W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 14.06.2004 r. nr TF/US/012 dotyczące zasad wystawiania faktur VAT na podstawie § 13 rozporządzenia ... - Interpretacja - PP/443/183/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.07.2004, sygn. PP/443/183/2004, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 14.06.2004 r. nr TF/US/012 dotyczące zasad wystawiania faktur VAT na podstawie § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DZ. U. nr 97, poz. 971) , Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

W § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług obowiązującego od dnia 1 maja 2004 r. ustawodawca wprowadził zmiany w zasadach wystawiania faktur VAT. Zgodnie z tym przepisem faktura rpoże być wystawiona przez nabywcę towarów i usług zamiast przez ich dostawcę. Obieg faktur jest w tej sytuacji odwrotny od znanego dotychczas. Nabywca, otrzymując towar, wystawia dostawcy fakturę, w której potwierdza dokonanie nabycia , określa rodzaj i ilość nabytych towarów ( lub usług ), ich cenę , a także kwotę należnego podatku VAT. Dostawca po akceptacji takiej faktury traktuje ją jako dokument dostawy i na jej podstawie rozlicza należny podatek VAT. Dla nabywcy wystawiona przez niego faktura jest podstawą do odliczenia podatku naliczonego od dokonanego nabycia.

Przedstawione powyżej zasady "samofakturowania" nie mają zastosowania do prowadzonej przez Pana Firmę działalności w zakresie agencyjnej sprzedaży biletów lotniczych. Zasady wystawiania faktur w przypadku agencyjnej sprzedaży biletów lotniczych nie uległy zmianie. Agent zgodnie z umową agencyjną wystawia odbiorcy fakturę w imieniu i na rachunek dostawcy, a podstawą opodatkowania agenta jest kwota prowizji pomniejszona o kwotę podatku.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze