego. Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym czynności o którym mowa wyżej - istniały więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności. Ponadto z przepisu wynika, iż te prawne więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą:warunków wykonywanych czynności wynagrodzeniaodpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynnościW ocenie tut. organu podatkowego dla uznania, że wyżej wymienione warunki zostały spełnione, niezbędna jest ich indywidualizacja w treści zawartej umowy zlecenia. Brak odpowiedzialności zlecającego w związku z wykonaniem czynności w ramach umowy zlecenia, kwalifikuje zleceniobiorcę jako podatnika podatku VAT. Jednocześnie ujęta w przepisach kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność członków zarządu spółki dalece wykracza poza ramy odpowiedzialności właściwej dla umów o pracę. Natomiast zleceniodawca część ryzyka ekonomicznego związanego z prowadzeniem spraw spółki przenosi na zleceniobiorcę na zasadach ogólnych kodeksu spółek handlowych.Wobec powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, iż podatnik nie spełnia warunków ujętych w art. 15 ust. 3 pkt 3. Tym samym świadcząca te usługi osoba jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a czynności te będące przedmiotem wniosku podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście